Post by People's Code » Fri Nov 15, 2013 7:03 pm

Καλησπέρα παιδιά! Για ρίξτε μια ματιά και πείτε μου την γνώμη σας!
Σε Linux Firefox στο footer το overflow: auto; δημιουργεί scroll bar που αν το αφαιρέσεις μετά το overflow-x: hidden; στο html δημιουργεί scroll bar σε όλο το site... Σε Linux Chromium δείχνει οκ.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by panosmrn » Fri Nov 15, 2013 8:30 pm

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
Άρα καλύτερα να το αφήσω ως έχει;

Newbie

Posts

Joined
Fri Sep 27, 2013 11:19 pm

Post by People's Code » Sat Nov 16, 2013 4:13 am

Εξαρτάται πόσο ψείρας είναι κανείς... Προσωπική μου άποψη είναι ότι ένα site πρέπει να λειτουργεί άψογα σε όλα τα λειτουργικά/browsers, άρα εγώ θα το έφτιαχνα. Τώρα αν εσύ δεν έχεις μεγάλη εμπειρία σε css ή δεν έχεις εγκατάσταση linux να το ελέγξεις, ίσως να μην σε συμφέρει από άποψη χρόνου εργασίας/απόδοσης να ασχοληθείς. Πάντως αρκετά sites δημιουργούν πρόβλημα σε firefox linux επειδή οι developers δεν έχουν υπόψη τους ότι έχει διαφορετική συμπεριφορά από τον firefox σε windows.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by antonist » Wed Nov 20, 2013 3:30 pm

Καλημέρα στο forum. Δείτε και το δικό μου eshop

http://pc-at-home.gr

Καλή δουλειά σε όλους!!!

New member

Posts

Joined
Fri Jul 05, 2013 12:22 am

Post by People's Code » Wed Nov 20, 2013 9:53 pm

Καλημέρα στο forum. Δείτε και το δικό μου eshop
Έχεις υλοποιήσει ωραία την επιλογή τιμολογίου η απόδειξης με τις ομάδες πελατών.

Θα πρότεινα τις κατηγορίες να τις στοιχίσεις αριστερά γιατί η λίστα του module του λογαριασμού χρήστη φαίνεται άσχημα. Υποθέτω ότι το έκανες μόνο για τις κατηγορίες του μενού, αλλά έχε υπόψη σου ότι επηρεάζει όλα τα κάθετα modules.
css γραμμή 759, το center κάντο καλύτερα left

Code: Select all

.box
{
	margin-bottom: 20px;
	text-align: center;
} 

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by antonist » Sat Nov 23, 2013 1:56 am

Έγινε! Σωστή η συμβουλή, ευχαριστώ πολύ.

New member

Posts

Joined
Fri Jul 05, 2013 12:22 am

Post by antonist » Sat Nov 23, 2013 2:06 am

Μπορώ όμως να αλλάξω το text-align μόνο για τα 2 modules της front page μου => Προτεινόμενα και Νέα προϊόντα;

New member

Posts

Joined
Fri Jul 05, 2013 12:22 am

Post by People's Code » Sat Nov 23, 2013 6:08 am

Μπορείς, αν προσθέσεις classes στο home.tpl ...
πχ <div id="content home">
και στο tpl του module που θες ...
πχ <div class="box featured">

και να δηλώνεις στο stylesheet ότι θες χρησιμοποιώντας τον συνδυασμό των δύο classes
πχ .home .featured a {text-align:center}

Πάντως δεν συνιστώ να τα κεντράρεις έτσι. Είναι εντελώς ερασιτεχνική προσέγγιση και στη πλειονότητα των περιπτώσεων αντιαισθητική.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by vagos » Sat Nov 23, 2013 4:56 pm

Χρησιμοποιώ το Open Cart εδώ και περίπου 1 χρόνο. Εκδοση 1.5.4.1.
Είναι πραγματικά ότι καλύτερο. Με καλύπτει απόλυτα. Δεν νομίζω να πάω ποτέ σε κάτι άλλο.
Τα καταστήματα που έχω είναι: http://www.smokers.gr και http://www.iprosklitiria.gr. To δεύτερο υπολειτουργεί...

