Post by pedtros » Fri Feb 22, 2013 4:53 am

Καλησπέρα σας κύριοι.

Είμαι σχετικά νέος στο Open Cart, αλλά πολύ ευχαριστημένος με την όλη "μηχανή".
Την χρησιμοποιώ εδώ και λίγους μήνες, και έχω τελευταία ένα πρόβλημα.
Αυτό άρχισε ουσιαστικά να παρουσιάζεται απο την στιγμή που αυξήθηκε ο αριθμός των προϊόντων.
Στην αρχή που ήταν λίγα δεν μου το έκανε.

Το πρόβλημα.
Όταν κάνω εισαγωγή νέου προϊόντος, παίρνει όλα τα data κανονικά, και όταν φτάνω στην φωτογραφία (είτε στην αρχική, είτε στις πρόσθετες) μόλις ανεβάσω μία ή επιλέξω μία απο τις ήδη ανεβασμένες, και κάνω αποθήκευση με "πετάει" έξω απο το admin βγάζοντας error 403 (You do not have permission to access this document. κ.λ.π.). Το ίδιο την ίδια στιγμή παρουσιάζει και στο frontpage. Αυτό όμως διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα (15-20 το πολύ). Κάνοντας refresh μετά απο τον προαναφερόμενο χρόνο είναι όλα εντάξει.

Επίσης παρατήρησα ότι αν προσπαθήσω να επιλέξω νέα πρόσθετη φωτο αμέσως δεν μ' αφήνει να μπω στον φακελο των φωτογραφιών βγάζοντας μου το ίδιο πρόβλημα (403) αν το αφήσω μερικά δευτερόλεπτα ή "παίξω" για λίγο με τις άλλες κάρτες (επιλογές, ειδική τιμή, γενικά κ.λ.π.) και επανέλθω στις φωτογραφίες συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά.

"'Επαιξα" και με τα permissions των φακέλων αλλά δεν βοήθησε καθόλου αυτό. Έχει κανένας απο σας καμιά ιδέα να το λύσω; Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο?

Αααα... και ένα ακόμη στοιχείο. Παλιά όταν ήταν λίγα τα προϊόντα και οι εικόνες, όταν επέλεγα "Ανέβασμα φωτογραφίας" έβλεπα κανονικά τι υπήρχε στον φάκελο. Με τον καιρό αυτή η διαδικασία γινόταν πιο αργή, και τελευταία, βλέπω μόνο τις πρώτες 8-10 φωτογραφίες προϊόντων. Απο εκεί και κάτω, βλέπω μόνο κείμενο με τον κωδικό της φωτο που τις δίνω εγώ. Προσπάθησα να ξεκινήσω να κάνω υποφακέλους για να ταξινομήσω καλύτερα τα προϊόντα, αλλά ούτε και αυτούς τους βλέπω τελευταία....

Αυτά εν ολίγοις. Ελπίζω να μην σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προταίρων για την βοήθειά σας.

;)

New member

Posts

Joined
Sat Mar 24, 2012 5:53 am

Post by People's Code » Fri Feb 22, 2013 5:04 pm

Δες στο error log αν γίνονται καταχωρήσεις την ώρα που παρατηρείται το πρόβλημα.
Δες αν υπάρχει κάποιο περίεργο όνομα φωτογραφίας με χαρακτήρες που δεν εμφανίζονται σωστά.

Γενικά πάντως έτσι που το περιγράφεις πρέπει να είναι πρόβλημα μνήμης. Για να δεις τι μνήμη υπάρχει δηλωμένη από τον provider, φτιάξε προσωρινά ένα αρχείο info.php, άνοιξε το σε ένα text editor και γράψε:

Code: Select all

<?php phpinfo() ?>
Ανέβασε το αρχείο στο φάκελο της εφαρμογής του Opencart και κατευθύνσου από το browser σου στη διεύθυνση
http://to-domain-mou/info.php
Ψάξε τη φράση memory_limit

Ρώτα το provider σου ποιο είναι το μέγιστο memory_limit που επιτρέπεται να δηλώσεις στο .htaccess (και αν το επιτρέπει) και αναλόγως τι θα σου πουν, γράψε το νούμερο στη παρακάτω εντολή και πρόσθεσε την στο πάνω μέρος του .htaccess του site σου όπως περιγράφεται κάτω:

Code: Select all

php_value memory_limit 256M
Αν πάρεις Error 500 τότε σημαίνει ότι ο provider δεν επιτρέπει αυτή την αλλαγή.

