Post by catalinm75 » Mon May 14, 2012 9:19 pm

Salut!

As vrea sa stiu daca se poate face update la o versiune superioara de opencart ,fara sa pierzi continutul a ceea ce ai lucrat!

De exemplu, eu utilizez acum 1.4.9.1 si vreau sa trec la ceva mai nou, ca sa am mai multe optiuni. Pot face asta FARA sa pierd continutul?

Multumesc anticipat de raspunsuri!

Active Member

Post by florinsith » Mon May 14, 2012 10:20 pm

Da, se poate. Foloseste acest script de upgrade: http://forum.opencart.com/viewtopic.php?f=19&t=50292 . Instructiunile sunt intrun fisier txt in arhiva descarcata.

Image
My Extensions - SuperTheme - Opencart templates - Opencart modules

Expert Member

Post by catalinm75 » Tue May 15, 2012 2:28 pm

Ok, multumesc!

Incerc sa fac asta, dar nu inteleg ce spune la punctul 4a din fisierul text:

"unzip and upload all the new opencart files over your existing files"

La care "new opencart files" se refera, ca nu-mi dau seama, in arhiva respectiva nu se afla decat un "install" despre care se vorbeste mai jos, care, la randul lui contine si el doua fisiere?

Poti sa-mi dai un sfat, te rog frumos?

Trebuie sa uploadez 1.5.1.2 ?

Active Member

Post by florinsith » Tue May 15, 2012 4:19 pm

Pe langa acel script , trebuie sa descarci si ultima versiune de opencart - 1.5.2.1. Din arhiva de 1.5.2.1 , urci toate fisierele cu exceptia config.php, admin/config.php si a folderului install.Apoi urmezi acei pasi pana la sfarsit. Dupa ce ai terminat cu acel script, dupa server stergi folderul install (adica cel ce a venit cu scriptul de upgrade). Dupa ce l-ai sters, urci folderul install din arhiva 1.5.2.1 si accesezi in browser magazin.ro/install si faci click pe upgrade. Si gata, in doi pasi ai upgradat de la 1.4.9.1 la 1.5.1.2 si apoi la 1.5.2.1. Sa accesezi magazinul doar dupa ce ai terminat cu ambele upgradeuri.
BTW: Nu uita sa faci engleza limba implicita inainte sa te apuci de treaba.

Image

Expert Member

Post by catalinm75 » Mon May 21, 2012 11:18 pm

Partea proasta este ca , la magazinul online original, engleza nu numai ca nu este limba "default", dar chiar am sters-o, pentru ca mi s-a spus ca nu este nevoie de asa ceva....

Daca eram un baiat destept (ma indoiesc de asta din ce in ce mai des in ultima vreme....) as fi trecut engleza pe "disabled".....

Active Member

Post by florinsith » Mon May 21, 2012 11:37 pm

Nu-i mare problema. Dupa upgrade, inainte de a accesa magazinul, descarca ultima versiune de limba romana si urco-n magazinul tau. Dupa aceea poti accesa magazinul ok.

Image

Expert Member