Post by opencartromania » Mon May 25, 2015 6:29 pm

Salutare!

Tipul de eroare afisat anterior nu are nici o treba, nici pe departe cu traficul si nimic din ce a fost scris pana acum nu are nimic comun cu datele problemei.

Incetati va rog sa mai faceti supozitii, cereti celor de la hosting sa va dea exact site-ul, scriptul sau 'zona' care face atat de mult trafic.

Treaba cu chache-ul pentru imagini, css, js sunt normale asa trebuie sa fie pentru optimizarea si buna functionare a platformei.

Am rugamintea sa ne spuneti si ce cont de hosting folositi de la webfactor.

E suficient si cred ca ati inteles din posturile de pana acum ... daca nu riscati sa nu va mai raspunda nimeni, nu o luati in nume de rau, insa problema nu este rezolvabila de comunitate ci 'poate' de cei de la hosting.

Succes!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by atufa » Mon May 25, 2015 7:06 pm

Catre 'bontex', sper sa fiu receptionat, fiind multa "galagie" in acest topic. :)
Eroarea trimisa precum si traficul postat de hoster arata ca intr-adevar chiar situl Dvs face traficul, mai precis tema instalata Beamstore deschide imaginile prin "weblink" care genereaza trafic si nu prin "calea FTP" care nu ar genera trafic. Deci va sugerez sa luati legatura cu furnizorul temei fiind necesare modificari in cod, iar daca nu aveti raspuns pozitiv sa reveniti aici, sa incercam sa va ajutam.

Image Image


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 2:31 pm


Post by bontex » Mon May 25, 2015 9:50 pm

Receptionat atufa,

Imediat deschid tichet catre dezvoltatorul temei si cer sa arunce un ochi pe aceasta problema.

Cum am un raspuns revin cu amanunte pe forum.

Toata stima,

User avatar
New member

Posts

Joined
Fri Nov 14, 2014 3:17 pm

Post by opencartromania » Tue May 26, 2015 1:28 am

Salutare!

Daca dezvoltatorul temei crea asa ceva, 'isi dadea singur foc la valiza' - din erorile pe care le-ati prezentat problema face referire la resursele utilizate, nicidecum alta ceva.

Succes!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by bontex » Tue May 26, 2015 1:44 am

Buna seara opencartromania,

Am deschis un ticket la dezvoltatorul temei, daca problema nu e de la el atunci poate o remediaza contra cost.

Astept raspunsul si revin cu el pe forum.

Multumesc mult tuturor celor care s-au implicat in rezolvarea in rezolvarea problemei.

Tot respectul,

User avatar
New member

Posts

Joined
Fri Nov 14, 2014 3:17 pm

Post by inactiveaccount9912 » Tue May 26, 2015 1:54 pm

atufa wrote:Catre 'bontex', sper sa fiu receptionat, fiind multa "galagie" in acest topic. :)
Eroarea trimisa precum si traficul postat de hoster arata ca intr-adevar chiar situl Dvs face traficul, mai precis tema instalata Beamstore deschide imaginile prin "weblink" care genereaza trafic si nu prin "calea FTP" care nu ar genera trafic. Deci va sugerez sa luati legatura cu furnizorul temei fiind necesare modificari in cod, iar daca nu aveti raspuns pozitiv sa reveniti aici, sa incercam sa va ajutam.
Cum sa incarce imaginile prin calea ftp? Si cum sa nu genereze incarcarea de imagini trafic?
Imaginile sunt incarcate corect si prin singurul mod posibil.
Exemple de fisiere incarcate direct prin calea ftp (si doar de catre server): Toate fisierele php necesare magazinului sa produca o pagina, imaginile originale la crearea cacheului sunt accesate de server prin "calea ftp" si utilizate doar de server pentru crearea imaginilor mai mici din cache (in acest caz incarcarea imaginilor mari de catre server nu produce trafic pentru ca la client ajunge doar imaginea mica din cache).
Nu exista niciun mod prin care sa incarci imaginile fara utilizare de trafic.Pentru a reduce requesturile http mai exista posibilitatea combinarii imaginilor in sprite-uri insa asta se foloseste pentru design si mai putin pentru produse (desi am vazut pe cineva facand asta la produse si categorii, insa avea vreo 30 obiecte in total si ii era mai usor sa faca asta).

EDIT: Am vazut screenul pe pagina precedenta si inteleg acum ca va referiti la functia aceea getimagesize care vrea imaginea prin http

Edit 2 In fisierul cu eroarea, dupa linia:

Code: Select all

$nthumb = str_replace(' ', "%20", ($product['thumb']));
adauga:

Code: Select all

$nthumb = str_replace(HTTP_SERVER.'image/', DIR_IMAGE, $nthumb);
Sper sa mearga si sa nu mai fie si in alta parte.

Acum inteleg de ce aveau loc si autoaccesarile, pentru ca php facea requesturile catre imagini.Si a implementat ditamai problema pentru a afla niste dimensiuni pe care le putea lua din setari.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by atufa » Tue May 26, 2015 4:52 pm

florinsith wrote: EDIT: Am vazut screenul pe pagina precedenta si inteleg acum ca va referiti la functia aceea getimagesize care vrea imaginea prin http
Acum inteleg de ce aveau loc si autoaccesarile, pentru ca php facea requesturile catre imagini. Si a implementat ditamai problema pentru a afla niste dimensiuni pe care le putea lua din setari.
Bingo ! Ma bucur Florin ca ai ajuns in final la aceasi concluzie si il putem ajuta pe membrul comunitatii noastre 'bontex'. A fost o problema dificila, din care avem toti multe de invatat, daca revedem posturile acestui topic.
Omul asta a avut o problema ciudata, ne-a solicitat ajutorul dar in unele posturi a fost jignit sau trimis la plimbare, de ce ? Sa speram ca pe viitor astfel de lucruri nu se vor mai intampla, poate si cu ajutorul tau Florin, in calitate de moderator.