Μπορείς να ρωτήσεις αν επιτρέπεται να το κάνεις μέσω ini_set
Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, άνοιξε το αρχείο system/startup.php και στη γραμμή 46 πρόσθεσε αυτό βάζοντας τον αριθμό της μέγιστης μνήμης που επιτρέπεται από το provider.

Code: Select all

ini_set('memory_limit','256M');
Δες προς το παρόν με αυτά τι γίνεται και μετά ίσως χρειαστεί να αλλάξεις και το max_execution_time.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by pedtros » Sat Feb 23, 2013 2:52 am

Καλησπέρα.

Σε ότι αφορά τις φωτογραφίες είμαι πολύ προσεκτικός γιατί την πάτησα 2-3 φορές
όχι σ' αυτή την μηχανή αλλά σε άλλες παλιότερα...Άρα εδώ δεν έχουμε πρ΄΄οβλημα.

Πάμε στην άλλη περίπτωση που ακούγεται πιο ενδιαφέρουσα.
Εδώ λοιπόν αφού έκανα αυτά που περιγράφεις βρήκα memory_limit 64Μ.
Μάλλον μικρό το βρίσκω αν το συγκρίνω με το 256 που μου δίνεις.
Μπορείς αν θέλεις να τσεκάρεις κι εσύ τα data που δίνει το info.php
εδώ: http://www.discount-store.gr/info.php
Τώρα για τον provider, η επικοινωνία μαζί του δεν είναι και τόσο απλή, άσε που είναι χρονοβόρα.
Κοίτα πλάκα. Τώρα που σου γράφω, ο server κρασάρισε εδώ και 3 λεπτά...(χαχαχα)
Μας κάνει πλάκα ο Θεός μου φαίνεται.... Τεσπα...
Θα κάνω το κολπάκι με το .htaccess αρχείο και θα βάλω απλά το διπλάσιο και βλέπουμε αν δουλέψει.
Μετά θα επικοινωνήσω με τον provider και θα δω τι θα κάνω...
Άλλη εκδοχή δεν υπάρχει λές αγαπητέ Opencart-Hellas εεεε?


΄

New member

Posts

Joined
Sat Mar 24, 2012 5:53 am

Post by People's Code » Sat Feb 23, 2013 6:05 pm

Σε πρώτη φάση αφαίρεσε άμεσα το info.php από το site σου γιατί αυτές τις πληροφορίες δεν πρέπει να τις βλέπουν άλλοι εκτός από εσένα.

Δοκίμασε και τη μέθοδο με το .htaccess και αν δεν λειτουργήσει (το πιθανότερο είναι να μην το επιτρέπουν) δοκίμασε την δεύτερη μέθοδο με το startup.php και το ini_set('memory_limit','256M');

Παρεμπιπτόντως υπάρχουν providers που δίνουν αρχικά 256M γι' αυτό ανέφερα αυτό το νούμερο ...

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by pedtros » Sun Feb 24, 2013 3:21 pm

Είχες δίκιο. Το .httaccess δεν δούλεψε. Το startup.php το έκανα, αλλά δεν άλλαξε τίποτα.
Θέλω να πω, παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα. Δεν ξέρω αν εγώ μπορώ απο την μεριά μου ν' αλλάξω τίποτα άλλο, για να το διορθώσω. Ωστόσο έστειλα mail στον provider, αλλά αμφιβάλλω αν θα μου κάνει την χάρη. Όσο για servers που δίνουν απ' ευθείας 256, το ξέρω. Το έχω δει. Κάποιοι άλλοι πάλι, χρεώνουν έξτρα αυτή την υπηρεσία. Επειδή αυτός που είμαι τώρα είναι καινούριος, θα δω τι θα κάνω αύριο που θα τον βρω στο γραφείο του.

Στο μεταξύ δεν μπορώ εγώ να κάνω κάτι άλλο εεεε; Σίγουρα λες ότι απο εκεί προέρχεται το πρόβλημά μου???

