Post by bilgikent » Fri Apr 19, 2013 2:02 am

Herkese selamlar;

Uzun uğraşlardan sonra 1.5.2.1 versiyonundan, 1.5.5.1 versiyona geçebildik. Gelgelelim şu an arama script'i ile ilgili sıkıntımız var.

Örneğin ürün adı: "Vichy" ile başlıyorsa, arama kutusuna "vichy" yazarsak "Aradığınız kriterlerde ürün bulunamadı." mesajı alıyoruz.

Mutlaka ürün adındaki büyük/küçük harf giriş şekline uygun arama yapmak gerekiyor.

Aşağıda sitemizdeki bu aramayla ilgili örnekleri deneyebilirsiniz.

http://www.eczanemdenal.com/index.php?r ... arch=vichy

http://www.eczanemdenal.com/index.php?r ... arch=Vichy

Zaten sadece ürün adında arama yapılabiliyorken, bu sıkıntı ziyaretçi için pek hoş olmaz.

Yardım edebilirseniz minnettar oluruz.

Saygılarımızla...

Newbie

Posts

Joined
Sun Feb 17, 2013 1:34 am

Post by eka7a » Fri Apr 19, 2013 11:09 am

Varsayılan opencart ta, yani temiz kurulumda böyle bir sorun bulunmuyor.

Büyük harfle arama, kelime: Apple

Küçük harfle arama, kelime: apple

Sizde yukarıdaki bağlantıları kontrol ederseniz her iki sonuçta olumlu.
Yaşadığınız sorun, kullandığınız eklentilerden ya da elle yapmış olduğunuz değişikliklerden kaynaklanabilir. Eklentilerinizi tek tek devre dışı bırakarak ya da yaptığınız değişiklikleri geri alarak kontrol ediniz.


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Sun Apr 12, 2009 12:59 am
Location - Türkiye

Post by bilgikent » Fri Apr 19, 2013 9:37 pm

Sayın üstadımız,

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederiz.

Bugün sabahtan beri (tavsiyeniz üzerine) şu ana kadar yaptıklarımızı aktaralım...

Tüm eklenti ve değişikliklerimizi sırasıyla kontrol ettik. Gerek disable ve gerekse silerek. Ama bahsettiğimiz hatadan kurtulamadık.

Şöyle bir şey aklımıza geldi. Database ve dosyalarımızın yedeğini aldıktan sonra 1.5.4.1 dosyalarını üzerine kopyaladık. Ve upgrade scriptini çalıştırdık. Sonuç olarak 1.5.4.1 versiyonuna döndük ve baktık ki, arama ile ilgili bahsettiğimiz sıkıntıdan kurtulmuş olduk.

Konuyla ilgili olabilir diye bir bilgi verelim: Biz, kademe kademe 1.5.2.1'den 1.5.5.1'e geçmiştik. Her bir üst versiyona geçiş aşamasında, örneğin 1.5.2.1 to 1.5.3.0 güncellemesini yaptığımızda, Success mesajının olduğu ekran ile karşılaşıyorduk. Ve başarılı olduğumuzu anlıyorduk. Doğru admin panele giderek o versiyonla ilgili yapmamız gereken kontrol ve değişiklikleri gözden geçirip yapıyorduk.

Gelegelim, son güncelleme olan 1.5.4.1'den 1.5.5.1'e geçmek için upgrade işlemini çalıştırdık, bittikten sonra bu Success mesajının olduğu ekranla ne yazık ki karşılaşamamıştık. Hata da vermedi, bunun yerine Mağaza ön yüzünde "Aradığınız sayfa bulunamadı" mesajıyla karşılaşmıştık. Yani database aktarımı sağlıklı olmamıştı. Zira PhpMyAdmin'den bazı tablolara müdehale etmek zorunda kalmıştık. Ayrıca ürün kartlarımızdaki etiket bilgileri yok olmuştu.

Bunları niye anlattık, açıklayalım: 1.5.4.1'de her şeyi çalışıyor bulduktan sonra, az önce 1.5.5.1'in dosyalarını üzerine kopyalayıp tekrar 1.5.5.1'e upgrade edelim istedik. İşlem bittiğinde yine Success sayfasıyla karşılaşamadık ve arama sorunumuz aynısına döndü. Yani arama kutucuğuna bilgi girişi büyük/küçük harfe duyarlı hale geldi.

Acemiliğimiz için ne olur kusura bakmayın.

Ne yapılabilir, biz niye bu upgrade'i yapamıyoruz? Ve neden arama sorunumuz tekrar nüksetti?

Cevabınız için şimdiden tekrar teşekkür eder, kolaylıklar dileriz.

(Türkçe imlâ hatalarımızı düzeltmek için defalarca edit ettik, her seferinde bu yüzden size e-mail geliyorsa kusura bakmayın)

Newbie

Posts

Joined
Sun Feb 17, 2013 1:34 am

Post by eka7a » Sat Apr 20, 2013 6:46 am

1.5.5.1 sürümünde güncelleme betiği, her yeni sürümde eklemeler yapmamak için geliştirildi ve değiştirildi. Bu yüzden veritabanını değiştirmek bir daha uzun sürebiliyor. Eğer bu süre sunucunuzda belirtilen süreden fazla sürerse zaman aşımından dolayı güncelleme yarıda kesilebiliyor. Bu süreyi uzatmanız gerekebilir. Yetkiniz yoksa sunucunuza danışınız

Eğer zaman aşımından kaynaklanmıyorsa başka bir hatadan dolayı güncelleme işlemi yarıda kalıyor olabilir. Bu hatayı öğrenmek için system/logs/ içindeki hata kayıtlarına en sondan başlayarak bakınız. Eğer burada hata kayıt dosyası yoksa sunucunuzun günlük kayıtlarında mevcuttur. Kayıtları görme yetkiniz yoksa(bir çok sunucu izin veriyor) sunucu şirketinize danışabilirsiniz. Bu kayıtlar, tüm sorguları kayıt altına aldığı için biraz uzun olabilir.

Her düzenlemede bana mail gelmiyor :)


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Sun Apr 12, 2009 12:59 am
Location - Türkiye

Post by bilgikent » Tue Apr 23, 2013 7:19 pm

Sayın üstad;

Gecikmiş yanıtımız için kusura bakmayın. Sorunumuzu çözdük ve onu bildirmek istedik.

Dikkatle her şeyi ve tüm versiyon yükseltme aşamalarını yeni baştan gözden geçirdiğimizde farkettik ki; meğerse versiyon geçişlerinde veritabanı tablo yapılarımız utf-general-ci'ye dönüşmüş. Arama sorunu bu yüzden oluşuyormuş.

Tabloları yeniden utf8_turkish_ci şeklinde oluşturup, kayıtlarımızı üzerine aktardığımızda, büyük/küçük harf arama sorunundan kurtulmuş olduk.

Destek ve değerli görüşleriniz için çok çok teşekkür ederiz.

Saygılarımızla...

Newbie

Posts

Joined
Sun Feb 17, 2013 1:34 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests