Post by eekostas » Fri Sep 13, 2013 7:34 pm

Καλησπέρα,

θα ήθελα μια μικρή διευκρίνηση για τους πόντους ανταμοιβής. Θεωρούσα τόσο καιρό ότι οι πόντοι ανταμοιβής κάτω από το κάθε προϊόν είναι οι πόντοι που κερδίζει ο πελάτης με την αγορά του εκάστοτε προϊόντος. Τελικά συνειδητοποίησα (αφού το λέει και η ίδια η περιγραφή!!!) ότι είναι η τιμή του προϊόντος σε πόντους ανταμοιβής και όχι οι πόντοι που κερδίζει. Το ερώτημα που μου γεννάται είναι πως θα γνωρίζει ο πελάτης πόσους πόντους ανταμοιβής κερδίζει με την αγορά ενός προϊόντος;

Θα εκτιμούσα κάθε διευκρίνηση για να το αποσαφηνίσω πλήρως. :)

Σας ευχαριστώ.
Last edited by eekostas on Wed Sep 18, 2013 12:39 am, edited 1 time in total.

New member

Posts

Joined
Sun Jun 02, 2013 11:11 pm

Post by alexharalam12270 » Fri Sep 13, 2013 7:43 pm

Φίλε μου οι πόντοι ανταμοιβής είναι πόντοι που παίρνει ο κάθε πελάτης με την αγορά ενός προϊόντος και μπορεί με αυτούς να αγοράσει ένα προϊόν δωρεάν αν έχει τους απαιτούμενους πόντους. Εσύ ορίζεις το πόσο των πόντων που θα δίνεις στον πελάτη σε κάθε προϊόν που αγοράζει καθώς και με πόσους πόντους μπορεί να αγοράσει ένα προϊόν. Μπορείς να απενεργόποιήσεις το σύστημα πόντων από το Extentions-Product Totals, ανοίγεις το reward points, βάζεις το status σε disabled και πατάς save. Αν το cp σου είναι στα ελληνικά τότε πατάς στις αντίστοιχες καρτέλες στα ελληνικά. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Υ.Γ. Μην ξεχνάς ότι αν δίνεις πόντους σε ένα προϊόν οι πόντοι σε μια παραγγελία δεν προστήθονται αυτόματα στον πελάτη ΑΛΛΆ πρέπει να πας στην επεξεργασία παραγγελίας και να πατήσεις το κουμπί για την εισαγωγή των πόντων.

My Profile


New member

Posts

Joined
Sun Jul 14, 2013 3:05 pm
Location - Greece

Post by eekostas » Fri Sep 13, 2013 8:12 pm

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Από το Catalog>Products>ΤΟ_ΠΡΟΪΟΝ>Reward Points, ορίζω τους πόντους που χρειάζεται για να αγοράσει αυτό το προϊόν και αυτό εμφανίζεται κάτω από την τιμή ως "Τιμή σε πόντους ανταμοιβής: 30" για παράδειγμα. Αυτό το '30' δεν είναι οι πόντοι που κερδίζει με την αγορά του συγκεκριμένου προϊόντος αλλά αν έχει μαζέψει 30 πόντους από προηγούμενες αγορές μπορεί να το αγοράσει δωρεάν, σωστά;

Το ερώτημα μου είναι πως ο πελάτης θα ξέρει με κάθε αγορά πόσους πόντους έχει κερδίσει; Φαίνεται κάπου αυτό; Ή αυθαίρετα θα πηγαίνω εγώ στη διαχείριση και θα του πιστώνω 3 πόντους π.χ. και απλά θα ενημερώνεται με ένα e-mail;

Σε ευχαριστώ πολύ.

New member

Posts

Joined
Sun Jun 02, 2013 11:11 pm

Post by eekostas » Fri Sep 13, 2013 8:21 pm

ΟΚ - Το βρήκα. Αν κοιτούσα λίγο παρακάτω θα έβλεπα άλλο ένα πεδίο "Customer Group:".