New member

Posts

Joined
Sat Mar 24, 2012 5:53 am

Post by People's Code » Sun Feb 24, 2013 6:32 pm

Στο μεταξύ δεν μπορώ εγώ να κάνω κάτι άλλο εεεε; Σίγουρα λες ότι απο εκεί προέρχεται το πρόβλημά μου???
Ο σωστότερος τρόπος για να εντοπίσεις την αιτία του προβλήματος είναι να μεταφέρεις την εφαρμογή σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Εγκατέστησε το xampp και τρεξε την εφαρμογή από το μηχάνημα σου. Εκεί μπορείς να αλλάξεις όλες τις παραμέτρους απευθείας στο php.ini. (το ιδανικότερο είναι να διαλέξεις μία version του xampp που να έχει τις κοντινότερες δυνατές versions σε php/mysql με το provider σου). Όταν εντοπίσεις την αιτία, μπορείς να κινηθείς ανάλογα και με το provider.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by pedtros » Mon Feb 25, 2013 4:39 am

Το xampp το έχω εγκατεστημένο, γιατί το δουλεύω. Εκεί "έστησα" κιόλας το συγκεκριμένο shopάκι και δούλευε μια χαρά στην αρχή (πριν απο 2,5 μήνες περίπου δηλ.). Αλλά επειδή απο τότε το site μεγάλωσε λόγω καθημερινής εγγραφής προϊόντων είναι ψιλομανούρα να το ξανακάνω όλο αυτό... Άλλωστε απο τότε που αυξήθηκαν το προϊόντα άρχισε το πρόβλημα. Ξέρω οτι μπορεί να μην έχει σχέση αυτό, αλλά εγώ απο τότε παρατήρησα οτι ξεκίνησε το συγκεκριμένο bug.

Σήμερα ξανακοίταξα το error log και εκτός απο ένα PHP Notice, δεν έχει κάτι άλλο μεμπτό. Συγκεκριμένα μου δίνει:
Undefined variable: order_id in /home/-------------/public_html/my-store.gr/catalog/controller/account/order.php on line 149
Θα περιμένω να μιλήσω αύριο με την εταιρεία που γίνεται το hosting και θα πράξω ανάλογα με τις απαντήσεις τους. Αν δω ότι μου κάνουν νερά, έχω ήδη εναλλακτική... Δεν θέλω όμως να κάνω μετακομίσεις τζάμπα...Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Θέλω να είμαι τουλάχιστοn 80-90% σίγουρος ότι το σφάλμα προέρχεται απο εκεί.
Τέλος πάντων...Θα δω τι θα κάνω μ' αυτό το θέμα...Σ' ευχαριστώ πάντως φίλε Opencart-Hellas για την βοήθειά σου.

Καλό σου βράδυ... ;)

New member

Posts

Joined
Sat Mar 24, 2012 5:53 am

Post by pedtros » Mon Feb 25, 2013 10:04 pm

Τελικά σήμερα κατάφερα να επικοινωνήσω με τον provider μου και άλλαξα σε 2 φάσεις το memory_limit απο 64Μ σε 128Μ και έπειτα σε 256Μ. Το έκανα μέσα απο το php.ini που υπάρχει στο root του site. Καλυτέρεψε λίγο το πρόβλημα, αλλά δεν λύθηκε εντελώς. Δηλαδή τι κάνει τώρα:

Πάλι με "πετάει" έξω όταν φορτώνω 2η και 3η φωτογραφία σ' ένα προϊόν (403 error page) αλλά η επαναφορά του είναι γρηογορότερη. Ανώ δηλ. ήθελε πριν 10 δεύτερα για να επανέλθει με το refresh (F5) τώρα το κάνει σε 2-3 δεύτερα. Σχεδόν αμέσως δηλαδή...

Αααα και κάτι ακόμη. Για να ανεβάσω φωτο μέσα απο το Admin panel με την γνωστή διαδικασία είναι δύσκολο και μου κάνει αρκετή ώρα. Άσε που πρέπει να το προσπαθήσω 2 και 3 φορές. Γι' αυτό το ανεβάζω με FTP κατευθείαν στον φάκελο images/data.

Στο μεταξύ σήμερα παρατήρησα και κάτι ακόμη. Δεν βλέπω τα thumbnails του περιεχομένου των φωτογραφιών που υπάρχουν μέσα στον παραπάνω φάκελο, ενώ παλιότερα τα έβλεπα κανονικά. Βέβαια στην αρχή εμφανιζόταν αμέσως, τώρα τελευταία που έχει πάνω απο 500 φωτο, εμφανίζονται μόνο 5-6 και αυτά μετά απο 15-20 δεύτερα, αν περιμένω τόσο... Παίζει κανέναν ρόλο αυτό?