Image Image


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 2:31 pm


Post by bontex » Tue May 26, 2015 10:49 pm

Multumesc mult florinsith si atufa pentru implicarea in aceasta problema am sa adaug portiunea de cod si sper sa se rezolve.
Imi poti spune te rog ce fisier este acela ( calea catre fisier) daca nu cer prea mult?

Tot respectul,
bontex

User avatar
New member

Posts

Joined
Fri Nov 14, 2014 3:17 pm

Post by atufa » Tue May 26, 2015 11:00 pm

Intamplator eram online, asa ca imi permit sa raspund in locul lui Florin pentru a castiga timp, fisierul este:
/home/bontexro/public_html/catalog/view/theme/beamstore/template/new_elements/product.tpl

Furnizorul temei a dat vreun raspuns privind problema semnalata ?

Image Image


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 2:31 pm


Post by inactiveaccount9912 » Tue May 26, 2015 11:52 pm

Acela este doar fisierul observat in eroarea din imaginea pusa de tine, poate sa mai fie si in alta parte.
Daca nu folsesti acea functiune de image swap, mai bine stergi tot codul pentru ca solutia nu e cea mai buna.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by bontex » Wed May 27, 2015 1:24 am

Multumesc pentru raspunsuri,
Incerc si revin cu amanunte

O seara frumoasa

User avatar
New member

Posts

Joined
Fri Nov 14, 2014 3:17 pm

Post by bontex » Wed May 27, 2015 3:52 am

Cum inca dezvoltatorul temei inca nu a dat un raspuns m-am gandit sa astept pana maine sa nu spuna apoi ca am facut modificari in cod.

Revin cu detalii cat de repede pot.

Toate bune,
bontex

User avatar
New member

Posts

Joined
Fri Nov 14, 2014 3:17 pm

Post by vallentin24 » Wed May 27, 2015 8:05 pm

indiferent care ar fi problema schimbati hostingul.
puteti avea cu 1.9 euro pe luna hosting decent si trafic nelimitat.
40 gb limita mi se pare o insulta in ziua de azi.

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am

Post by bontex » Wed May 27, 2015 8:55 pm

Salut vallentin, asta imi recomanda si florinsith, intr-adevar e putin 40gb/luna insa eu cu traficul meu nu ajungeam la limita de latime de banda drept pentru care am considerat ok dat fiind faptul ca site-ul se misca binisor pe serverele lor si nu prea am intampinat probleme tehnice decat rareori si ce sa spun au un suport tehnic decent (nu intentionez sa fac reclama insa inainte am fost la altii care chiar erau sub orice limita a bunului simt).

Ca sa nu deviem de la subiectul discutat aici ca nu e frumos, imi poti trimite un pm cu o recomandare de hosting?

User avatar
New member

Posts

Joined
Fri Nov 14, 2014 3:17 pm

Post by inactiveaccount9912 » Thu May 28, 2015 2:18 am

Sfatul meu a fost bazat pe perceptia gresita ca cei de la hosting se inseala, insa eu ma inselam pentru ca nu stiam exact situatia. In nici un caz nu-ti lua hosting de 2 euro pe luna.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by vallentin24 » Thu May 28, 2015 4:27 am

am stat un an cu 1.99 euro /luna si profit peste 20.000 euro luna din vanzari.(profit doar, nu total vanzari)
Acum am pe un magazin 4.9 euro/ luna si pe altul 19 euro /luna.
diferenta la viteza de incarcare zero... platesc doar pentru ca-mi permit.

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am

Post by bontex » Thu May 28, 2015 1:37 pm

Salutari,

Am modificat codul in fisierul respectiv si observ o incarcare mult mai rapida a paginilor. Monitorizez latimea de banda si revin cu rezultate.

Toata stima,

User avatar
New member

Posts

Joined
Fri Nov 14, 2014 3:17 pm

Post by bontex » Fri May 29, 2015 3:23 pm

Salutari,

am revenit cu un raspuns pe care cred ca il datorez comunitatii opencart si celor care cu rabdare m-au ajutat in rezolvarea problemei.

Am facut modificarea de cod trimisa de florinsith si se pare ca functioneaza, adica din ce observ eu de ieri pana azi latimea de banda a ramas la fel, chiar si timpul de incarcare a paginilor este mai mic.

Voi lua legatura cu cei de la hosting sa-i intreb daca imaginile se incarca acum prin calea FTP si revin.

Toata stima florinsith,
bontex

User avatar
New member

Posts

Joined
Fri Nov 14, 2014 3:17 pm

Post by bontex » Fri May 29, 2015 3:53 pm

Gata, am primit raspuns de la hosting:

"Din verificarile efectuate in acet moment site-ul nu se mai autoacceseaza iar incarcarea imaginilor se face corespunzator."

Toata stima inca odata pentru ajutor.

Tineti aproape,
bontex

User avatar
New member

Posts

Joined
Fri Nov 14, 2014 3:17 pm

Post by atufa » Fri May 29, 2015 4:02 pm

Bravo, mult succes in continuare !
Totul e bine cand se termina cu bine.

Image Image


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 2:31 pm

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 79 guests