Post by mitel » Sat Dec 25, 2021 11:48 pm

Salutare.
Cu ceva timp in urma am renuntat la un site si implicit la a folosi OC. As vrea sa incep din nou crearea unui site cu tot ceea ce implica asta.
Asa ca v-a intreb pe voi.
Sa folosesc hostingul celor de la A2, care promite a fi foarte usor de folosit dar vine cu ceva costuri nu tocmai de neglijat cand esti la inceput, sau sa caut un alt furnizor?
La ce ar trebui sa ma uit inanite de a lua o decizie?

Vreau un site de e-commerce (cu tot ceea ce implica un astfel de site), adica si plati cu cardul, ceea ce persupun ca necesita securitate sporita.
Multumesc.

User avatar
New member

Posts

Joined
Mon Dec 12, 2011 4:37 am

Post by xxvirusxx » Sun Dec 26, 2021 8:27 am

Nu exista hosting "mai usor de folosit". Toate fac acelasi lucru, hosteaza fisiere...
Daca nu ai de gand sa incepi din prima cu 50.000 produse nu are rost sa iei un server super mega extra performant si scump.
Este de ajuns unul entry-midle si dupa ce devii "miliardar" poti face upgrade la server.

Furnizori: Romarg, Globehosting, Mxhost

Pentru plati cu cardul poti folosi Mobilpay, Librapay....

Upgrade Service | OC 2.3.0.2 PHP 8 | My Custom OC 3.0.3.8 | Buy me a beer


User avatar
Expert Member

Posts

Joined
Tue Jul 17, 2012 10:35 pm
Location - România

Post by eugensovar » Thu Jul 21, 2022 2:59 pm

"Vreau un site de e-commerce (cu tot ceea ce implica un astfel de site), adica si plati cu cardul, ceea ce persupun ca necesita securitate sporita."

Salutare,

Pentru plati cu cardul poti folosi mai multe platforme, precum cele enumerate anterior de userul de pe acest forum, dar si euplatesc.ro. Au extensie pentru opencart, o instalezi si o conectezi cu datele din platforma euplatesc.ro si totul merge perfect. Testat de ani de zile si nu au existat probleme niciodata.

Opencart nu iti cere un server mega-performant ci unul decent iar oferte exista pe piata la greu... Daca instalezi extensii ok, care sa te ajute cu optimizarea pentru viteza de incarcare, precum si optimizari facute direct in tema utilizata, ar trebui sa fie ok totul.

Multa bafta si succes!

Newbie

Posts

Joined
Mon Aug 31, 2015 1:18 pm
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 89 guests