New member

Posts

Joined
Sat Mar 24, 2012 5:53 am

Post by People's Code » Mon Feb 25, 2013 11:17 pm

Πάλι με "πετάει" έξω όταν φορτώνω 2η και 3η φωτογραφία σ' ένα προϊόν (403 error page) αλλά η επαναφορά του είναι γρηογορότερη. Ανώ δηλ. ήθελε πριν 10 δεύτερα για να επανέλθει με το refresh (F5) τώρα το κάνει σε 2-3 δεύτερα. Σχεδόν αμέσως δηλαδή...
Αυτό δεν φαίνεται να έχει σχέση με το συγκεκριμένο που συζητάμε. Μάλλον κάποιο πρόβλημα υπάρχει στο template σου.
Για να ανεβάσω φωτο μέσα απο το Admin panel με την γνωστή διαδικασία είναι δύσκολο και μου κάνει αρκετή ώρα. Άσε που πρέπει να το προσπαθήσω 2 και 3 φορές. Γι' αυτό το ανεβάζω με FTP κατευθείαν στον φάκελο images/data.
Σωστά κάνεις, βεβαιώσου ότι τα permissions των αρχείων των εικόνων που ανέβασες είναι 644 και ο χρήστης είναι ο ίδιος που έχει οριστεί στα υπόλοιπα αρχεία της εφαρμογής.
Στο μεταξύ σήμερα παρατήρησα και κάτι ακόμη. Δεν βλέπω τα thumbnails του περιεχομένου των φωτογραφιών που υπάρχουν μέσα στον παραπάνω φάκελο, ενώ παλιότερα τα έβλεπα κανονικά. Βέβαια στην αρχή εμφανιζόταν αμέσως, τώρα τελευταία που έχει πάνω απο 500 φωτο, εμφανίζονται μόνο 5-6 και αυτά μετά απο 15-20 δεύτερα, αν περιμένω τόσο... Παίζει κανέναν ρόλο αυτό?
Αυτό είναι φυσιολογικό, το filemanager αργεί να εμφανίζει τις εικόνες. Πρέπει να σκρολάρεις στις εικόνες και να περιμένεις λίγο να εμφανιστούν thumbnails.

Σχετικά με τη μνήμη. Έκανα εγώ κάποιες δοκιμές σε offline server με 595 φωτογραφίες συνολικού μεγέθους 679MB. Το filemanager λειτουργούσε κανονικά με οποιαδήποτε τιμή μνήμης πάνω από 16M.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by pedtros » Mon Feb 25, 2013 11:39 pm

Σωστά κάνεις, βεβαιώσου ότι τα permissions των αρχείων των εικόνων που ανέβασες είναι 644 και ο χρήστης είναι ο ίδιος που έχει οριστεί στα υπόλοιπα αρχεία της εφαρμογής.
Τι εννοείς; Οι φάκελοι (image και data) είναι 744. Το ίδιο και τα περιεχόμενα (fοto). Να τις μετατρέψω σε 644 όλες;
Και κάτι ακόμη με τις φωτο στον φάκελο cache στον image να κάνω το ίδιο λες?
Αυτό δεν φαίνεται να έχει σχέση με το συγκεκριμένο που συζητάμε. Μάλλον κάποιο πρόβλημα υπάρχει στο template σου.
Αν είχε πρόβλημα το template δεν θα το έβγαζε απο την αρχή;
Αυτό είναι φυσιολογικό, το filemanager αργεί να εμφανίζει τις εικόνες. Πρέπει να σκρολάρεις στις εικόνες και να περιμένεις λίγο να εμφανιστούν thumbnails.
Όσο και να σκρολάρω, όσο και να περιμένω, όσο και να κάνω refresh δεν εμφανίζονται τα thumbnails. Αλλά αυτό είναι το μικρότερο απο τα προβλήματά. Δεν μ' ενοχλεί κιόλας...
Σχετικά με τη μνήμη. Έκανα εγώ κάποιες δοκιμές σε offline server με 595 φωτογραφίες συνολικού μεγέθους 679MB. Το filemanager λειτουργούσε κανονικά με οποιαδήποτε τιμή μνήμης πάνω από 16M.
Τοπικά δουλεύει άψογα. Δεν υπάρχει αμφιβολία. Online είναι το πρόβλημα. Τέλος να σ' ενημερώσω ότι έκανα και κάτι ακόμη αλλά πάλι δεν έφερε αποτέλεσμα. Στο php.ini άλλαξα και την τιμή στο max_execution_time. Apo 18000 το έκανα 36000. Δηλαδή διπλασίασα τον χρόνο εκτέλεσης μπας και αλλάξει κάτι, αλλά μπααααα....