Newbie

Posts

Joined
Sat Nov 23, 2013 4:48 pm

Post by antonist » Sat Nov 23, 2013 8:12 pm

Βρήκα μια λύση με το πολύ καλό stylizer5 πειράζοντας το stylesheet.css

Code: Select all

.box-product
{
	width: 100%;
	overflow: auto;
	/*[empty]height:;*/
	margin-left: 60px;
	/*[empty]padding-left:;*/
}
όπου το margin-left λειτούργησε όπως ήθελα και το αποτέλεσμα με ικανοποιεί.
Οπωσδήποτε, ευχαριστώ το forum και φυσικά δεκτές οι όποιες παρατηρήσεις.

New member

Posts

Joined
Fri Jul 05, 2013 12:22 am

Post by billkou » Tue Nov 26, 2013 7:21 am

Προς antonist και panosmrn :

Φτιάξτε το url ώστε το domain να κάνει redirect στο www για να μην έχετε πρόβλημα με το duplicate content. :)

Αυτό γίνεται στις ρυθμίσεις του apache ή του nginx, ανάλογα τι τρέχετε. Αν δεν γνωρίζετε πείτε το και θα βοηθήσουμε :)

New member

Posts

Joined
Mon Sep 02, 2013 6:41 am

Post by antonist » Thu Nov 28, 2013 12:15 am

Billkou οφειλω να πω πως δεν κατάλαβα τι εννοείς με το dublicate content . Πάντως είναι επιλογή μου να μην χρησιμοποιώ το www εκτος βέβαια εάν εννοείς κάτι άλλο οπότε στην συνέχεια θα χρειαστώ βοήθεια γιατί δεν ξέρω πως θα κάνω την αλλαγή στον server.

New member

Posts

Joined
Fri Jul 05, 2013 12:22 am

Post by billkou » Thu Nov 28, 2013 2:24 am

antonist wrote:Billkou οφειλω να πω πως δεν κατάλαβα τι εννοείς με το dublicate content . Πάντως είναι επιλογή μου να μην χρησιμοποιώ το www εκτος βέβαια εάν εννοείς κάτι άλλο οπότε στην συνέχεια θα χρειαστώ βοήθεια γιατί δεν ξέρω πως θα κάνω την αλλαγή στον server.
Καλησπέρα. Εφόσον δεν θέλεις να χρησιμοποιείς το www, κάντο redirect στο domain σου.

Αυτή τη στιγμή, στις μηχανές αναζήτησης οι σελίδες σου φαίνονται και γίνονται index δύο φορές. Μία απο την τοποθεσία www.yourdomain και μία απο την τοποθεσία yourdomain σκέτο. Δεν είναι καλή πρακτική.

Αν δεν γνωρίζεις πως να κάνεις το redirect μπορώ να σου βρω πηγές που το εξηγούν βήμα βήμα :)

New member

Posts

Joined
Mon Sep 02, 2013 6:41 am

Post by antonist » Thu Nov 28, 2013 3:35 am

@billkou μηπως εννοεις την αλλαγή στο .htaccess

Code: Select all

# SEO URL Settings
RewriteEngine On
# If your opencart installation does not run on the main web folder make sure you folder it does run in ie. / becomes /shop/ 
# απο εδω
Begin Redirect 301
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^pc-at-home\.gr [NC]
RewriteRule (.*) http://pc-at-home.gr/$1 [R=301,L]
RewriteEngine On
# εως εδω
RewriteBase /
RewriteRule ^sitemap.xml$ index.php?route=feed/google_sitemap [L]
RewriteRule ^googlebase.xml$ index.php?route=feed/google_base [L]
RewriteRule ^download/(.*) /index.php?route=error/not_found [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_URI} !.*\.(ico|gif|jpg|jpeg|png|js|css)
RewriteRule ^([^?]*) index.php?_route_=$1 [L,QSA]
# END OpenCart
εάν είναι κάτι άλλο... ή καλύτερο ίσως από το παραπάνω, γιατί αυτό νομίζω μου δημιούργησε κάποια προβλήματα (που δυστυχως δεν θυμάμαι πια) και το αφαίρεσα.

New member

Posts

Joined
Fri Jul 05, 2013 12:22 am

Post by nastytel » Sat Nov 30, 2013 1:14 am

Γεια σας παιδιά!
Το δικό μου δημιούργημα είναι το παρακάτω. Δεν έχει τελειώσει ακόμη, θα ήθελα όμως τη γνώμη σας ώστε να διορθώσω σημεία που μου έχουν διαφύγει.

http://www.aromadiva.gr

Ευχαριστώ

Newbie

Posts

Joined
Thu Nov 07, 2013 4:12 pm

Post by People's Code » Sun Dec 01, 2013 12:25 am

@ nastytel

Με μια πρώτη ματιά αυτά που φαίνονται αμέσως:

Από τεχνικής άποψης
Υπάρχει πρόβλημα με τα μεγέθη των γραμματοσειρών. Οι παρεμβάσεις που έχεις κάνει αλλοίωσαν τη συμβατότητα του template σε διάφορα λειτουργικά και browsers. Επίσης για body δηλώνεις Tahoma και δεν δηλώνεις εναλλακτικές γραμματοσειρές ή γενικό τύπο γραμματοσειρών.

Το "Συνδεθείτε ή δημιουργήστε ένα λογαριασμό" δεν είναι καλά τοποθετημένο. Επειδή υπάρχει θέμα με τα μεγέθη των γραμματοσειρών, σε firefox linux κρύβεται ένα μέρος του κάτω από το cart.

Στο κεντρικό μενού δεν μου αρέσει το border-bottom σε κάθε σύνδεσμο των υπο-μενού

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by nastytel » Sun Dec 01, 2013 4:38 am

Ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις.
Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα μου, τα έχω παίξει λίγο με τις γραμματοσειρές και παιδεύομαι να βρω κάτι αρμονικό και σωστό.

Newbie

Posts

Joined
Thu Nov 07, 2013 4:12 pm

Post by People's Code » Sun Dec 01, 2013 7:07 am

Πρόταση μου είναι να το ξαναστήσεις από την αρχή με φρέσκο stylesheet και πριν καν ξεκινήσεις διάβασε ένα βιβλίο css. Θα σου πάρει μία εβδομάδα διάβασμα, αλλά θα έχεις στέρεη βάση για τις αλλαγές που θα κάνεις.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by antmpro » Sun Dec 01, 2013 10:02 pm

Opencart-Hellas wrote:ο stylesheet.css του template σου στη γραμμή
Σε ευχαριστώ πολύ :) , το έκανα και δούλεψε μια χαρά , thanks επιτέλους τόσο καιρό το έψαχνα να το αλλάξω ;D

Newbie

Posts

Joined
Fri Nov 01, 2013 12:11 am

Post by nastytel » Mon Dec 02, 2013 2:02 am

Opencart-Hellas wrote:Πρόταση μου είναι να το ξαναστήσεις από την αρχή με φρέσκο stylesheet και πριν καν ξεκινήσεις διάβασε ένα βιβλίο css. Θα σου πάρει μία εβδομάδα διάβασμα, αλλά θα έχεις στέρεη βάση για τις αλλαγές που θα κάνεις.
Μάλλον αυτό θα κάνω! Και πάλι σ ευχαριστώ. Να κάνω και μια ερώτηση για ένα θεματάκι που έχω με το backround. Δεν μπορώ να βάλω fixed backround εικόνα. Ενώ το ανεβάζω στις διαστάσεις που μου ζητάει, δεν εμφανίζεται σαν μια εικόνα μεγάλη, αλλά επαναλαμβάνεται πολλές φορές και μάλιστα με ασυμμετρία. Δλδ. τα σχέδια της εικόνας που είναι στην άκρη της, φαίνονται σαν να είναι από τη μέση της και ούτω καθεξής.
Καμιά πρόταση?

Newbie

Posts

Joined
Thu Nov 07, 2013 4:12 pm
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests