Page 1 of 1

Webhotellin PHP-version

Posted: Mon Jan 24, 2022 7:08 pm
by jonimustakallio
Minulla on webhotelli Xetnetiltä ( https://www.xetnet.fi/webhotelli/ ) ja cPanel-hallintatyökalusta löytyy vaihtoehtoina esim. PHP 7.4 ja PHP 8.0. OpenCartin omat sivut kertovat että PHP 5.4 versio tai uudempi käy: https://docs.opencart.com/requirements/. Käsittääkseni PHP 5.4 on kivikautinen ja mitään 7.X versiota vanhempaa ei kannata käyttää. Onko teillä kokemusta mikä PHP versio kannattaa valita sekä ruutukaappausta esimerkiksi mitkä PHP asetukset/optiot kannattaa kytkeä päälle? Onko hyötyä esim. OPCache? Palvelin on LiteSpeed.

Re: Webhotellin PHP-version

Posted: Wed Jan 26, 2022 4:04 pm
by pm-netti
Ottaen huomioon tuon sinun palvelimesi vaihtoehdot, suosittelen käyttämään Php 7.4, kasista minulla ei ole kokemuksia.
Toki mikään nykyisistä Opencart versioista ei täysin tue kaikki version 7.4 ominaisuuksia, mutta näkyy tuo minun sivulla toimivan tyydyttävästi.

Re: Webhotellin PHP-version

Posted: Mon Feb 07, 2022 6:48 pm
by jonimustakallio
Kiitos tästä! PHP 7.4 tukikaan ei siis ole aukoton eli jos törmää ongelmiin, voi kokeilla 7.3 tai 7.2 versioita?

Re: Webhotellin PHP-version

Posted: Sat Feb 19, 2022 3:24 am
by pm-netti
Kyllä sen kanssa pärjää, samoin php 7.2. Ei kannata laittaa mitään sellaista versiota, jonka ominaisuuksia ei cpanelissa voi muuttaa. Muuten voi tulla ongelmia, jos jokin omaisuus jää vajaaksi (esim. oikeus muokata tiedostoja).
Nämä kerää jatkuvasti ilmoituksia error.logiin, joten se kannattaa muistaa tyhjentää säännöllisesti, jotta se ei turhaan vie levytilaa.