Post by People's Code » Wed Jun 11, 2014 3:42 pm

Παραπλανητικός ο τίτλος μιας και το σύστημα Plesk δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Σωστά. Κατά την άποψη μου αυτό που θα πρέπει να μείνει από αυτό το thread είναι ότι VPS / Cloud hosting + Opencart -ασχέτως control panel- δεν είναι για αρχάριους. Πρώτα μαθαίνουμε τα βασικά σε ένα περιβάλλον shared hosting που είναι απλό και ασφαλές και αποκτώντας σιγά σιγά εμπειρία και γνώσεις πάμε σε VPS.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by ExxonValdez » Wed Jun 11, 2014 5:31 pm

Ας το αλλάξει ο διαχειρηστής τον τίτλο με κάτι που θα είανι κατατοπιστικότερο, απορίες αρχάριου ή κάτι παρόμοιο ;D

δουλεύουν όλα έπρεπε να θυμηθώ ένα index.php είχα πειράξει (για vqmod) και γι αυτό τα τραβούσα όλα αυτά.

το θέμα είανι πως ενώ δούλευε, πήγα και άλλαξα τα permission sta config.php σύμφωνα με τα προλεγόμενα, μετά την εγκατάσταση, και σταμάτησαν όλα να δουλέυουν....

οπότε ξανά από την αρχή με 777 στα config για πάντα - μπορεί αν δημιουργήσει μελλοντικά πρόβλημα?
αν τα γυρίσω 644 μετά την εγκατάσταση εμφανίζεται αυτό

VQMod::_parseMods - "/vqmod/mods.cache" FILE NOT WRITEABLE

χωρίς να υπάρχει το παραπάνω στο directory toy opencart/vqmod....

anyway, όλα καλά κάτι θα έχει ξεφύγει αλλά ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

New member

Posts

Joined
Thu May 15, 2014 3:54 pm

Post by People's Code » Wed Jun 11, 2014 6:24 pm

VQMod::_parseMods - "/vqmod/mods.cache" FILE NOT WRITEABLE
Δεν θα είναι εγγράψιμος ο φάκελος vqmod ή τα user/usergroup του φακέλου είναι λάθος.
οπότε ξανά από την αρχή με 777 στα config για πάντα - μπορεί αν δημιουργήσει μελλοντικά πρόβλημα?
Ποτέ δεν ορίζουμε permission 777 σε live site.
Εκτός από τα permisisons, κατά πάσα πιθανοτητα έχεις λάθος και τα user και usergroup των φακέλων / αρχείων

Τα permissions είναι ένα θέμα σύνθετο και η σωστή ρύθμισή τους εξαρτάται από τον user και το usergroup που έχουν οριστεί:
- στον web server
- στην php αν είναι fast CGI, κλπ
- στον χρήστη των αρχείων του domain

Αν δεν έχεις ιδέα πως πρέπει να είναι όλα αυτά έχεις τις εξής επιλογές:
- Πληρώνεις managed hosting για να διαχειρίζεται άλλος το VPS σου
- Πας σε shared hosting

VPS ή Dedicated + άγνοια = Lamborghini στα χέρια δεκαπεντάχρονου... Αν θα την εμπιστευόσουν τότε προχώρα !!! ;D

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by ExxonValdez » Wed Jun 11, 2014 6:47 pm

Ευχαριστώ για τα παραπάνω θα διορθωθούν.

σχετικά με opencart, βάζοντας το νεο tmeplate δεν μπορω να διαγράψω τα προϊόντα του "μαμα". αν επιλέξω κάτι τετοιο απλά με βγάζει σε λευκή σελίδα. έπρεπε να τα έχω διαγράψει πριν βάλω το καινούργιο?

New member

Posts

Joined
Thu May 15, 2014 3:54 pm

Post by ExxonValdez » Wed Jun 11, 2014 6:52 pm

ExxonValdez wrote:Ευχαριστώ για τα παραπάνω θα διορθωθούν.

σχετικά με opencart, βάζοντας το νεο tmeplate δεν μπορω να διαγράψω τα προϊόντα του "μαμα". αν επιλέξω κάτι τετοιο απλά με βγάζει σε λευκή σελίδα. έπρεπε να τα έχω διαγράψει πριν βάλω το καινούργιο?

τα κάνω ένα ένα οκ

New member

Posts

Joined
Thu May 15, 2014 3:54 pm

Post by ExxonValdez » Wed Jun 11, 2014 7:01 pm

ExxonValdez wrote:
ExxonValdez wrote:Ευχαριστώ για τα παραπάνω θα διορθωθούν.

σχετικά με opencart, βάζοντας το νεο tmeplate δεν μπορω να διαγράψω τα προϊόντα του "μαμα". αν επιλέξω κάτι τετοιο απλά με βγάζει σε λευκή σελίδα. έπρεπε να τα έχω διαγράψει πριν βάλω το καινούργιο?

τα κάνω ένα ένα οκ
xm, τα έσβησα ένα ένα και άρχισα να δοκιμάζω την πρόσθεση προϊόντων.
Αφούτο πρόσθεσα δεν μου ανοίγει την επεξεργασία του, πάλι λευκή σελίδα...

New member

Posts

Joined
Thu May 15, 2014 3:54 pm

Post by energyfree » Sun Apr 23, 2023 3:56 am

Καλησπέρα. Εγκατέστησα το opencart στo Plesk αλλα δεν εχω προσβαση στη σελιδα στο web ούτε στο preview. Υπαρχει τροπος να ελεγξω αν εχω κανει σωστη εγκατασταση ( σε windows) ?
Ευχαριστω.

Newbie

Posts

Joined
Sun Apr 23, 2023 3:44 am

Post by Ixperts » Sat Mar 09, 2024 11:26 am

Θα πρότεινα πάντως να μην εμπιστεύεστε τις αυτόματες εγκαταστάσεις OpenCart του Plesk, αλλά να το εγκαταστήσετε με τον παραδοσιακό τρόπο. Και εγώ είχα δοκιμάσει αυτόματη εγκατάσταση ενός e-shop και στα πρώτα updates του plesk πετούσε σφάλματα μέσα στο subscription. Τελικά χρειάστηκε να ξηλώσω τελείως το subscription, το δημιούργησα εκ νέου και έκανα ξεχωριστή manual εγκατάσταση το e-shop.

I-xperts & Creative
Κατασκευή Ιστοσελίδων - Web Development | Κατασκευή E-shop OpenCart
Based in Greece with 24 years of experience


Newbie

Posts

Joined
Sat Mar 09, 2024 10:50 am
Location - Greece
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests