Post by alinstanescu » Fri Jun 29, 2012 10:06 pm

Buna ziua,
am si eu urmatoarea solicitare din partea unui prieten caruia m-am oferit sa ii implementez opencart.
Mentionez ca folosim ultima versiune.

CERINTA:
"La metode de livrae sa fie decat : posta romana 10 ron si fan curier – 24 ron . si el sa bifeze pe care o vrea si dedesupt un comentari . insa toate in aceeasi paginu nu sa urmeze 10 pasi ca sigur renunta ".
Multumesc anticipat
Alin

Alin


Newbie

Posts

Joined
Mon Jun 18, 2012 6:38 pm
Location - Sibiu

Post by pocutz » Tue Aug 28, 2012 9:31 pm

Buna ziua,
Sunt relativ nou in OpenCart,construiesc un site dar nu stiu cum sa pun optiunea intre doua modalitati de plata cec si transfer bancar (plata in avans) ,sa apara in timpul pasilor comenzii.
Multumesc anticipat

Newbie

Posts

Joined
Mon Aug 20, 2012 9:43 pm

Post by pocutz » Wed Aug 29, 2012 8:20 pm

pocutz wrote:Buna ziua,
Sunt relativ nou in OpenCart,construiesc un site dar nu stiu cum sa pun optiunea intre doua modalitati de plata cec si transfer bancar (plata in avans) ,sa apara in timpul pasilor comenzii.
Multumesc anticipat

am rezolvat problema.acum nu stiu exact cum sa fac:pe site preturile imi apar fara TVA si asa si vreau dar in momentul comenzii la Total de plata ar trebui sa arate si adaugare de TVA dar nu stiu cum sa fac.Help pls
Multumesc

Newbie

Posts

Joined
Mon Aug 20, 2012 9:43 pm

Post by utzy » Sat Sep 29, 2012 3:13 am

Va salut. As vrea sa folosesc tema free Bloody Black, am descarcat folderele dar nu merge sau nu stiu eu exact ce sa fac. Ma puteti ajuta ? Folosesc Opencart 1.5.2.1...cred :)

http://www.opencart.com/index.php?route ... =25&page=3

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Nov 25, 2011 5:59 am

Post by utzy » Tue Oct 02, 2012 2:37 am

Am rezolvat tot eu, am trecut la varianta 1.5.4.1 si am incarcat tema. :)

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Nov 25, 2011 5:59 am

Post by adm.menthol » Fri Oct 05, 2012 10:14 pm

Salutare
Sunt incepator in opencart si vreau sa imi fac un magazin online de template-uri, momentan am invatat unele lucruri de baza si acum as vrea sa pun la un template View Demo, dar nu stiu cum ?? Si o alta intrebare ar mai fi cum inserez noi module, ca imi da batai de cap ... ?? Daca se poate sa ma poti ajuta sa-mi explici sau nush ... momentan invat intr-un domeniu free apoi o sa-l trec pe un domeniu premium ... Multumesc anticipat

Newbie

Posts

Joined
Thu Sep 13, 2012 12:17 am

Post by utzy » Wed Oct 10, 2012 12:53 pm

Va salut. Am instalat tema Bloody-Black si pe butonul Adaugă În Coș imi apare Adăugă În Coș. Vreau sa corectez si am cautat dar nu am gasit ( in tema la limba romana :) ) Unde ar trebui sa intru sa pot face corectura ?...am tot rasfoit dar nu am reusit sa gasesc :o

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Nov 25, 2011 5:59 am

Post by inactiveaccount9912 » Wed Oct 10, 2012 3:47 pm

Textul 'Adauga in cos' este in fisierul catalog/language/romana/romana.php

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by utzy » Thu Oct 11, 2012 4:11 am

Ok, numai acolo nu am intrat ::) . Am rezolvat, multumesc!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Nov 25, 2011 5:59 am

Post by georges » Thu Oct 11, 2012 10:41 pm

Salut,

Am instalat in opencart modulul "Category Superfish" si am gasit in error logs urmatoare eroare "Undefined index: parent_id in /home/..../public_html/catalog/controller/module/category_superfish.php on line 81" care este:

Code: Select all

if($query->row['parent_id']==0) $this->parent_id = $category_id;
		else $this->getParent($query->row['parent_id']);
Stie cineva de la ce poate sa fie?

Case de marcat|Casa de marcat|Cantare electronice


Newbie

Posts

Joined
Thu Feb 16, 2012 5:00 pm


Post by utzy » Tue Jan 08, 2013 4:46 pm

Salutare. In varianta 1.5.3.1 am avut instalata o extensie care imi arata in Admin, cind procesam o comanda, imagini asociate produselor din comanda clientului. Nu mai stiu cum se chema acea etensie. Exista vreo varianta free si ptr 1.5.4.1 ? Multumesc anticipat!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Nov 25, 2011 5:59 am

Post by utzy » Sun Jan 20, 2013 5:48 pm

Am gasit-o tot eu, o aveti mai jos, poate mai are nevoie cineva O0

http://www.opencart.com/index.php?route ... load_id=29

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Nov 25, 2011 5:59 am

Post by ftitus » Sun Jan 20, 2013 6:31 pm

Salut! In Explorer site-ul meu apare eronat,home page, coloana din stanga. Ma puteti ajuta? http://www.gplshop.ro In restul browserelor (Mozzila, Chrome) nu apare aceasta problema. Multumesc.

New member

Posts

Joined
Fri May 11, 2012 2:53 am

Post by tobias123 » Tue Jan 22, 2013 9:11 pm

Salut , sunt incepator in opencart , mi-am deschis un magazin online si am o mica problema , as vrea sa ma ajutati si pe mine daca se poate , va rog f.mult , as vrea sa schimb "Opiniile Clientilor si Spune-ti Opinia " cu "Produse similare " si as vrea sa le schimb intre ele , ca sa intelegeti " sa fac rocada" , dupa produsul prezentat as vrea sa urmeze pe pagina Produsele Similare si apoi toata treaba cu "opiniile clientilor si spune-ti opinia , daca stiti de unde se poate modifica si puteti sa ma ajutati , v-as ramane recunoscator . Multumesc foarte mult, salutare.

Newbie

Posts

Joined
Thu Dec 06, 2012 10:12 pm

Post by inactiveaccount9912 » Wed Jan 23, 2013 2:21 am

Editeaza fisierul catalog/view/theme/tema-ta/template/product/product.tpl si localizeaza codul:

Code: Select all

<?php if ($review_status) { ?>
    <a href="#tab-review"><?php echo $tab_review; ?></a>
    <?php } ?>
    <?php if ($products) { ?>
    <a href="#tab-related"><?php echo $tab_related; ?> (<?php echo count($products); ?>)</a>
    <?php } ?>
inlocuieste-l cu:

Code: Select all

 <?php if ($products) { ?>
    <a href="#tab-related"><?php echo $tab_related; ?> (<?php echo count($products); ?>)</a>
    <?php } ?>
<?php if ($review_status) { ?>
    <a href="#tab-review"><?php echo $tab_review; ?></a>
    <?php } ?>
   

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by trafic2k » Wed Jan 23, 2013 3:14 pm

Daca nu mi-a raspus nimeni pe celalalt topic, imi incerc norocul si aici.

Am cateva probleme de rezolvat la site-ul meu http://www.sevacononline.ro :

1. Caramida, dupa cum ati observat, se vinde la bucata, cum fac sa apara acest lucru pe pagina produsului? Si cum as putea seta compandarea produselor in fractii de cate 60 de bucati? adica 60, 120, 180, 240 etc...
2. In comanda vreau sa introduc garantia pe paleti, practic se percepe un pret / palet, acesta suma se returneaza odata cu paletul. De exemplu la caramida bks 25, la fiecare 60 bucati vreau sa se adauga pretul unui palet.
3. La transport, pentru Bucuresti este inclus in pret, pentru restul zonelor se percepe un cost de 8 lei / km. Cum fac sa informez clientul acest lucru. Tin sa precizez ca am incercat extensia http://www.opencart.com/index.php?route ... %20zipcode fara success insa.

Sunt dispus sa platesc pentru rezolvarea lor. Multumesc.

Newbie

Posts

Joined
Thu Jan 17, 2013 2:59 pm

Post by tobias123 » Wed Jan 23, 2013 10:56 pm

Salut Florinsith , multumesc foarte mult pentru raspuns , dar am cautat cum mi-ai spus tu la mine in product.tpl si nu exista codul acela , imi apare asa :

<?php if ($review_status) { ?>
<div id="tab-review" class="product-reviews">
<div id="review"></div>

Si daca il inlocuiesc , nu imi mai deschide nicio pagina cu niciun produs..

Newbie

Posts

Joined
Thu Dec 06, 2012 10:12 pm

Post by utzy » Sat Jan 26, 2013 5:12 pm

Nu mai deschid un nou topic, postez tot aici.
Vreau sa modific culoarea la backgroundul din modulele din poza de mai jos (de fapt la toate modulele apare cu alb). Am incercat in stylesheet.css din tema Gray-Orange si nu am gasit. Am reusit sa modific doar culaorea backgroundului la titlul modulelor, atit. Ma puteti ajuta ce ruta sa urmez sau ce sa caut sa pot face modificarile ? Multumesc.

Image

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Nov 25, 2011 5:59 am

Post by utzy » Sat Feb 02, 2013 4:02 pm

Am cautat intr-o gramada de fisiere, nu reusesc sa gasesc.....Daca totusi cineva are vreo idee ar fi minunat. Multumesc.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Nov 25, 2011 5:59 am

Post by inactiveaccount9912 » Sat Feb 02, 2013 7:34 pm

@tobias123 > Posteaza tot codul din product.tpl , dar pune-l in code.

@utzy: Editezi catalog/view/theme/tema-ta/stylesheet/stylesheet.css si la sfarsit de fisier adaugi:

Code: Select all

.box .box-content {
 background: noua culoare sau imagine;
}
sau daca vrei sa se aplice doar la coloane:

Code: Select all

#column-left .box .box-content, #column-right .box .box-content {
 background: noua culoare sau imagine;
}

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests