Post by People's Code » Wed Jul 24, 2013 2:08 am

Κώστα, η συνεισφορά σου στην Ελληνική κοινότητα του Opencart (και όχι μόνο) είναι πολύτιμη και είμαι βέβαιος ότι και ως moderator θα προσφέρεις ακόμα περισσότερα. Καλή δύναμη και καλή συνέχεια.

Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα κι εγώ να ανακοινώσω τη νέα μου ιδιότητα ως moderator της Ελληνικής κοινότητας και να ευχηθώ, να καταφέρουμε όλοι μαζί η Ελληνική κοινότητα να γίνει η πολυπληθέστερη στο forum.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by alexharalam12270 » Thu Jul 25, 2013 12:54 am

Φίλε βασικά θα ήταν καλό να κάνετε μια ελληνική έκδοση που:
->Να περιέχει προεγρατεστημένη την ελληνική γλώσσα καταλόγου, διαχηρηστικού μενού και την σελίδα εγκατάστασης
->Να εμφανίζει προκαθορισμένα τα πάντα στα ελληνικά (φόροι, κατάσταση παραγγελίας, λόγοι επιστροφής, τις πιο χρησιμοποιούμενες επιλογές προιόντων, τα πιο χρησιμοποιούμενα χαρακτηριστικών, ζώνες, γεωγραφικές ζώνες κτλ)
->Να περιέχει προκαθορισμένα μόνο ελληνικούς τρόπους πληρωμής και αποστολής.
->Αν γίνεται να προστεθεί πεδίο στην εκτέλεση παραγγελίας για να βάζουμε αριθμό αποστολής και εταιρία και να αποστέλνεται αυτόματα μήνυμα στον πελάτη.
->Να περιέχει προεγκατεστημένο το vqmod.

Αυτές είναι οι ιδέες μου.

My Profile


New member

Posts

Joined
Sun Jul 14, 2013 3:05 pm
Location - Greece

Post by alexharalam12270 » Thu Jul 25, 2013 12:59 am

Επίσης να υπάρχουν κάποια templates προεγκαταστημένα και να μπορείς να επιλέξεις ποιο θες να χρησιμοποιήσεις

My Profile


New member

Posts

Joined
Sun Jul 14, 2013 3:05 pm
Location - Greece

Post by People's Code » Thu Jul 25, 2013 1:39 am

Σε γενικές γραμμές κάποιες από τις προτάσεις σου είναι εφικτό να υλοποιηθούν. Κάποιες άλλες όχι και τόσο.

Σχετικά με το πρώτο που ανέφερες για με τη μετάφραση της εγκατάστασης, και προεγκατεστημένη την Ελληνική γλώσσα είναι εφικτό και σχετικά απλό.

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος:
>Να εμφανίζει προκαθορισμένα τα πάντα στα ελληνικά (φόροι, κατάσταση παραγγελίας, λόγοι επιστροφής, τις πιο χρησιμοποιούμενες επιλογές προιόντων, τα πιο χρησιμοποιούμενα χαρακτηριστικών, ζώνες, γεωγραφικές ζώνες κτλ)
- Ότι μπορεί να μεταφραστεί στη βάση δεδομένων γίνεται με το extension Προσθήκες γλώσσας
- Οι φόροι όμως δεν γίνεται να μεταφραστούν χωρίς να γίνουν σημαντικές τροποποιήσεις στο Opencart. Και σε αυτό δίνει μία λύση το παραπάνω extension.
- Σχετικά με τις ζώνες, ετοιμάζω ένα extension για την εύκολη ρύθμιση ζωνών σε παγκόσμιο επίπεδο.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by alexharalam12270 » Thu Jul 25, 2013 1:51 am

- Ότι μπορεί να μεταφραστεί στη βάση δεδομένων γίνεται με το extension Προσθήκες γλώσσας
Έτσι το έχω κάνει και εγώ

My Profile


New member

Posts

Joined
Sun Jul 14, 2013 3:05 pm
Location - Greece

Post by People's Code » Thu Jul 25, 2013 3:24 am

Ωραία, θεωρητικά τα περισσότερα από τα παραπάνω θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν σε ένα πακέτο, όμως η οριστική σύνθεση μίας τέτοιας διανομής θα πρέπει να αποφασιστεί μετά από διάλογο με όλα τα μέλη του forum (ή όσα έστω ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο διάλογο) όπου εκεί θα μπορέσουν τεθούν οι προτάσεις και να αποφασιστεί τι είναι εφικτό αλλά και θεμιτό.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by htsopelas » Fri Jul 26, 2013 9:03 pm

Αλήθεια, όσοι από εμάς έχουμε την έκδοση 1.5.5.1 τι γίνεται? Μπορεί με κάποιον τρόπο ή χρειάζεται να αναβαθμιστεί στη νέα έκδοση? Υπάρχει πιθανότητα να υπάρξει θέμα είτε με το theme ή κάποια extensions?

Μία πρόταση που θα μπορούσα να κάνω και εγώ εάν μου επιτρεπόταν αφορά πράγματα που έχω συναντήσει μπροστά μου και ίσως να μπορούσαν να λυθούν με μία έκδοση που να τα έχει μέσα:

- Προεγκατεστημένη Ελληνική γλώσσα 100% τόσο στην διαχείριση όσο και στην ιστοσελίδα
- Να υπάρχει επιλογή μεταξύ τιμολογίου και απόδειξης
- Να υπάρχει δυνατότητα να μπαίνουν φωτογραφίες στις επιλογές προϊόντος
- Να υπάρχει δυνατότητα να προσθέτουμε ποσότητα στις επιλογές προϊόντος
- Δυνατότητα custom πεδίων στην φόρμα επικοινωνίας
- Δυνατότητα προσθήκης Google maps
- Δυνατότητα σύνδεσης με social media (facebook,twitter,linkedin,...)
- Προεγκατεστημένη δυνατότητα πληρωμής με Viva payments (το χρησιμοποιώ και είναι άψογο)!
- Προεγκατεστημένη δυνατότητα πληρωμής με τράπεζα
- Προεγκατεστημένα κάποια templates και αν είναι δυνατόν responsive

Το ξέρω πως είναι πολλά, σκέφτομαι όμως πόσες ώρες χρειάζεται κάποιος να μαζέψει όλα αυτά τα extensions που κάποια είναι δωρεάν και να αρχίσει να τα περνάει.

Προσωπικά δεν θα με έβρισκε αντίθετο η δυνατότητας μίας Ελληνικής comersial version όπου θα υπήρχαν μέσα αυτά τα χαρακτηριστικά ή και κάποια άλλα ενδεχομένος με δυνατότητα υποστήριξης και αναβαθμίσεων. Βεβαίως να υπάρχει και η δωρεάν έκδοση για κάποιον που δεν χρειάζεται extensions και παραμετροποιήσεις.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα.

New member

Posts

Joined
Sat Jan 19, 2013 8:41 pm

Post by alexharalam12270 » Sun Jul 28, 2013 2:59 pm

Θα προσθέσω στα παραπάνω

-Προεγκατεστημένη μέθοδος πληρωμής με Eurobank και όποια άλλη ελληνική τράπεζα που δέχεται πιστωτικές όπως visa, mastercard αν γίνεται και maestro.

My Profile


New member

Posts

Joined
Sun Jul 14, 2013 3:05 pm
Location - Greece

Post by htsopelas » Sun Jul 28, 2013 11:52 pm

@alexharalam12270 από ότι έχω δει υπάρχει ήδη δωρεάν της Alpha (αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει). Τι λένε οι mods για όλα αυτά? Μπορούν να υλοποιηθούν? Μπορεί να υπάρξει free και commersial έκδοση?

New member

Posts

Joined
Sat Jan 19, 2013 8:41 pm

Post by botonakis » Mon Jul 29, 2013 4:08 pm

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,
όλα όσα αναφέρθηκαν προφανώς και είναι εφικτά. Από την στιγμής που γίνονται με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο, μπορούν να γίνουν και όλα μαζί.

Το πρόβλημα εδώ είναι ότι, τα έξτρα extensions πληρωμών κλπ, ή θα πρέπει να γίνουν donation από την ομάδα που τα φτιάχνει ή θα πρέπει να υπάρχει και δωρεάν αλλά και επί πληρωμή έκδοση OpenCart.

