Post by Emma99 » Fri Apr 26, 2013 6:26 pm

Buna,

Doresc sa imi mut websiteul de la vechil provider pentru ca imi cade des.
Problema mea este faptul ca vechil provider foloseste ca si panou de control "DirectAdmin" iar pe actualul am "cPanel", am inteles ca acesta este cel mai bun.

Intrebarea mea este cum se realizeaza mutarea contului.
Am apelat la suportul oferit de cei de la gazduire insa mi-au spus ca nu ma pot ajuta pentru ca ei folosesc DirectAdmin si va trebui sa fac eu manual.

Va rog sa imi dati niste informatii cu privire la cum sa imi pot muta website-ul de pe D.A. pe cPanel.
Va multumesc mult.

Newbie

Post by florinsith » Thu May 02, 2013 4:27 pm

Pe noul site instalezi opencart, o versiune curata aceeasi pe care o folosesti. Dupa instalare stergi toate fisierele cu exceptia fisierelor config.php si admin/config.php , acceseaza si baza de data creata pentru instalare si goleste-o.

Acum pe vechiul site , descarca tot continutul folderului in care ai instalat opencart (cu file managerul din direct admin poti arhiva folderul inainte ca sa-l poti descarca mai usor). Apoi acceseaza baza de date a magazinului si exporta toate tabelele din ea.

Apoi in noul magazin , in cpanel mergi la phpmyadmin si selecteaza baza de date pe care ai golito mai devreme, in ea importa toate tabelele ce le-ai exportat din vechiul site. Apoi mergi in file manager si urca toate fisierele ce le-ai descarcat din vachiul site (sau arhiva) in folderul public html sau public http sau www sau cum s-o chema folderul public. Si gata (daca ai urcat arhiva, nu uita s-o dezarhivezi).

Cat despre mutarea numelui de domeniu, aceasta nu tine de cpanel sau direct admin deci noul hoster trebuie sa ti-l transfere, sau macar sa-ti de informatiile pentru resetarea lui pe noile dns-uri.

Image
My Extensions - SuperTheme - Opencart templates - Opencart modules

Newbie

Post by mishu_ku » Mon Jun 19, 2017 4:44 pm

Salut,

Fisierele config.php si admin/config.php din noul site se suprascriu cu cele din vechi?

www.coverstore.ro

Newbie