Post by loukiad » Thu Jun 12, 2014 3:50 pm

Καλημέρα σας,
εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ την έκδοση 1.5.1.3 του OC και νομίζω οτι ήρθε η ώρα να αναβαθμιστώ...
Οι αλλαγές που έχουν γίνει είναι πολλές και δυστυχώς και κάποιες -λόγω απειρίας μου στην αρχή και άγνοιας- έχουν γίνει και στον κώδικα και όχι μόνο μέσω vqmod.
Προσπάθησα τοπικά να πάω με το σωστό τρόπο που περιγράφεται στα αρχεία της νέας έκδοσης 1.5.6.4. και να αναβαθμίσω το ήδη υπάρχον eshop μου. Το αποτέλεσμα ήταν να "χτυπήσουν" όπως είναι λογικό σχεδόν όλα!
Η ερώτησή μου προς τους γνώστες του θέματος είναι η εξής:
Εάν ξεκινήσω, τοπικά πάντα, με μία καθαρή version του OC, τη χτίσω όπως νομίζω με τα απαραίτητα extensions, templates κτλ μετά κατα πόσο το upload της βάσης μου θα είναι επιτυχημένο? Έχω καταχωρημένα πάνω από 2000 προϊόντα και 1500 users.

ισως είναι αφελής η ερώτηση μου αλλα δεν ξέρω πως να ξεκινήσω...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
loukiad

New member

Posts

Joined
Fri Oct 28, 2011 11:45 pm

Post by People's Code » Thu Jun 12, 2014 7:37 pm

Δεν είναι καθόλου αφελής η ερώτηση σου.
Εάν ξεκινήσω, τοπικά πάντα, με μία καθαρή version του OC, τη χτίσω όπως νομίζω με τα απαραίτητα extensions, templates κτλ μετά κατα πόσο το upload της βάσης μου θα είναι επιτυχημένο? Έχω καταχωρημένα πάνω από 2000 προϊόντα και 1500 users.
Κι εγώ έτσι θα το έκανα.Επειδή ακόμα και αν είσαι ειδικός, η αναβάθμιση μίας εφαρμογής που έχει υποστεί πολλές τροποποιήσεις μπορεί να αποβεί εφιάλτης, προτείνω τα εξής:

- Αρχικά μετέφερε την εγκατάσταση του online site σε offline, γύρισε το στο default template και απεκατέστησε όσα extensions / vqmods / template δεν είναι συμβατά με την τελευταία έκδοση.
- Μετά πραγματοποίησε την αναβάθμιση επιβεβαιώνοντας ότι όλα λειτουργούν σωστά.
- Μετά ξεζιπάρισε μία φρέσκια έκδοση opencart δίνοντας στο φάκελο της το όνομα της παλιάς εγκατάστασης και μετονομαζοντας την παλιά σε kάτι-OLD και αντέγραψε σε αυτήν τον φάκελο image και τα config.php και admin/config.php απο την εγκατάσταση που μόλις αναβάθμισες. Έτσιθα έχεις μία φρέσκια εγκατάσταση χωρίς διάφορα άχρηστα αρχεία.
- Πέρασε vqmod και εγκατέστησέ το πηγάινοντας στην ανάλογη URL και πέρασε τα αρχεία γλώσσας
- Πέρασε ξανά τα αρχεία των extensions που ήταν συμβατά με την τελευταία έκδοση, εγκατέστησε όσα απεγκατέστησες και ρύθμισε την νέα έκδοση του template

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by loukiad » Mon Jun 16, 2014 2:39 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα το ξεκινήσω σήμερα και ελπίζω να τα καταφέρω σύντομα...!
Καλή συνέχεια!

New member

Posts

Joined
Fri Oct 28, 2011 11:45 pm
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests