Post by rdbepc » Sat Dec 06, 2014 7:05 pm

Buna tuturor,

Am initiat acest topic deoarece intampin probleme la setarea unui magazin online.
Am nevoie sa adaug la optiuni de plata, plata prin ramburs. Dar nu as dori sa lucrez cu o copanie anume de livrare gen Curier sau Cargus. Iar pentru livrarea internationala sa am rata fixa.
Ma poate ajuta cineva? Merci

Newbie

Post by florinsith » Sat Dec 06, 2014 10:01 pm

Salut,

In admin la extensii > plata ai modulul de plata la livrare pe care il poti activa.

La extensii > livare ai modulul pentru livrare taxa fixa pe care il poti activa.

Sunt module generale nu legate de vreo companie, deci pum procedezi tu cu livrarea si plata ulterior tine de tine.

Image
My Extensions - SuperTheme - Opencart templates - Opencart modules

Expert Member

Post by rdbepc » Sun Dec 07, 2014 6:30 pm

Salut florinsith si merci de ajutor!!!
Ai idee daca pot pune doua rate fixe la livrare in funcție de zona de livrare? Am văzut si eu acea extensie dar nu cred ca merge pe mai multe zone.
Ca sa înțelegi cum vreau sa fie toată chestia asta:
International suma fixa
Romania suma fixa
Romania ramburs

Newbie

Post by florinsith » Sun Dec 07, 2014 8:04 pm

Da ai putea folosii metoda bazata pe greutate pentru a crea 2 versiuni de rata fixa: http://forum.opencart.com/viewtopic.php?f=142&t=86202 sau poti cumpara un modul multi flatrare shipping.

Image

Expert Member

Post by rdbepc » Tue Dec 09, 2014 8:07 pm

Salut florinsith,
Merci pentru raspun. Am inteles ideea si e foarte ok.
Am totusi cateva intrebari. pentru a crea un GeoZone international dar fara Romania trebuie sa iau toate tarile in parte si sa le adaug? Este alta modalitate. Am citit pe undeva ca exista ceva extensii care usureaza aceasta munca. Ai vreo recomandare?
SI inca o problmea. Nu prea imi dau seama cum sa setez modul ramburs. am vazut ca in payments exista o modalitate de "cash on delivery" dar nu ma lasa sa adaug o suma extra la pretul total in caz ca aceasta posibilitate de plata este aleasa.
Ca sa ma intelegi mai bine iti explic exact ce am nevoie si ce am facut:

Livrare Internationala - rata fixa - am setat "flat rate" la rata corespunzatoare si trebuie sa adaug GeoZone fara Romania
Livrare Romania - rata fixa - daca plata online si livrare prin Posta Romana
Livrare Romania - rata fixa - daca plata online si livrare prin curier (nu este un curier anume)
Livrare Romania - rata fixa - daca plata online sau ramburs dar totalul comenzii depaseste o anumita suma
Livrare Romania - rata fixa - daca plata prin ramburs

Daca ai idee m-as bucura sa mi spui si mie :)

Merci fain

Newbie

Post by florinsith » Tue Dec 09, 2014 10:30 pm

Pentru geozona, potit sa iei toate tarile si sa le adaugi,sau sa rulezi un query pe baza de date sa introduci odata toate tarile pentru acea geozona si apoi sa o editezi si sa stergi romania, sau sa editezi flatrate.php si sa-i setezi statusul la false cand tara din sesiune e romania, deci ai variante.

Cat despre ramburs, metoda implicita nu iti permite sa faci ce doresti tu , dar ai putea include pretul si pentru asta in metodele de livrare avand in vedere ca ai facut optiuni separate de livrare+ramburs.

Image

Expert Member

Post by vallentin24 » Thu Jan 15, 2015 2:17 pm

Livrare Internationala - rata fixa - am setat "flat rate" la rata corespunzatoare si trebuie sa adaug GeoZone fara Romania
Livrare Romania - rata fixa - daca plata online si livrare prin Posta Romana
Livrare Romania - rata fixa - daca plata online si livrare prin curier (nu este un curier anume)
Livrare Romania - rata fixa - daca plata prin ramburs

le rezolvi mai simplu cu http://www.opencart.com/index.php?route ... _license=0

Livrare Romania - rata fixa - daca plata online sau ramburs dar totalul comenzii depaseste o anumita suma
nu o sa mai ai nevoie de total comanda , setezi transport gratuit de la o anumita suma.

Daca insisti si vrei sa dai transport bazat pe total comanda iti pot da Price Based Shipping

Daca vrei sa adaugi comision la metoda de plata te pot ajuta si cu asta.

Active Member

Post by ionetd » Tue Feb 10, 2015 8:44 pm

cum modific " Valoare taxei forfetare de livrare " ???

New member

Post by florinsith » Wed Feb 11, 2015 7:02 pm

In fisierul de limba: catalog/language/romana/shipping/flat.php

Image

Expert Member

Post by ionetd » Thu Feb 12, 2015 4:59 pm

ok am inteles ... dar ma interesa sa adaug si o alta modalitate de livrare .. de exemplu "Ramburs Posta Romana" ...multumesc

New member

Post by florinsith » Fri Feb 13, 2015 8:07 pm

vezi mai sus, a postat un coleg de forum un link spre o extensie: http://forum.opencart.com/viewtopic.php ... 39#p537639

Image

Expert Member