Στην έκδοση επί πληρωμή, δε μπορούμε ούτε καν να το σκεφτόμαστε από τη στιγμή που το OpenCart είναι προϊόν άλλης εταιρίας. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να υπάρχει ένα πακέτο extensions επί πληρωμή το οποίο θα είναι και πάρα πολύ εύκολο να εγκατασταθεί (κάτι τύπου copy-paste).

Μέχρι στιγμής έχουμε μαζέψει πολλές πληροφορίες και ευχαριστούμε όσους μας στέλνουν και άλλες. Περιμένουμε τις εξελίξεις μέσα στον Αύγουστο της νέας έκδοσης και θα ξέρουμε πως θα ξεκινήσουμε από αρχές Σεπτέμβρη.
Όσο για τη δυνατότητα αναβάθμισης, εννοείται πως θα πρέπει να γίνεται τουλάχιστον από την 1.5.5.x, αλλιώς δε θα έχει και νόημα.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Tue Jan 24, 2012 7:55 pm
Location - Athens, Greece

Post by alexharalam12270 » Wed Aug 14, 2013 5:48 am

Να χρησιμοποιηθούν free extentions γιατί όπως είπες και εσύ δεν γίνεται να πωλείται προϊόν ανοιχτού κώδικα άλλης εταιρίας από τρίτο.

My Profile


New member

Posts

Joined
Sun Jul 14, 2013 3:05 pm
Location - Greece

Post by htsopelas » Mon Aug 19, 2013 6:34 pm

alexharalam12270 wrote:Να χρησιμοποιηθούν free extentions γιατί όπως είπες και εσύ δεν γίνεται να πωλείται προϊόν ανοιχτού κώδικα άλλης εταιρίας από τρίτο.
Απλά κάποιες φορές τα free extensions δεν δίνουν την λύση σε πράγματα που θέλουμε.

Θα συμφωνήσω με το

Code: Select all

Στην έκδοση επί πληρωμή, δε μπορούμε ούτε καν να το σκεφτόμαστε από τη στιγμή που το OpenCart είναι προϊόν άλλης εταιρίας. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να υπάρχει ένα πακέτο extensions επί πληρωμή το οποίο θα είναι και πάρα πολύ εύκολο να εγκατασταθεί (κάτι τύπου copy-paste).

New member

Posts

Joined
Sat Jan 19, 2013 8:41 pm

Post by gkasios » Wed Aug 21, 2013 5:10 pm

Καλημέρα
Συγχαρητήρια σε Opencart-Hellas και botonakis που γίνατε moderators της Ελληνικής κοινότητας σας ευχόμαστε τα καλύτερα και είμαστε σίγουροι ότι θα συνεχίσετε με τον ίδιο ζήλο που επιδείξατε όλο αυτό τον καιρό. Καλή επιτυχία στο έργο σας. Επίσης για όσους τελείωσαν οι διακοπές ευχόμαστε καλό χειμώνα. Σας ενημερώνουμε για όσους έχουν κατεβάσει το Extension μας GOP Cash On Delivery ότι ανεβάσαμε νέα έκδοση με ακόμα περισσότερες επιλογές και διορθώσεις

Our Extensions


User avatar
New member

Posts

Joined
Tue Jan 08, 2013 1:57 am


Post by People's Code » Thu Aug 22, 2013 2:09 pm

Ευχαριστώ gkasios, να 'στε καλά. Ανταποδίδω τις ευχές και την εκτίμηση μου για τη συνεισφορά σας στη κοινότητα.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by htsopelas » Sat Sep 07, 2013 6:41 am

Η επιλογή καταλόγου ή όχι θα ήταν κάτι πραγματικά πολύ χρήσιμο! Το βρήκα μπροστά μου και είπα να το αναφέρω...

Αλήθεια η ιδέα με το πακέτο με τα extensions πως πάει? Υπάρχει δυνατότητα υλοποίησης?

New member

Posts

Joined
Sat Jan 19, 2013 8:41 pm

Post by alexharalam12270 » Tue Oct 01, 2013 12:18 am

Επίσης προβλέπεται τελικά να υλοποιηθεί αυτό το σχέδιο;

My Profile


New member

Posts

Joined
Sun Jul 14, 2013 3:05 pm
Location - Greece
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 221 guests