Οι παράμετροι του php.ini μου είναι:

magic_quotes_gpc = Off;
register_globals = Off;
default_charset = UTF-8;
memory_limit = 256M;
max_execution_time = 36000;
upload_max_filesize = 999M;
safe_mode = Off;
mysql.connect_timeout = 20;
session.use_cookies = On;
session.use_trans_sid = Off;
session.gc_maxlifetime = 12000000;
allow_url_fopen = on;
;display_errors = 1;
;error_reporting = E_ALL;

Αν άλλαζα κάτι άλλο, λες να διορθωνόταν κάτι;

New member

Posts

Joined
Sat Mar 24, 2012 5:53 am

Post by People's Code » Mon Feb 25, 2013 11:51 pm

Οι φάκελοι πρέπει να έχουν permission 755 και τα αρχεία 644. Το πρόβλημα σου είναι στους φακέλους, κάνε τις αλλαγές και πες μου.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by pedtros » Tue Feb 26, 2013 12:38 am

To δοκίμασα... Τίποτα... :-\ Καμιά αλλαγή... :(
Το πρόβλημα παραμένει.
Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω πια!!! ???

Κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη... :'(

New member

Posts

Joined
Sat Mar 24, 2012 5:53 am

Post by People's Code » Tue Feb 26, 2013 1:23 am

Σύμφωνα με τα δεδομένα που παρέθεσες, αυτά μπορώ να σκεφτώ. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που να δημιουργούν πρόβλημα σε μια εφαρμογή και αν δεν έχω εικόνα δεν μπορώ να προτείνω κάτι. Αφήνω πάντως ένα ενδεχόμενο ακόμη να μην έχουν δηλωθεί σωστά τα permissions.

Γενικά σου προτείνω εφόσον δεν έχεις εμπειρία σε διαχείριση server, να ανεβάζεις τα αρχεία με SFTP ως χρήστης FTP του domain και όχι ως root. Κατ' αυτό το τρόπο οι περισσότεροι servers είναι ρυθμισμένοι να αναθέτουν τα σωστά permissions /user /group στα αρχεία.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by pedtros » Tue Feb 26, 2013 1:42 am

Αφήνω πάντως ένα ενδεχόμενο ακόμη να μην έχουν δηλωθεί σωστά τα permissions.
Τα permissions τα έχω: Όλοι οι φάκελοι 755, οι φωτογραφίες 644. To τσεκάρισα τώρα που το ανέφερες. Παρ' όλα αυτά αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να μου υπενθυμίσεις ποια είναι τα σωστά permissions? Με τις αλλαγές μπορεί να έκανα κάποια πατάτα.
Γενικά σου προτείνω εφόσον δεν έχεις εμπειρία σε διαχείριση server, να ανεβάζεις τα αρχεία με SFTP ως χρήστης FTP του domain και όχι ως root. Κατ' αυτό το τρόπο οι περισσότεροι servers είναι ρυθμισμένοι να αναθέτουν τα σωστά permissions /user /group στα αρχεία.
Αυτό το κάνω έτσι και αλλιώς εδώ και πολύ καιρό.

Μετά απ' όλα αυτά τα posts και τις προσπάθειες που κάναμε, καταλήγω στα εξής:
α) Ή πρόκειται για bug του open cart, οπότε μαθαίνω να ζω μ' αυτό και να το χειρίζομαι όπως κάνω μέχρι τώρα, μέχρι να το διορθώσουν οι προγραμματιστές,
β) Ή θα εμφανιστεί κάποια στιγμή και σε κάποιον άλλον και θα βρεθεί λύση αργότερα...
Πάντως σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου φίλε Opencart-Hellas.
;)

New member

Posts

Joined
Sat Mar 24, 2012 5:53 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests