Post by snoopster » Thu Jun 13, 2013 9:48 pm

Buna ziua tuturor!

In acest moment lucrez la un magazin online bazat pe platforma opencart.

Sunt interesat ce servicii de curierat folosesc romanii pentru transport international si cam la ce preturi?

Tin sa mentionez ca in principal voi vinde imbracaminte.

Va multumesc anticipat!

New member

Posts

Joined
Mon Nov 28, 2011 7:06 am

Post by snoopster » Thu Jun 27, 2013 10:54 pm

Nimeni ?

New member

Posts

Joined
Mon Nov 28, 2011 7:06 am

Post by Nija » Fri Jun 28, 2013 6:12 pm

Stiu doar ca un colet din Romania in UK costa de 3 ori mai mult decat din UK in Romania.
Se pare ca legislatia si firmele de curierat din Romania nu doresc sa livram in afara tarii.
Mai multe detalii din pacate nu cunosc.

Active Member

Posts

Joined
Sun Oct 31, 2010 5:19 pm
Location - Constanta, Romana

Post by vallentin24 » Tue Jul 02, 2013 7:11 am

din pacate este adevarat ce spui, cu orice firma ai incerca livrare e acelasi lucru. DHL, TNT costa dublu sau triplu din RO afara. Solutia ramane posta romana, vezi ca DPD au tarife bune pe extern sau Atlasib.

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am

Post by snoopster » Wed Jul 10, 2013 3:18 am

Va multumesc pentru raspunsuri.
Am cautat, am tot intrebat firmele de curierat, dar cu tot cu reduceri preturile nu sunt unele pe care un comerciant novice si la inceput sa si le poata permite.
De exemplu, azi am vb cu DPD si mi-au dat pretul de 102 Ron pentru un colet de 150g (adevarat, pana in 3kg) trimis pana in Londra. Eu nu imi permit asemenea preturi.
Voi continua sa caut...

New member

Posts

Joined
Mon Nov 28, 2011 7:06 am

Post by m1t » Fri Jul 12, 2013 10:56 pm

mai ieftin decat dpd nu ai sa gasesti cu livrare la usa . si eu am cautat si am ramas cu cautarea . daca chiar vrei un soc incearca tnt :)

Image

[/highlight]


m1t
New member

Posts

Joined
Sun Nov 14, 2010 7:18 am

Post by vallentin24 » Mon Sep 09, 2013 12:08 pm

revin cu o precizare: Am trimis un colet prin DPD catre un client din Italia, la recomandarea agentului de vanzari care mi-a zis ca ajunge in 3 zile.
L-am trimis pe 23 august, suntem in 9 septembrie si inca e pe undeva prin Austria.

Deci nu recomand DPD sub nici o forma, nici pe extern, nici pentru domestic, sunt atat de prosti cei de la Bucuresti ca te apuca sila. Clienti cu 14-15 comenzi prin TNT primite, prin DPD iti spun ca-i adresa gresita. Unii clienti chiar mi-au dat descrierea exacta a traseului, ca pe GPS, revoltati si ei de prostia celor de la DPD. Dupa ce le dau traseul exact catre aceeasi adresa presupusa gresita nu mai livreaza in aceeasi zi pentru ca s-a modificat adresa.Cand intrebi care e modificarea nu ti se mai raspunde. Nu sunt vorbe aruncate aiurea, pot demonstra prostia crunta de la DPD. Despre coletul catre Italia in schimb, intreb ce se intampla cu el de vreo 10 zile, nu primesc nici un raspuns dar au avut tupeul sa-mi vina pe factura expeditia respectiva, factura evident refuzata.
Daca mai are cineva contract cu DPD o sa-l rog sa-mi spuna daca are aceleasi probleme.
Eu mai am contract cu TNT(livrare promta), Urgent curier (nu recomand "urgent" decat daca clientul tau nu se grabeste, nu va primi la timp coletul)
Expediez peste 1000 colete pe luna, asta de vreun an, de azi fac contract si cu GLS sa vedem ce pot si ei. N-am reusit sa fac contract cu Fun Curier, ma lovesc de un zid de aroganta ....de la agentul care livreaza pana la personalul de la sediu.
Scuze de offtopic..dar poate ajuta pe cineva experienta cu DPD.

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am

Post by tiptil » Wed Sep 11, 2013 3:40 am

salut

si eu sunt interesat de livrare internationala

a reusit cineva ceva?

m-ar interesa sa pot sa implementez si modulul de livrare de la curierul respectiv in magazinul on-line

New member

Posts

Joined
Fri Apr 12, 2013 2:01 am

Post by snoopster » Fri Sep 13, 2013 10:13 pm

Preturile sunt prea mari aici...

Eu am mers pe mana 'warehouse fulfillment services', ies mult mai bine...

New member

Posts

Joined
Mon Nov 28, 2011 7:06 am

Post by vallentin24 » Mon Sep 30, 2013 3:04 pm

am retrimis coletul catre Italia prin DPD, in 4 zile a fost livrat, cost 56 lei +tva.

Cat despre cel pierdut se pare ca voi fi despagubit, le-am emis factura (fara tva) pe valoarea coletului.

Deci ro-italia 4 zile, prin dpd, relatin ieftin, 69.5 lei tva inclus pret valabil la colete pana in 3 kg.

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests