Post by antstyl » Tue Oct 08, 2013 11:09 pm

Καλησπέρα,

δημιούργησα και εγώ το πρώτο μου vqmod και ελπίζω να φανεί χρήσιμο σε κάποιους. Δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο αλλά το θεωρώ χρήσιμο, καθώς είναι βολικό να εμφανίζονται οι τρόποι πληρωμής στα προϊόντα.

Τι κάνει:
Εμφανίζει κάτω από τις βασικές πληροφορίες κάθε προϊόντος τους διαθέσιμους τρόπους πληρωμής με λογότυπα.
Image

Πως δουλεύει:
Από το admin --> Σύστημα --> Ρυθμίσεις --> καρτέλα Επιλογές
ενεργοποιείτε το πρώτο radio button και στην συνέχεια όποια επιλογή πληρωμής διαθέτει το κατάστημα σας. Όλοι οι τρόποι πληρωμής έχουν ήδη δικό τους λογότυπο.
Υπάρχει και ένα πεδίο custom όπου μπορείτε να βάλετε το δικό σας λογότυπο για κάποιον άλλο τρόπο πληρωμής που δεν περιλαμβάνεται.

Εγκατάσταση:
Απλώς κάνετε upload όλα τους δυο φακέλους (image και vqmod). Δεν αλλάζει κανένα αρχείο αλλά το backup είναι πάντα απαραίτητο.

Έχει δοκιμαστεί σε έκδοση 1.5.4.1 και 1.5.5.1.

Οποιαδήποτε παρατήρηση ή πρόταση θα ήταν χρήσιμη!
Last edited by antstyl on Wed Oct 09, 2013 4:22 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Mon Nov 12, 2012 5:40 pm

Post by antonist » Wed Oct 09, 2013 4:04 pm

Πολύ ωραία η σκέψη σου antstyl αλλά δεν μου δούλεψε. Έχω 1.5.5.1, ενεργοποίησα την πρώτη εντολή (enable ...logos) + 2-3 ακόμα επιλογές αλλά τίποτα. Ξέχασα τίποτα;

New member

Posts

Joined
Fri Jul 05, 2013 12:22 am

Post by antstyl » Wed Oct 09, 2013 4:23 pm

Αρχικά εάν θέλεις κατέβασε την νέα έκδοση (είτε για να εμφανίζονται πριν το καλάθι αγορών είτε για μετά από αυτό) η οποία έχει και συμπίεση στα εικονίδια. Θα αλλάξει όλα τα αρχεία, οπότε δεν θα μείνει κάτι από το παλιό.

Όσο για το ότι δεν σου εμφανίζονται, έκανες delete τα αρχεία στο vqcache?

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Mon Nov 12, 2012 5:40 pm

Post by antonist » Wed Oct 09, 2013 5:19 pm

Δοκίμασα και τα 2, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Τον φάκελο vqcache τον άδειασα. Τα άλλα vqmod που χρησιμοποιώ λειτουργούν κανονικά. Δεν σχετίζεται η δουλειά τους με αυτό που κάνει το δικό σου, για την περίπτωση κάποιου conflict.

New member

Posts

Joined
Fri Jul 05, 2013 12:22 am

Post by antstyl » Wed Oct 09, 2013 5:38 pm

Τι θέμα χρησιμοποιείς και σε τι έκδοση?

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Mon Nov 12, 2012 5:40 pm

Post by antonist » Wed Oct 09, 2013 6:07 pm

Το default 1.5.5.1

New member

Posts

Joined
Fri Jul 05, 2013 12:22 am

Post by antstyl » Wed Oct 09, 2013 7:51 pm

Μόλις το δοκίμασα σε νέα καθαρή εγκατάσταση 1.5.5.1 με το default theme και δουλεύουν και τα δύο.
Είσαι σίγουρος ότι εγκατέστησες σωστά τους φακέλους? Δηλαδή σου εμφανίζει τις επιλογές του extension στις ρυθμίσεις αλλά δεν φαίνεται στο κατάστημα σου στα προϊόντα?

Όποιος άλλος το δοκίμασε και λειτουργεί ή όχι ας μας ενημερώσει.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Mon Nov 12, 2012 5:40 pm

Post by nikostheo » Mon Oct 14, 2013 2:04 am

Καλησπέρα

έχω την έκδοση 1.5.6 και με default θέμα

δεν βρίσκω καν τον τρόπο για να το εγκαταστήσω, έχω upload τις εικόνες έχω κάνει και upload το φάκελο vqmod (στον public html ) και μετά τί ???

εκεί που λες να πάω δεν υπάρχει αυτό που μου λες

Newbie

Posts

Joined
Sat Oct 12, 2013 2:13 am

Post by antstyl » Mon Oct 14, 2013 5:05 am

Υποθέτω vqmod το έχεις εγκατεστημένο, σωστά?
Δεν εννοώ το δικό μου αρχειάκι.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Mon Nov 12, 2012 5:40 pm

Post by antonist » Tue Oct 15, 2013 6:39 pm

antstyl επανέρχομαι για να σε ενημερώσω ότι πλέον εμφανίζεται το (Τρόποι Πληρωμής:) ελληνικά και αγγλικά κάτω από την τιμή του προϊόντος, αλλά δεν εμφανίζονται τα λογοτυπα (paypal κλπ). Χρησιμοποιώ το "before" θα μου άρεσε καλύτερα όταν αυτό δουλέψει. Τα λογότυπα είναι στην θέση τους, άν και θα προτιμούσα να τα είχες σε υποφάκελο. Αυτά...

ΥΓ. Δεν θυμάμαι ειλικρινά εάν το (Τρόποι Πληρωμής:) εμφανιζόταν από την πρώτη στιγμή. Ίσως να μην το είχα προσέξει. Πάντως τώρα έπεσε το μάτι μου επάνω του. Sorry

New member

Posts

Joined
Fri Jul 05, 2013 12:22 am

Post by antstyl » Wed Oct 16, 2013 3:50 pm

Μέσα από το settings έχεις ενεργοποιήσει τα εικονίδια που θέλεις να φαίνονται?
Έχεις δίκιο για τις εικόνες, θα ήταν καλύτερο να είναι σε υπόφακελο.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Mon Nov 12, 2012 5:40 pm

Post by antonist » Wed Oct 16, 2013 5:29 pm

Ναι, paypal, cash on delivery και bank transfer και φυσικά Enable payment logos.

New member

Posts

Joined
Fri Jul 05, 2013 12:22 am

Post by antstyl » Fri Oct 18, 2013 4:09 pm

Και από τις δικές μου δοκιμές και από άλλων ειδικά σε default theme δεν παρατηρήθηκε κάποιο τέτοιο πρόβλημα.
Έχεις κάνει clear την vqcache?

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Mon Nov 12, 2012 5:40 pm

Post by antonist » Fri Oct 18, 2013 4:56 pm

Ναι, αυτό το κάνω πάντα και φυσικά refresh για σιγουριά. Μόνο το τρόποι πληρωμής εμφανίζεται. Να σου κάνω μια ερώτηση μια και είμαι λίγο άσχετος. Βρίσκομαι στη σελίδα του προϊόντος... αδειάζω το vqcache... κάνω refresh και στον φάκελο vqcache εμφανίζονται κάποια αρχεία. Είναι τα vqmod που ενεργοποιούνται με την σελίδα του προϊόντος που τρέχει εκείνη τη στιγμή; Εάν είναι έτσι... ποιό *.php είναι το δικό σου που έπρεπε να έχει τρέξει ...μπας και βρούμε καμμιά άκρη;

New member

Posts

Joined
Fri Jul 05, 2013 12:22 am

Post by antonist » Sun Oct 20, 2013 1:24 am

Τελικά δούλεψε κανονικά όταν το ανέβασα στον host (σήμερα το εγκαινίασα). Δηλαδή δεν δουλεύει local.
Ευχαριστώ antstyl, σε παίδευα τζάμπα τόσο καιρό.

New member

Posts

Joined
Fri Jul 05, 2013 12:22 am

Post by antstyl » Sun Oct 20, 2013 3:01 am

Ωραία, χαίρομαι!
Απλά δεν είχα χρόνο και δεν είχα προλάβει να το κοιτάξω.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Mon Nov 12, 2012 5:40 pm
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 95 guests