Post by Louis7777 » Sun Jan 05, 2014 6:58 am

Έχω ένα κατάστημα στο Skroutzstore.gr (για όσους δεν το γνωρίζουν, είναι μια e-shop υπηρεσία που προσφέρει το Skroutz.gr) και θέλω να στήσω ένα δικό μου κατάστημα με OpenCart 1.5.6, ώστε να σταματήσω να χρησιμοποιώ εκείνο του SkroutzStore το οποίο κοστίζει αρκετά.

Ωστόσο, θέλω να συνεχίσω να προβάλλω τα προϊόντα μου στο Skroutz μέσω ενός xml feed του OpenCart. Εξήγαγα λοιπόν ένα αρχείο excel από το SkroutzStore το οποίο περιέχει εκτός των άλλων μια στήλη με UID (unique ID) όλων των προϊόντων.

Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση του Skroutz μου είχαν πει ότι στο προαναφερθέν αρχείο xml, τα UIDs των προϊόντων πρέπει να παραμείνουν τα ίδια αν δεν θέλω να τα ξαναπληρώσω. Δεν το κατάλαβα αυτό και παίζει να μην κατάλαβε και η κοπέλα στο τηλέφωνο το τι ακριβώς ήθελα να κάνω. Σχεδιάζω να τους ξανατηλεφωνήσω, αλλά θα ήθελα πρώτα μια γνώμη από την ελληνική κοινότητα του OpenCart.

Οπότε:
1) Γνωρίζει κανείς από μεταφορά SkroutzStore σε OpenCart και προβολή των προϊόντων του Opencart σε Skroutz; (στείλτε τις συμβουλές σας :) ) Υποθέστε ότι έχω extension για το xml feed.

2) Τι κάνω με τα UID του SkroutzStore; Πού τα βάζω στο OpenCart;
Last edited by Louis7777 on Tue Jan 28, 2014 9:11 pm, edited 1 time in total.

New member

Posts

Joined
Fri Oct 25, 2013 9:10 am

Post by botonakis » Wed Jan 08, 2014 9:13 pm

Καλησπέρα,

επειδή τη διαδικασία τη γνωρίζω πολύ καλά, στα γράφω όλα αναλυτικά παρακάτω.
  • Μπορείς να κάνεις export των προϊόντων από το skroutzstore και να τα προσθέσεις σε OpenCart. Υπάρχουν extensions για αυτή τη δουλειά.
  • Ο κωδικός προϊόντος στο skroutzstore, ας υποθέσουμε το νούμερο 203144, θα πρέπει να αντιστοιχεί στο product_id που θα έχει το eshop σου όταν το στήσεις. Εδώ είναι ένα μικρό πρόβλημα. Όταν προσθέτεις προϊόντα στο OpenCart το product_id είναι ένας αύξοντας αριθμός από το 1 μέχρι το "άπειρο".
  • Με λίγες μετατροπές στον κώδικα και στο import, αυτό που προσπαθείς να φτιάξείς γίνεται.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Tue Jan 24, 2012 7:55 pm
Location - Athens, Greece

Post by Louis7777 » Thu Jan 09, 2014 4:05 am

- Ποιά θα πρότεινες ως τα καταλληλότερα extensions για αυτήν τη δουλειά (π.χ. εσύ ποιά χρησιμοποιείς); Έχω ένα δωρεάν, το Export/Import Tool αλλά και τα εμπορικά είναι ευπρόσδεκτα.

- Πώς βάζω το product_id στα προιόντα του ΟpenCart; Με κάποιο από τα extensions ή με phpmyadmin; Μέσα από τη διαχείριση δεν γίνεται, σωστά; Και αν το OpenCart θέτει τα product_id από μόνο του και ξεκινούν από το 1 τότε θα πρέπει πειράξω το πρώτο από την αρχή του import ώστε να ξεκινούν από το π.χ. 203144; (που δεν με σώζει βέβαια αφού τα UID που έχω στο SkroutzStore δεν είναι συνεχόμενα).

- Ξέρεις τι συμβαίνει και τι πληρώνεις στο Skroutz αν χαθεί η αντιστοιχία των UID σε product_id;


Τέλος, στις στήλες του αρχείου excel το οποίο έκανα export από το SkroutzStore, εκτός εκείνη με τα UID υπάρχει και μία που λέγεται "Κωδικός". Εγώ αυτό το έβαλα αυτό για κάθε προϊόν στο model στην καρτέλα data - εκεί δεν πάει;

New member

Posts

Joined
Fri Oct 25, 2013 9:10 am

Post by botonakis » Thu Jan 09, 2014 10:01 pm

Καλησπέρα,

όποιο extension χρησιμοποιήσεις σχεδόν την ίδια δουλειά θα σου κάνει.
Αυτό που θα σου προτείνω εγώ είναι, να κάνεις import κανονικά, το uid να το περάσεις σε ένα πεδίο δε χρησιμοποιείς πχ UPN και να πειράξεις το skroutz extension που χρησιμοποιείς (εάν έχεις το δικό μου, μπορώ να στο κάνω εγώ), έτσι ώστε αντί να βγάζει το product_id να βγάζει το UPN (που στην ουσία θα είναι το UID του skroutz). Μια μικρή "πουστιά" για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ναι ξέρω τι συμβαίνει. Βγαίνεις 20 ημέρες εκτός Skroutz και κάποιες φορές (ανάλογα με τις σχέσεις που έχεις μαζι τους) σου ζητούν πάλι εγγραφή με 200 €.

Για την τελευταία σου ερώτηση ναι.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Tue Jan 24, 2012 7:55 pm
Location - Athens, Greece

Post by Louis7777 » Fri Jan 10, 2014 6:49 am

Αυτό εδώ είναι το δικό σου extension, σωστά;: Skroutz.gr & Bestprice.gr XML Feed
Όταν ολοκληρώσω το σάιτ του OpenCart και φτάσω στο σημείο να χρησιμοποιήσω το extension θα σε ρωτήσω για το κολπάκι - εκτός αν είναι κάτι το εύκολο και μπορέσεις να το γράψεις εδώ.

Σ' ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες!

New member

Posts

Joined
Fri Oct 25, 2013 9:10 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 123 guests