Post by Robert.M » Thu Jan 12, 2023 5:39 pm

Salutare tuturor. Am si eu un magazin online facut de o firma in 2007 pe versiunea 1.5.6.4_rc care nu a functionat . As dori sa activez magazinul anul acesta dar sunt niste mici probleme in el si cand am contactat firma care l-a facut mi-au spus ca trebuie sa fac un alt site ca acesta este vechi . Eu am nevoie sa integrez in site modulul de la Facturis pentru ca sa nu modific preturile de doua ori, sa pot incarca in site mai multe poze deodata sau foldere cu poze, sa integrez o firma de curierat, cand am verificat site-ul cu SEOquake am vazut ca nu are canonical tag setat, nu are Schema.org, nu are Google™ Analytics, nu are puse Meta keywords, plus inca cateva chestii . Eu nu ma pricep deloc la programare si as vrea va rog sfatul vostru sau macar sa ma indrumati catre cineva cu experienta care sa imi faca o verificare a site-ului si sa imi zica daca merge reparat ce am eu sau nu. Multumesc !

Newbie

Posts

Joined
Thu Jan 12, 2023 2:37 am

Post by xxvirusxx » Thu Jan 12, 2023 7:50 pm

Robert.M wrote:
Thu Jan 12, 2023 5:39 pm
Salutare tuturor. Am si eu un magazin online facut de o firma in 2007 pe versiunea 1.5.6.4_rc care nu a functionat .
Intai upgrade la 3.0.3.8

Upgrade Service | OC 2.3.0.2 PHP 8 | My Custom OC 3.0.3.8 | Buy me a beer


User avatar
Expert Member

Posts

Joined
Tue Jul 17, 2012 10:35 pm
Location - România

Post by Robert.M » Thu Jan 12, 2023 10:46 pm

Pai si merge facut upgrade la site (ca la android la telefon) sau trebuie facut alt site ?

Newbie

Posts

Joined
Thu Jan 12, 2023 2:37 am

Post by xxvirusxx » Fri Jan 13, 2023 1:39 am

Depinde de situatie.
Daca siteul vechi are tema Default, fara modificari se poate spune ca e la fel ca la telefoane.

Daca are alte tema, module vechi, modificari, e un fel de transfer de produse, categorii, clientii etc.. iar tema, design pe urma

Upgrade Service | OC 2.3.0.2 PHP 8 | My Custom OC 3.0.3.8 | Buy me a beer


User avatar
Expert Member

Posts

Joined
Tue Jul 17, 2012 10:35 pm
Location - România

Post by laur » Wed Feb 15, 2023 3:43 pm

Robert.M wrote:
Thu Jan 12, 2023 10:46 pm
Pai si merge facut upgrade la site (ca la android la telefon) sau trebuie facut alt site ?
Cum a sugerat si xxvirusxx, daca versiunea ta de opencart nu a suferit modificari (vorbim de fisierele ale platformei nu tema, sau module/extensii), ce mai usoara varianta ar fi sa activezi tema default apoi sa incepi cu procesul de update de opencart. Insa inainte sa te apuci de procesul de update trebuie verificat care sunt pasii de update. Este mai mult ca probabil sa nu poti sa faci update la versiunea ta 1.5X la 4.X, cu alte cuvinte cred ca trebuie sa treci mai prin toate versiunile majore de opencart. Pe urma poti cumpara o tema/design de opencart din mediul online, sunt destule platforme care vand teme la preturi decente.

Cat despre treaba cu facturis... am verificat pe site la ei pare ca au modul de opnecart pentru v3.X

Spor la treaba :)

Newbie

Posts

Joined
Fri Oct 31, 2014 7:35 am
Location - Bucharest
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 210 guests