Hej!
När någon köper ett presentkort så säljs det exkl. moms, vilket ju är felaktigt. Mottar gärna tips om hur man får momsen pålagd på presentkortsköpet.
Säljer produkterna med fri frakt om det nu kan ha någon betydelse. Där funkar allt som det ska.
Kör ver. 1.5.2.1
http://www.ziggio.se
Nej, det är ingen moms på presentkort. Det ses som ett kortfristigt lån du tar av kunden. Momsen uppkommer först när någon handlar varor och då använder "sin fodran" som betalmedel. Det har diskuterats en del på olika forum, exempelvis här: http://www.ehandel.se/forum/generellt-o ... oms-2.html
Senaste butik på OpenCart: htm.se som bl.a säljer kvittorullar, kassarullar och cigarettändare
Har tidigare talat med skattemyndigheten om saken och de påstod att moms skall utgå på presentkort. Kanske det blev ett missförstånd då eftersom moms tydligen inte skall utgå på s.k. flerfunktionsvoucher, enl. skatteverkets egen skrift: 131 648991-05/111. Får nog kolla igen.
Hur som helst. Bara så att man är förberedd - hur ställer man in OC så att det blir moms på presentkort?
Hur som helst. Bara så att man är förberedd - hur ställer man in OC så att det blir moms på presentkort?
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 5 guests