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

New member

Posts

Joined
Sun Jun 02, 2013 11:11 pm

Post by eekostas » Fri Sep 13, 2013 8:34 pm

Κάτι άλλο: πως μπορώ να ορίσω στο σύστημα κάθε πόντος ανταμοιβής σε πόσα χρήματα αντιστοιχεί;

Για παράδειγμα,

Πόντοι---Ευρώ
5 ----------2
10---------4
20---------8
30---------12
40---------16
50---------20

οι 5 πόντοι αντιστοιχούν σε 2 ευρώ, οι 10 πόντοι σε 4 ευρώ κτλ.

Ευχαριστώ.

New member

Posts

Joined
Sun Jun 02, 2013 11:11 pm

Post by alexharalam12270 » Sat Sep 14, 2013 12:10 am

Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα προεπιλεγμένη. Εσύ ορίζεις πόσους πόντους θα παίρνει ο πελάτης με κάθε προϊόν και με πόσους πόντους μπορεί να αγοράζει ένα προϊόν. Αν πάλι θες με τιμές θα πρέπει να σκεφτείς. π.χ. αν θες κάθε πόντος να αντιστοιχεί σε 10 λεπτά και για να πάρεις έναν πόντο θες αγορές δύο ευρώ π.χ. θα υπολογίζεις:

πρώτα πόσους πόντους θα πάρει:
τιμή προϊόντος: 14 ευρώ. άρα αφού 2 ευρώ = 1 πόντος 14:2=7 άρα ορίζεις το προϊόν να δίνει 7 πόντους κατά την αγορά

για την αγορά ενός προϊόντος:
τιμή προϊόντος: 10 ευρώ. άρα αφού 1 πόντος = 10 λεπτά 10*10=100 αρά ορίζεις το προϊόν να αγοράζετε με 100 πόντους.

δεν υπάρχει τέτοια λειτουργία αυτόματη στο opencart ώστε να ορίζεις αναλογία και να βγάζει αυτόματα τους πόντους. ελπίζω να σε βοήθησα

My Profile


New member

Posts

Joined
Sun Jul 14, 2013 3:05 pm
Location - Greece

Post by eekostas » Sat Sep 14, 2013 4:03 am

Σ'ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

New member

Posts

Joined
Sun Jun 02, 2013 11:11 pm

Post by alexharalam12270 » Sat Sep 14, 2013 5:06 am

eekostas wrote:Σ'ευχαριστώ για την διευκρίνηση.
Τίποτα

My Profile


New member

Posts

Joined
Sun Jul 14, 2013 3:05 pm
Location - Greece

Post by vagsera » Mon Jan 19, 2015 10:24 pm

Καλησπέρα,

εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Πως γίνεται ο πελάτης να μπορεί να αγοράσει το προϊόν ΜΟΝΟ όταν έχει συμπληρώσει τον απαραίτητο αριθμό πόντων. Δε θέλω να χρησιμοποιεί τους πόντους για έκπτωση σε ένα προϊόν.

Newbie

Posts

Joined
Sat Sep 07, 2013 8:00 pm

Post by botonakis » Thu Jan 22, 2015 2:35 am

Πρέπει να φτιαχτεί extension για αυτό. Δε το κάνει "εργοστασιακά"

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Tue Jan 24, 2012 7:55 pm
Location - Athens, Greece

Post by vagsera » Thu Jan 22, 2015 2:43 am

Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει κάτι για 1.5.6;

Newbie

Posts

Joined
Sat Sep 07, 2013 8:00 pm

Post by botonakis » Wed Jan 28, 2015 8:47 pm

Δεν ξέρω εάν αυτό σε βοηθήσει:
http://www.opencart.com/index.php?route ... y%20points

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Tue Jan 24, 2012 7:55 pm
Location - Athens, Greece
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests