Post by ratmix » Mon Feb 23, 2015 6:09 am

Salutare oameni buni,

Problema este urmatoarea... In urma cererii de oferte de la mai multi procesatori de plati online, singurii care mi-au raspuns sunt EuPlatesc si PlatiOnline. Asa dar pentru plata cu card online am 2 variante: EuPlatesc sau PlatiOnline.

EuPlatesc
1. Implementarea pe opencart este realizata gratuit de noi.
2. Pe aceeasi firma se pot deschide mai multe conturi(site-uri)
3. Trecerea pe live se realizeaza dupa ce implementarea a fost realizata cu succes, daca realizam noi implementarea acesta se realizeaza in maxim 76 ore.
4. Se poate achita cu cardul in rate de la Banca Comerciala Romana, Banca Transilvania si Alpha Bank.
- Comision 2.5 % tranzactie incasata fara tva
- Taxa de activare, configurare si suport tehnic pentru implementarea sistemului de plata: 0 Eur/url.
- Taxa lunara de mentenanta: 0 Eur/luna.
Decontare în minim 3 zile de la data încasării sau saptămânal/bilunar/lunar, dacă Beneficiarul dorește una din aceste variante.
- decontare sume > 1000 ron, costuri transfer 0 (zero) ron (costurile sunt suportate de EuPlatesc.ro).
- decontare sume < 1000 ron, costuri de transfer între 1,5 ron (cont BCR) si 4,5 ron (alta banca) în funcție de banca Beneficiarului (transfer reprezintă toate tranzacțiile/plațile încasate până la data realizării acestuia)

PlatiOnline
Pentru Optiunile Standard
- Zero taxa de inrolare
- Zero taxa de mentenanta lunara
- integrare gratuite pentru cele mai populare platforme de e-commerce
- posibilitate generare Linkuri de Plata din platforma – pentru comunicarile dvs comerciale / de marketing
- comisioane competitive pentru acceptare plati online cu card: 2,2% +TVA sau 1,85% + TVA si 1,2 RON + TVA per tranzactie
- risc minim , nu aveti tranzactii online, nu aveti costuri
- termen de decontare saptamanal pentru tranzactiile autorizate si incasate din saptamana precedenta
- multilple optiuni de acceptare plati online :
- plata integrala cu card / plata in rate cu dobanda zero prin card credit
- transfer bancar reconciliat si procesat de PlatiOnline
- procesare plati prin ordine de plata (cu cod de bare) emise online cu plata numerar la Posta Romana sau RaiffeisenBank.
- plata ramburs prin integrarea serviciului LivrariOnline
- procesarea tranzactiilor online cat si decontarea intre noi se poate efectua atat in RON cat si in EURO si USD
- pagina de plata poate fi setata in urmatoarele 6 limbi: RO + EN+ DE + FR + IT + ES
Momentan doar plata in rate cu doabanda zero prin carduri StarBT de la Banca Transilvania
Printre facilitatile oferite de interfata LivrariOnline pentru comercianti putem mentiona:
- este configurabil în scopul integrarii tarifelor de curierat negociate cu partenerii curieri inrolati in sistem.
- calculează automat costul de transport în funcţie de greutatea produselor şi locaţia expeditorului şi a destinatarului
- Permite automatizarea procesului de livrare prin generarea automată de etichete AWB si confirmarea codului de urmărire AWB
- Magazinul online poate selecta dacă metoda de livrare va fi cu sau fara ramburs
- Magazinul online poate selecta statutul juridic al destinatarului (persoana fizica sau companie)
- Destinatarul va primi sms / email de la LivrariOnline cu detalii despre ora estimata de sosire a pachetului și optiunile de urmarire online ale AWB-ului

1. Intrebarea este voi cei care deja utilizati unul din sistemele de plata ce ati alege si de ce?
2. Iesind putin din discutie... voi ce curier folositi pentru livrarile in tara?

Multumesc,
Marius

Newbie

Posts

Joined
Sat Jan 05, 2013 5:51 pm

Post by huha » Mon Feb 23, 2015 8:39 pm

ratmix wrote: 2. Iesind putin din discutie... voi ce curier folositi pentru livrarile in tara?

Multumesc,
Marius
Buna ziua.
Eu unul folosesc serviciile de la Fan Curier deoarece au extensie pentru Opencart (configurata pentru ramburs in cont bancar), functionala daca faceti contract cu ei.
In cazul in care nu aveti contract cu ei, va faceti cont la ei pe pagina, introduceti manual datele destinatarului si tiparti la imprimanta AWB-ul.
Mai am incluse in magazin la transport si posta romana, cu ramburs si fara ramburs configurat pe baza greutatii.
Pentru posta romana folosesc acest site ca sa-mi tiparesc formulare pentru posta (daca se considera reclama atunci se poate sterge link-ul) http://formulare.softmix.ro/
Tot asa mai am si Fan Curier fara ramburs, configurat tot pe baza greutatii, pentru care creez manual AWB-urile la ei pe site.

Am vazut ca si urgent curier au o extensie pentru Opencart, tot pe baza de contract.
Urmeaza sa vad daca pot sa fac contract cu ei si sa o implementez.

Newbie

Posts

Joined
Tue Dec 09, 2014 5:37 am

Post by civanescu » Wed Dec 16, 2015 8:31 pm

Buna ziua,

Folosesc extensia de la fan courier, dar la sfarsit in factura imi apare costul transportului fara TVA.
Partea aplicarii TVA la transport este functionala fiindca daca folosesc extensia interna, acesteia aplica TVA.

Va rog, a mai avut cineva problema asta?

10x,
C

Newbie

Posts

Joined
Wed Dec 09, 2015 6:28 pm

Post by MaHmur » Thu Dec 17, 2015 5:37 pm

Salut,

Eu pentru platile online folosesc serviciile celor de la Euplatesc. Implementarea a fost gratuita, au un suport foarte bun in tot ceea ce priveste plati. Depinde de activitatea ta, comisionul poate sa scada.
In legatura cu livrarile, folosesc serviciile de la Fancurier, Urgent Cargus si NemoExpress. Nu am instalat nicio extensie de la ei insa iti pot spune ca Fancurier chiar daca are tarife mai mari, se merita. Urgent Cargus au tarife bune insa probleme cu livrarile. NemoExpress nu a reusit sa livreze din Bucuresti in Bucurest in 2 saptamani si cu asta am spus totul.

Image


New member

Posts

Joined
Thu Mar 13, 2014 6:16 pm
Location - Bucuresti
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 128 guests