Post by rahulr_s » Sat Dec 26, 2015 3:37 pm

My products will have a few variant like 5kg pack, 10kg pack or 20kg pack and $/kg price for each will be different. My customers make a buying decision on basis of price of $/kg . I want to be able to set-up and display price $/kg for each product variant. How do i acheive this?

Example
Variant 1
5kg pack of sugar, price per kg = $ 1/kg, Total price = $5/pack

Variant 2
10kg pack of sugar, price per kg = $ 0.8/kg, Total price = $8/pack

Newbie

Posts

Joined
Sat Dec 26, 2015 3:28 pm

Post by jimmyphong » Sun Dec 27, 2015 10:44 pm

You can using options to do that

Example
Option 1 : 1kg price is 1$

Or pm me with you store address may be can help you !

News CMS || Plus SEO || Live Price change with Option Select


Active Member

Posts

Joined
Sat Aug 13, 2011 2:48 am

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests