Post by medvi » Sun Nov 15, 2015 11:52 pm

Pentru cei ce doresc un Magazin Online OpenCart gata de vanzare cu o multitudine de functii preinstalate va asteptam cu un PM.

Image
If you have any questions or want solutions to your problems, please email: support@medvicompany.ro


Active Member

Posts

Joined
Wed Mar 04, 2015 12:29 am
Location - Bucuresti

Post by m1t » Sat Dec 05, 2015 5:42 am

ha ha ha , fix aici credeai ca se gasesc necunoscatori cu bani sa ti bage tie in buzunar ? pe forumul unei platforme destinata in principal celor care isi doresc sa evite tocmai treaba cu bagatul banilor in buzunarul alcuiva.

Image

[/highlight]


m1t
New member

Posts

Joined
Sun Nov 14, 2010 7:18 am

Post by opencartromania » Sat Dec 05, 2015 8:19 pm

Salutare!

@m1t, nu cred ca intinde mana la buzunarul nimanui, anuntul de mai sus.

Iar daca te consideri printr-e cunoscatori, care nu doresti sa platesti ptr. suport cred ca e mai bine sa te abtii de la a face astfel de afirmatii.

Mult succes!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by atufa » Mon Dec 07, 2015 8:02 pm

Adevarul este ca de obicei pe undeva la mijloc, sigur este ca daca semeni vant vei culege furtuna. ;)

Image Image


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 2:31 pm


Post by opencartromania » Tue Dec 08, 2015 3:26 am

Salutare!

Eu nu as vedea asa problema, ci ca o simpla informare.. nimic altaceva.

Cele bune!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by MaHmur » Wed Dec 09, 2015 10:55 pm

Forumul acesta a devenit mai mult o sursa de clienti pentru cei care dezvolta extensii pentru opencart. Pe mine unul ma deranjeaza cand vad mesaje de "superioritate" (la modul, puteai sa cauti singur solutia) si cand va ca unii profita de acest lucru pentru a dezvolta extensii.
Personal cred ca exista un singur user care ofera suport utilizatorilor si nu urmareste tot timpul sa faca bani.

Daca acele persoane au atatea cunostiinte si ar fi capabili sa le si foloseasta ar actiona altfel, dar deh...

Image


New member

Posts

Joined
Thu Mar 13, 2014 6:16 pm
Location - Bucuresti

Post by opencartromania » Wed Dec 09, 2015 11:28 pm

Salutare!

'Personal' cred ca peste 50% din intrebarile puse pe forum, au mai fost discutate sau nu pot fi rezolvate prin intermediul acestui forum (ma refer la faptul ca sunt complexe si necesita cod, nu simple linii adaugate ici si colo sau nu sunt formulate corect)

Daca acest forum ar fi fost o sursa de clienti, cred ca nu am mai fi avut timp sa va raspundem aici, am fi fost pana peste cap de ocupati (in ciuda numarului foarte mare de postari, cred ca suntem printr-e cele mai slabe comunitati d.p.d.v. al numarului de dezvoltatori existenti/participanti).

Mai mult de atat, constat ca deranjeaza intentia mea de a indruma catre magazin-ul de exentesii, unde pot fi achizitionate solutii, de care fiecare are nevoie.

In fine ..
Succes tuturor...

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by MaHmur » Thu Dec 10, 2015 5:18 pm

Parerea mea este ca cei care stiu sa raspunda cerintelor sa le raspunda la subiect sau sa nu raspunda deloc. Aici ma refer ca daca s-a mai discutat despre aceasta problema sa se lase link catre topic, daca exista o extensie care face acest lucru conform cerintelor topicului sa fie lasat link, daca exista undeva solutie sau daca doresti sa ajuti sa lasi link sau explici. Eu nu sunt deacord cu mesaje de genul "cauta si tu", "mai informeazate", "nu sti sa dai un search pe google", etc. Daca doresti sa ajuti, ajuti chiar si pe cei care nu se descurca sau nu stiu sa utilizeze anumite ustensile cum ar fi search in forum.

Image


New member

Posts

Joined
Thu Mar 13, 2014 6:16 pm
Location - Bucuresti

Post by medvi » Fri Dec 11, 2015 6:24 am

Cu regretul ca ma repet am sa le spun tuturor celor ce sunt indignati de postarea mea ca inca nu am nici un client in portofoliu ca urmare a inscrierii pe forumul roman. Mai trebuie adaugat ca sunt de acord cu ajutorarea si indrumarea celor ce folosesc aceste solutii in scop personal sau pentru a invata si sunt total impotriva celor ce vor informatii gratuite pentru a le folosi in scop comercial. Oricum vizitele mele pe forumul roman sunt din ce in ce mai rare deoarece am vazut ca inca se dezbat probleme superficiale si consider ca este o pierdere de timp. Multumesc acelora ce au inteles intentia mea si faptul ca am vrut sa-mi confirm inca o data ca nu se poate realiza o comunitate opencart in Romania unde sa se faca schimb de idei si solutii astfel incat toti sa avem de castigat.

Image
If you have any questions or want solutions to your problems, please email: support@medvicompany.ro


Active Member

Posts

Joined
Wed Mar 04, 2015 12:29 am
Location - Bucuresti

Post by m1t » Fri Dec 11, 2015 10:20 pm

Nu ma consider un mare cunoscator , dar nu vad rostul unui anunt de genul celui de mai sus.
De ce ? Nu vad ce aduce in plus platformei opencart, daca era o tema, extensie ,etc intelegeam rostul ,chiar si contra cost , pe cand anuntul cu magazin online la cheieie ( in sine opencart e la cheie ptr. 90% din cazuri ) nu pare a isi avea locul aici , cel putin asta e pararea mea.

Image

[/highlight]


m1t
New member

Posts

Joined
Sun Nov 14, 2010 7:18 am

Post by medvi » Sat Dec 12, 2015 6:31 am

m1t wrote:Nu ma consider un mare cunoscator , dar nu vad rostul unui anunt de genul celui de mai sus.
De ce ? Nu vad ce aduce in plus platformei opencart, daca era o tema, extensie ,etc intelegeam rostul ,chiar si contra cost , pe cand anuntul cu magazin online la cheieie ( in sine opencart e la cheie ptr. 90% din cazuri ) nu pare a isi avea locul aici , cel putin asta e pararea mea.
Pai tocmai asta este ca nu cititi printre randuri. Nu pot scrie orice pe forum. Are si extensii si tema. NU este un magazin default. Vedeti aici un demo, are extensii si tema sau nu? http://www.micromed-shop.ro/admin , intrati asa un pic pe la produse pe la module pe la SEO navigati si apoi dati-va cu parerea.

Image
If you have any questions or want solutions to your problems, please email: support@medvicompany.ro


Active Member

Posts

Joined
Wed Mar 04, 2015 12:29 am
Location - Bucuresti

Post by inactiveaccount9912 » Tue Dec 15, 2015 4:44 pm

Faptul ca acest anunt vi se pare nelalocul lui este absolut ridicol.
@m1t: Nu inteleg cu ce te-a ofensat acest topic de a trebuit sa-l strici. Aci nu ti-ai spus parerea ci ai atacat direct pe cineva. Titlul topicului nu era "Dati-va cu parerea despre munca mea chiar daca nu ati lucrat niciodata cu mine".

--> http://forum.opencart.com/viewtopic.php ... 15#p313015

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by m1t » Tue Dec 22, 2015 10:49 pm

Poate exagerenz eu , nu fac parte din categoria dezvoltatorilor cum fac parte cativa din cei care au criticat comentarile mele , va admir spiritul de breazla. Uni chiar se pricep, cel putin la florin am si apelat in trecut , el creaza ceva din cate am vazut eu unic , in schimb nu sunt deacord cu cineva care ia o platforma opensource piaptana putin interfata , adauga cateva extensii din shop , unele gratis altele contracost le branduieste ( cel putin AJAX Quick Checkout are licenta comerciala ) cu propriu nume si vrea sa le serveasca pe post de Magazin Online la cheie :) , mie genu asta de combinatie mi se pare a fi la "smen" tipic romaneasca , un fel de ciora vopsita. Poate sunt eu mai naiv si idealist. Oricum nu mi se pare ok sa iei munca munca alcuiva sa nu i dai credit , dupa care sa ceri bani pe ea ( ex.AJAX Quick Checkout ce troneaza in demo-ul magazinului la cheie gata de vanzare , daca te vizitezi sectiunea module ) , intradeva exista o versiune "lite" a AQC dar ceva imi spune ca e pentru un personal nu ptr. revanzare .

Attachments

cioderdeles.jpg

SECTIUNEA MODULE - cioderdeles.jpg (382.9 KiB) Viewed 3265 times


Image

[/highlight]


m1t
New member

Posts

Joined
Sun Nov 14, 2010 7:18 am

Post by medvi » Mon Dec 28, 2015 8:24 am

m1t wrote:Poate exagerenz eu , nu fac parte din categoria dezvoltatorilor cum fac parte cativa din cei care au criticat comentarile mele , va admir spiritul de breazla. Uni chiar se pricep, cel putin la florin am si apelat in trecut , el creaza ceva din cate am vazut eu unic , in schimb nu sunt deacord cu cineva care ia o platforma opensource piaptana putin interfata , adauga cateva extensii din shop , unele gratis altele contracost le branduieste ( cel putin AJAX Quick Checkout are licenta comerciala ) cu propriu nume si vrea sa le serveasca pe post de Magazin Online la cheie :) , mie genu asta de combinatie mi se pare a fi la "smen" tipic romaneasca , un fel de ciora vopsita. Poate sunt eu mai naiv si idealist. Oricum nu mi se pare ok sa iei munca munca alcuiva sa nu i dai credit , dupa care sa ceri bani pe ea ( ex.AJAX Quick Checkout ce troneaza in demo-ul magazinului la cheie gata de vanzare , daca te vizitezi sectiunea module ) , intradeva exista o versiune "lite" a AQC dar ceva imi spune ca e pentru un personal nu ptr. revanzare .
M-am tot gandit daca sa va raspund sau nu si am ajuns la concluzia ca nu se merita dar merita pentru cei ce vor citi acest topic. Dvs nu va cititi propriile postari? Eu v-am raspuns punctual si nu am dat acel link pentru DEMO decat ca o sustinere a celor afirmate. Dar daca dvs doriti sa veniti si sa-mi :clown: numarati licentele, asta este altceva.
Faptul ca anumite componente(module) sunt modificate pentru a functiona cu tema si a nu "interfera" intre ele numiti dvs smen. Daca cineva vrea un magazin online si nu stie sa-l aduca la forma de functionare chiar si pe o solutie open source asta nu inseamna cioara vopsita. Vorbim sa ne aflam in treaba, sunt si alte modificari ce sunt aduse proiectelor mele si nu tin de simpla instalare a unor module. La cheie inseamna gata de vanzare cum am mai spus si nu inseamna ca sunt instalate toate acele module pe care dvs le-ati vazut intr-un DEMO. In functie de specificatiile magazinului sunt schizitionate (CU LICENTA) anumite module si extensii ce sunt necesare. Probabil ca "AJAX Quick Checkout" este singurul modul pe care il cunoasteti si de aceea v-a atras atentia, este scuzabil. Daca orice script Open Source ar fi fost folosit de oameni cu gandirea dvs astazi cu siguranta nu ar mai exista OpenCart.
Sa fiu mai pe intelesul dvs - Daca iei o masina si o modifici prin adaugarea unor componente pentru a creste performantele (acele componente si ele fabricate de altii), asta cum se numeste? Smen? CioaraVopsita? -
Faptul ca pot face un magazin fie si cu componente gratuite si il vand asta nu inseamna ca vand magazinul care este practic gratuit si componentele la fel, nu codez fisiere si nu ofer licenta de exploatare, ci vand serviciul de creare magazin online. Pentru anumite creiere este mai greu sa faca diferenta intre servicii si produs.
Cu asta cred ca am exagerat in a raspunde unor oameni cu atitudine profund distructiva si care cred ca adevarul este la ei. Uitati aici un exemplu de smen adevarat: http://myopencart.com/

Image
If you have any questions or want solutions to your problems, please email: support@medvicompany.ro


Active Member

Posts

Joined
Wed Mar 04, 2015 12:29 am
Location - Bucuresti

Post by atufa » Mon Dec 28, 2015 9:19 pm

Linkul http://myopencart.com/ este pagina ocStore care este un fork rusesc al OpenCart. Nu este smen pentru ca mentioneaza originea, este opensource si lanseaza update la fiecare noua versiune de OpenCart, iata explicatia lor:
ocStore - Russian Project to optimize OpenCart for Russian realities and for rewriting some features.

Image Image


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 2:31 pm


Post by medvi » Tue Dec 29, 2015 3:37 am

atufa wrote:Linkul http://myopencart.com/ este pagina ocStore care este un fork rusesc al OpenCart. Nu este smen pentru ca mentioneaza originea, este opensource si lanseaza update la fiecare noua versiune de OpenCart, iata explicatia lor:
ocStore - Russian Project to optimize OpenCart for Russian realities and for rewriting some features.
DA, ai perfecta dreptate, dar era o afirmatie retorica referitoare la faptul ca interlocutorul meu considera un smen, cioara vopsita, modificarea fie ea si superficiala pentru a dezvolta un proiect Open Source. Atat !!!
<Oricum comunitatea Rusa bate de departe orice in materie de dezvoltare OpenCart>

Image
If you have any questions or want solutions to your problems, please email: support@medvicompany.ro


Active Member

Posts

Joined
Wed Mar 04, 2015 12:29 am
Location - Bucuresti

Post by m1t » Tue Dec 29, 2015 11:56 pm

Eu propun daca careva are acces la un cont de admin sa imi stearga postarile , eu sunt un Martian , care a venit de pe Marte si nu se pricepe la nimic, din gresala a ajuns sa posteze aici , defapt eu cautam un motor de racheta sa ma pot intoarce acasa pe Marte. Noi pe Marte suntem mai stricti in gandire , nu stim sa apreciem conceptul de open source , care daca nu gresesc eu din cate am inteles de la domnul devoltator de solutii la cheie gata de vanzare insemna ca poti sa iti atribui orice de la oricine fara sa i mentionezi nici macar numele atata vreme cat este opensource.

Image

[/highlight]


m1t
New member

Posts

Joined
Sun Nov 14, 2010 7:18 am

Post by opencartromania » Thu Dec 31, 2015 5:48 am

Si uite asa @m1t ai reusit sa alungi si pe putinii care mai aveam grija de comunitatea asta.

Mai bine ramai pe Marte si lasa muritorii ca noi, in pace.

Din pacate nu ai reusit sa zici nimic util, pe acest topic / forum.

Sarbatori fericite!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by medvi » Tue Apr 26, 2016 1:08 am

Ala io ala io ... aglomeratie mare. Nu vrea nimeni un Magazin Online?

Image
If you have any questions or want solutions to your problems, please email: support@medvicompany.ro


Active Member

Posts

Joined
Wed Mar 04, 2015 12:29 am
Location - Bucuresti
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 341 guests