Post by hox.ro » Fri Apr 26, 2013 11:36 pm

Salutare am si eu cateva probleme cu open cart. Tot caut dupa ele si mai greu.
Am atasat un print screen exact cu problemele pe care le am.

Mersi frumos

Attachments

qqqq.png

qqqq.png (39.12 KiB) Viewed 4875 times


Newbie

Posts

Joined
Fri Apr 26, 2013 9:20 pm

Post by inactiveaccount9912 » Thu May 02, 2013 3:39 pm

Nu vad deloc numele acolo.

Estimatorul pentru livrare il poti dezactiva din admin > extensii > totaluri comenzi > editezi livrare si dezactivezi estimatorul.

Cat despre eroare, editeaza fisierul mentionat, gaseste si sterge codul:

Code: Select all

  <?php echo $google_checkout; ?>

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by MihaiD » Wed May 15, 2013 6:16 pm

Doresc ajutor (contra cost) la realizarea unui configurator de produs pt. OpenCart 1.5.5.1.

Rog sa urmariti poza (macheta), este foarte sugestiva zic eu. Are rol doar pt. explicarea functionalitatii (nu doresc implementarea design-ului din macheta).
Functionalitatea NU ESTE STRICTA. Daca aveti propuneri in scopul simplificarii programarii, functionalitatea poate fi usor modificata.

Trebuie sa ajute la configurarea unui costum de baie format dintr-o piesa sau din doua piese (sutien + slip).
Se alege prima data tipul piesei (forma) din zona din stanga (sutien si/sau slip ori costum dintr-o bucata - nu sunt figurate pe macheta, dar vor exista).
Fiecare piesa a costumului sau costumul dintr-o bucata (reprezinta un produs OpenCart) sa aiba ca optiuni (se aleg prin selectoarele din dreapta):
- modelul materialului de la exterior (set propriu de materiale)
- modelul materialului de la interior (set propriu de materiale)
- modelul materialului pt. snur (set propriu de materiale)
- marimea
Selectarea optiunilor trebuie sa se reflecte in pozele din centru si in textul din dreapta. Pretul depinde doar de tipul piesei - deci de produsul OpenCart.
Pozele se vor schimba (image swap la click) independent pt. fiecare element (material principal, material interior, snur). Pozele componentelor vor exista generate anterior si stocate pe server. Daca se pot genera automat, dinamic, pe baza formei si a materialului, e perfect.
La click pe "vedere din spate" (la baza manechinului) se se schimbe poza cu o alta poza reprez. vederea din spate.
La alegerea "X" piesa corespunzatoare se dezactiveaza.
Daca se alege costum dintr-o bucata, slipul se dezactiveaza.

Piesa/piesele configurata/e (impreuna cu optiunile alese - optiunile vor avea nume sau coduri) trebuie sa poata fi adaugate in cosul de cumparaturi sau in Wish list.

- trebuie implementata doar functionalitatea (nu si design-ul)
- pe partea de admin nu doresc implementare a administrarii configuratorului (daca se pot edita optiunile din cod sursa este OK)
- nu doresc neaparat preluare automata a optiunilor din optiunile OpenCart (daca pot fi editate din codul sursa, este OK). Mai exact, optiunile configuratorului nu trebuie neaparat sa fie optiuni ale produsului OpenCart, pot fi implementate distinct.

Rog seriozitate. Din partea mea, va ofer seriozitate maxima si tot sprijinul de care aveti nevoie pt. lamurirea aspectelor neclare.

Attachments

configurator_macheta.png

Macheta configurator - configurator_macheta.png (282.96 KiB) Viewed 4909 times


Newbie

Posts

Joined
Wed May 15, 2013 5:40 pm

Post by MihaiD » Fri May 17, 2013 4:28 am

Care parte considerati ca este mai dificila, realizarea configuratorului (cred ca Javascript s-ar folosi) sau integrarea in OpenCart?
Repet, doresc integrare DOAR de la adaugarea in cos sau in wish list (nu doresc administrare prin interfata OpenCart, nu doresc dezvoltare ca modul, etc.)

