Post by nacarx » Wed Apr 07, 2021 2:45 am

Uzun süredir web sitemde kurulu olan OpenCart yazılımını kullanıyorum. Yanlış hatırlamıyorsan kullandığım versiyon 3.0.2.0 veya 3.0.3.2.
Son versiyona yükseltmem gerekli mi?
Son versiyonda veya aradaki güncellemelerde çok önemli sistemsel bir değişiklik var mı?
Yaklaşık 1.250 tane ürünüm ve 2.000 civarında resim ve ürün metinleri olduğu için ürün aktarımında sorun yaşarsam şimdiki çalışan halini geri kurmak bile beni çok uğraştıracak.
Ayrıca manuel olarak yapılmış bir çok modifiye yapmıştım.
Yorumlarınızı bekliyorum.

FOR ENGLISH USERS :
------------------------------
I have been using the OpenCart software installed on my website for a long time. If you remember correctly, the version I use is 3.0.2.0 or 3.0.3.2.
Do I need to upgrade to the latest version?
Are there any major systemic changes in the latest version or updates in between?
Since I have around 1,250 products and around 2,000 images and product texts, if I have problems in product transfer, even restoring the current employee state will be a challenge for me.
I also made a lot of manual modifications.
I am waiting for your comments.

NacarX


User avatar
New member

Posts

Joined
Thu Oct 04, 2018 4:02 am
Location - Istanbul

Post by gbayraktar » Sat Apr 30, 2022 7:28 pm

Mevcut sürümde kullanmaya devam edebilirsiniz. Yeni sürümlerde Türkiye için sitenize artı katacak bir özellik yok. Sisteminiz stabil çalışıyorsa hiç bozmayın.

Duvak Bilişim & Eticaret Hizmetleri - Gökhan Bayraktar


User avatar
Newbie

Posts

Joined
Thu Jun 06, 2013 10:02 am


Post by nacarx » Tue Apr 04, 2023 1:34 am

Konu biraz eski ama denk gelip de okuyanlar için bir güncelleme eklemek istedim.
Benim kullandığım opencart 3.0.2.0 versiyon imiş.
Yıllar geçtikçe opencart site yedeklerinin boyutunun neden aşırı yükseldiğini, 1 tane bile ürün yokken neden 1 GB boyutunu aştığını araştırırken 3.0.2.0 ve bazı versiyonlarda veritabanındaki oc_session tablosunun script tarafından periyodik olarak temizlenemediğini ve sürekli biriktiğini keşfettim, daha doğrusu yabancı sitelerde bu durumu keşfedenlerin mesajlarına rastladım. Bahsedilen veritabanı tablosunu incelediğimde 28milyon kaydın olduğunu gördüm ve hosting destek ekibimle konuştuğumda bu durumun normal dışı olduğunu, cron job ile veya manuel olarak bu tabloyu temizlememin faydalı olacağını belirttiler. Dedikleri gibi bu tabloyu Truncate yöntemiyle PhpMyAdmin üzerinden temizlediğimde sitenin hızı bile 2 kat arttı. Çeşitli forumlarda bu sorunun şikayet edenlerinin çok olduğunu fakat çözelebileni göremedim, siz gördüyseniz bana da bildirin.
Yakında zamanda bu sorunun yaşanmadığı versiyon olan 3.0.38 versiyona geçip tüm siteyi manuel tekrar kurup ürün eklemeyi planlıyorum.

NacarX


User avatar
New member

Posts

Joined
Thu Oct 04, 2018 4:02 am
Location - Istanbul
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 70 guests