Post by samsotiriadis » Tue Apr 28, 2015 5:49 am

Καλησπέρα στη παρέα

Ψάχνω να βρώ αν υπάρχει κάποιο Module για opencart που να λειτουργεί σαν lookbook.
Στην ουσία ειναι ενα slideshow που να μπορει να μπει στο δικό του μενου και οχι στην κεντρικη σελίδα.
Ενα καλό παράδειγμα μπορείτε να δείτε στο παρακάτω λινκ.

http://www.thewhitecompany.com/inspire- ... eady-wear/

Αν γνωρίζει κανείς κάτι αντίστοιχο θα βοηθούσε πολύ.
Last edited by samsotiriadis on Wed Apr 29, 2015 10:09 pm, edited 1 time in total.

New member

Post by samsotiriadis » Wed Apr 29, 2015 10:08 pm

επιλυθηκε. το εφτιαξα μονος μου (!) μιας και υπαρχουν ελαχιστα εως μηδαμηνα Modules στην αγορα και ειναι και ακριβα.

New member

Post by botonakis » Sun May 03, 2015 9:49 pm

Εάν θέλεις μπορείς να μοιραστείς τον τρόπο που το έκανες μόνος σου και για τους άλλους χρήστες.

Active Member

Location - Athens, Greece

Post by samsotiriadis » Mon May 04, 2015 1:27 am

Μετά χαράς Κώστα.
Δεν ξέρω κατα πόσο η λύση μου είναι 100% σωστή ή αν ο τρόπος που το έφτιαξα είναι καλή εξάσκιση στον κώδικα αλλα η δουλειά γίνεται και σε πολύ καλό βαθμό.
Σαφώς εάν έχετε απόψεις πως μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερο τότε ακόμα πιό πολύ αξίζει να σχολιάσετε.

Επι της ουσίας όμως:

Ήθελα να φτιάξω ένα lookbook για το μαγαζί. Για όσους δεν γνωρίζουν ειναι ένα καινούργιο μαρκετινγκ εργαλείο που μεγάλες εταιρείες χρησιμοποιούν στις σελίδες τους ώστε να "πλησιάσουν" ακόμα πιό πολύ τον πελάτη.

ΖΑRA, H&M, ALL-Saints, The White Company, Burberry ktl ( οι εταιρείες είναι αμέτρητες πραγματικά)

Ρίχνοντας μια αρκετά καλή ματιά στα υπαρκτά Modules για το Opencart είδα ότι υπάρχουν ελάχιστα που να κάνουν κάτι τέτοιο και με αρκετό κόστος για τα δικά μου δεδομένα (πιθανή τρύπα εδώ για εσάς τους devs να βγάλετε κανένα ωραίο Module στην αγορά ίσως ;) )

Οπότε η λύση ήταν να φτιάξω κάτι εγώ μέχρι να βρώ κάτι καλύτερο.

Το lookbook είναι στην ουσία ένα slideshow με ενεργά λινκς όπου είτε το χρησιμοποιείς για να προμοτάρεις μία γκαρνταρόβα, κάποια συγκεκριμένα Look είτε ως μέσο για να έρθεις πιό κοντά στο πελάτη διατυπώνοντας σε πρώτο πρόσωπο απόψεις, tips που ο πελάτης θα βρεί χρήσιμες. Σαφώς ο απότερος σκοπός και των δύο ειναι η προώθηση της εταιρείας και ο μεγαλύτερος τζίρος.

Προυποθέσεις:
- Πρέπει να είναι responsive,
- Πρέπει να είναι ελαφρύ χωρίς περίεργες μηχανές να τρέχουν απο πίσω Flash και ιστορίες.
- Πρέπει να υποστηρίζει ενεργά λινκς ειδάλλως είναι ένας απλός slider.

Τι έκανα:

Ήθελα να βάλω το Lookbook σε ένα σημείο που ΔΕΝ θα ήταν η κεντρική σελίδα αλλά και ούτε κάποια άλλη σελίδα (ήδη υπάρχον layout). Το κοντινότερο layout ήταν το Information οπότε δημιούργησα ένα απόλυτο αντίγραφο αυτού αλλα με διαφορετικό όνομα. Το Layout αυτό ονομάστηκε lookbook.

Βήμα 1: System --> Design --> Layout.
Βήμα 2: Insert
Βήμα 3: Δίνουμε όνομα στο Layout Και πατάμε Add Route. Στο route field γράφουμε Information.

Αν το καταλαβαίνω σωστά αυτό δημιουργεί ένα νέο layout αλλα "πατάει" πάνω στα guidelines του ήδη υπάρχον information layout.
Ο λόγος που ΔΕΝ χρησιμοποίησα το Information είναι ότι αν φορτώσουμε τον slider στο Information τότε σημαίνει οτι αυτός θα παίζει σε ολα τα σχετικά με πληροφορίες του e-shop. About us, Privacy Policy, Terms & Conditions etc. κάτι που δεν θελουμε, εξού και γιατί φτιάχνουμε ενα ξεχωριστό.

Εφόσον το Layout δημιουργήθηκε χρησιμοποιούμε έναν slider που επιτρέπει ενεργά λινκς πάνω στις φώτο, captions και χρήση html κώδικα. (Σαφώς ενας dev ίσως να μπορεί να το κάνει με κώδικα αλλά ο σκοπός του Guide εδώ είναι να φτιάξουμε κάτι όσο το δυνατόν με λιγότερες τεχνικές γνώσεις γίνεται)

Εγώ ήδη χρησιμοποιούσα τον Revslider που ειναι εξαιρετικός (responsive, captions, html coding etc) οπότε δεν χρειάστηκε να βρώ κάποιον.
Το λινκ εδώ
http://codecanyon.net/item/slider-revol ... le/9994648

Αντίστοιχη λύση χωρίς κόστος ειναι ο EC Slider που είναι αρκετά καλός επίσης απλά τον βρήκα λίγο πιό βαρύ.
Το λινκ εδώ
http://www.opencart.com/index.php?route ... _license=0

Εφόσον έχετε όλα αυτά έτοιμα τότε απλα δημιουργείτε ένα καινούργιο μενού που το ονομάζεται κάπως σχετικό με Lookbook Και του δίνετε το layout --> lookbook στην καρτέλα design.
Φτιάχνετε τον slider με οτι θέλετε να μαρκετάρετε και βάζετε και τα λινκς όπως θέλετε.

Ιδού το αποτέλεσμα.

http://www.cottoncandy.gr/the-LookBook

Φιλικά
Σωτήρης

New member