Pana la urma, sper ca macar pe partea de implementare a configuratorului (simplu, fara nici un fel de integrare in OpenCart - configuratorul sa functioneze pe o pagina oarecare) sa primesc ajutor...

Newbie

Posts

Joined
Wed May 15, 2013 5:40 pm

Post by eligeo66 » Fri May 17, 2013 2:37 pm

Buna ziua!As dori sa stiu cam cat m-ar costa va rog realizarea unui magazin cum este LizyStore.ro.Din cate am vazut nu are keywords, PR fiind la randul lui 0, insa stiu ca merge destul de foarte bine treaba.Se face o promovare hardcore pe retelele de socializare.Astept oferte in pm sau aici.Multumesc anticipat!

Newbie

Posts

Joined
Fri May 17, 2013 2:30 pm

Post by ap_valentin88 » Tue Aug 13, 2013 9:45 pm

Salut!
Pentru inceput trebuie sa mentionez ca sunt incepator in ceea ce priveste opencart.Am creat un magazin si intampin o problema. Produsul care apare in "featured" pe pagina principala desi are buton "add to cart", daca il apas nu se intampla nimic.In mod normal ar trebui ca produsul sa se adauge in cos.Daca selectez produsul si intru pe pagina aferenta acestuia il pot adauga in cos fara nici o problema.
V-as fi recunoscator daca ati putea sa ma ajutati cu o solutie.

Va multumesc!

New member

Posts

Joined
Fri Aug 09, 2013 3:03 am

Post by inactiveaccount9912 » Tue Aug 13, 2013 11:31 pm

Salut,

Sunt 2 posibile probleme:

1. Functia add to cart din fisierul catalog/view/javascript/common.js nu functioneaza , probabil pentru ca nu este versiunea corecta - Ca sa verifici daca asta este problema, mergi pe o pagina de categorii si incearca sa adaugi un produs in cos direct de acolo din listare, daca merge atunci nu asta este problema, daca nu merge atunci evident asta este si trebuie sa inlocuiesti fisierul mentionat cu unul fresh din arhiva opencart aceasi versiunea cu cea instalata.

2. Daca nu-i cea de mai sus , asta-i aproape sigur. Accesezi situl dupa alta adresa decat cea din config.php (adica cea dupa care ai rulat instalarea). Exemplu: Ai instalat mergand la situltau.ro , iar acum tu accesezi situl prin www.situltau.ro sau invers. Ca sa verifici aceasta problema: Acceseaza situl cum o faci normal de nu mere sa bagi in cos , apoi fai click pe logo si pagina ar trebuie sa se reincarce, daca acum dupa ce ai facut click pe logo merge sa adaugi in cos atunci asta este problema ta. Rezolvare: Fa redirect in .htaccess de la adresa cu www la cea fara www sau invers, depinde care este cazul tau (despre cum sa faci redirectionare gasesti multe posturi aici in forumul roman).

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by ap_valentin88 » Tue Aug 13, 2013 11:50 pm

Iti multumesc mult florinsith!
Am incercat sa fac redirect dar pentru asta trebuie sa redenumesc fisierul htacces.txt in .htacces si daca fac asta cand incerc sa accesez site-ul imi afiseaza o eroare.Ceva de genul internal server error.
Te tog mult daca poti sa imi explici ce ar trebui sa fac.Iti multumesc mult!

New member

Posts

Joined
Fri Aug 09, 2013 3:03 am

Post by ap_valentin88 » Wed Aug 14, 2013 12:17 am

Am reusit sa redenumesc htacces.txt in .htacces.Acum trebuie sa vad cum fac redirect-ul.Iti multumesc!

New member

Posts

Joined
Fri Aug 09, 2013 3:03 am

Post by inactiveaccount9912 » Wed Aug 14, 2013 6:18 pm

In admin la opencart in system> setari > magazinul principal > tabul server activeaza seo url.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by ap_valentin88 » Sun Aug 18, 2013 9:21 pm

Am reusit sa fac redirect-ul! Multumesc mult pentru ajutor!

New member

Posts

Joined
Fri Aug 09, 2013 3:03 am

Post by gygyst » Tue Aug 20, 2013 4:14 pm

Salut.
Am cautat in forum,dar nu am gasit rezolvare la urmatoarea problema:
As dorii ca in pagina unui produs sa nu mai apara pretul si butonul "adauga in cos"iar in locul lor sa fie un buton sau un text cu enuntul "Cere Pret",care la randul lui sa faca o redirectionare catre pagina de contact.Exista vreo modificare sau un modul pentru asa ceva?

Newbie

Posts

Joined
Tue Jul 23, 2013 3:05 pm

Post by Xyph3r » Tue Aug 20, 2013 6:34 pm

Buna ziua!
Doresti sa faci modificarea pentru toate produsele sau doar pentru anumite produse?

ImageImageImage
Opencart Templates, Modules, Themes & Custom Development | ShopThemer


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Sun Feb 10, 2013 1:08 am


Post by gygyst » Tue Aug 20, 2013 8:44 pm

Am nevoie de aceasta modificare doar pentru anumite produse deoarece producatorul respectiv nu imi da voie sa afisez pretul.

Newbie

Posts

Joined
Tue Jul 23, 2013 3:05 pm

Post by titusel » Wed Aug 21, 2013 5:14 am

salutare,

se poate face relativ simplu prin adaugarea unui buton tip select sau radio in panoul de admin ce iti va permite afisarea pretului pentru produsul respectiv sau afisarea unui text + link catre un formular de contact.

Daca esti interesat, lasa-mi un mesaj pe PM sau la contact@degwebsolutions.com

Cu stima,
Titusel

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Sat May 15, 2010 7:29 pm
Location - Bucharest, Romania

Post by ady_p » Thu Aug 22, 2013 5:57 pm

Salut,
Am si eu nevoie de ajutor. Cine imi poate spune cum inlatur nivo slider, atat de pe prima pagina cat si din paginile de produs, din oc v 1.5.4 ?
Multumesc,
Adi

User avatar
Newbie

Posts

Joined
Tue Aug 20, 2013 3:18 pm

Post by inactiveaccount9912 » Thu Aug 22, 2013 9:26 pm

In admin la extensii > module dezinstaleaza modulul SlideShow.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by emilmoldovan » Fri Aug 23, 2013 4:02 pm

Salut,

Am nevoie de ajutor pentru implementarea codurilor Google Analytics pentru ecommerce in site-ul meu www.coralclubonline.com. Am implementat codul Analitycs pentru intreg site-ul singur, dar implementarea codului pentru ecommerce ma depaseste.

Multumesc,

Toate cele bune,

Emil

New member

Posts

Joined
Mon Oct 29, 2012 2:31 am

Post by inactiveaccount9912 » Tue Aug 27, 2013 9:36 pm

Ce cod mai exact iti cere, doar cel pentru pagina de success a comenzii sau mai este?

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by ap_valentin88 » Fri Sep 20, 2013 10:53 pm

Am si eu o problema ciudata. Daca accesez site-ul cu browserul Chrome nu imi mai functioneaza mini cart-ul.Nu mai apare nici numarul de produse care sunt adaugate in cosul de cumparaturi, nici valoarea totala a produselor adaugate si daca dau click pe butonul mini cart-ului nu se intampla nimic.Aceasta problema o intampin doar atunci cand accesez site-ul cu Google Chrome, daca intru cu Internet Explorer functioneaza normal. V-as fi recunoascator daca puteti sa ma ajutati.
Va multumesc anticipat!

New member

Posts

Joined
Fri Aug 09, 2013 3:03 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 96 guests