Post by NatureGlass » Fri May 21, 2010 5:22 pm

Το OpenCart είναι πραγματικά ότι καλύτερο έχω βρει για OnLine κατάστημα,
Αυτό είναι το μαγαζάκι μου. http://www.cretalifestore.com ;)

Χρησιμοποιώ το OpenCart 1.6

Newbie

Posts

Joined
Tue May 18, 2010 2:59 am

Post by johnver » Mon May 24, 2010 3:32 am

Το site σου είναι πάρα πάρα πολύ καλό και από αισθητική άποψη και από άποψη περιεχομένου. Θα 'θελα να σε ρωτήσω αν το έστησες μόνος σου ή αν έχεις κάποιες γνώσεις προγραμματισμού. Προσωπικά παλεύω εδώ και καιρό με το oscommerce αλλά δε βλέπω να καταφέρνω να στήνω eshop, γι'αυτό σκέφτομαι να στραφώ στο opencart ή τελικά σε κάποια λύση που προσφέρουν διάφορες εταιρίες.

Newbie

Posts

Joined
Mon May 24, 2010 3:09 am

Post by NatureGlass » Mon May 24, 2010 8:17 am

Ευχαριστώ. :)

Ναι, το έστησα μόνος μου αλλά με βοήθησε ένας φίλος γραφίστας στο Design του logo, από εκεί και πέρα με δοκιμές έμαθα πώς δουλεύει.

Και εγώ έριξα πολύ ψάξιμο πριν καταλήξω στο OpenCart. Είναι τόσο απλή η διαχείριση που σχεδόν άμεσος έστησα το site μου.

Αν τώρα θέλεις να βάλεις να στο φτιάξουν, να ξέρεις ότι θα σου φύγουν αρκετά λεφτά και δεν θα έχεις και το αποτέλεσμα που θέλεις.

Δεν γνωρίζω PHP (δεν θα σου χρειαστεί) αλλά γνωρίζω html κάτι λίγα από Java, σε κάποιες περιπτώσεις χρειάστηκα να πειράξω κώδικα αλλά με πειράματα, ψάχνοντας σε αυτό το Forum και στο Google έβρισκα αυτό που ήθελα.

Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα το OpenCart είναι ότι πιο εύχρηστο παίζει!!!

Newbie

Posts

Joined
Tue May 18, 2010 2:59 am

Post by BlackDragon » Tue May 25, 2010 5:20 am

Φίλε μου, μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις την ελληνική γλώσσα ?

Σε ευχαριστώ !
Αργύρης

Newbie

Posts

Joined
Tue May 25, 2010 5:16 am

Post by NatureGlass » Tue May 25, 2010 6:56 am

Είναι μια αναβάθμιση που έφτιαξα από μια παλαιότερη έκδοση του OpenCart.
Υπόψη κάποια κείμενα είναι προσαρμοσμένα για το δικό μου μαγαζί, οπότε θα πρέπει να το προσαρμόσεις στα μέτρα σου.

Την διαχείριση στα ελληνικά δεν την έχω ολοκληρώσει, οπότε για να μην σου βγει κανένα Fatal Error έχε την στα αγγλικά.

Είναι για το OpenCart 1.6
Αν θέλεις να την κάνεις να παίξει στο 1.7 θα πρέπει να προσθέσεις τα ανάλογα σε κάθε αρχείο συγκρίνοντας το με το αγγλικό χρησιμοποιώντας το WinMerge.

Κατέβασε το attachment και καλές δουλειές! O0

Attachments

Greek Language for OpenCart 1.6


Newbie

Posts

Joined
Tue May 18, 2010 2:59 am

Post by BlackDragon » Wed May 26, 2010 6:22 am

se efxaristw poly alla egw ksekinisa me tin 1.4.7 kai to exw piraksei poly... alla tha tsekarw omws afto pou eipes gia to winmerge.. !

Newbie

Posts

Joined
Tue May 25, 2010 5:16 am

Post by sweet12 » Wed Jun 09, 2010 11:58 am

is there any book out there that focuses on the TRUE beginner design principles with colorful examples?



















Supernatural dvd boxset
Supernatural dvd for sale

Newbie

Posts

Joined
Wed Jun 09, 2010 11:41 am

Post by cacofonix » Sat Jul 17, 2010 12:50 am

Ετοιμάζω ένα site για κάρτες κινητής τηλεφωνίας.
www.sim-cards.gr/shop

User avatar
Newbie

Posts

Joined
Thu Aug 13, 2009 8:25 am
Location - Athens, GR

Post by mgeorge » Sat Nov 20, 2010 7:47 am

Πρόσφατα φτιάξαμε site me opencart για ένα δισκοπωλείο στη Θεσσαλονίκη

Wax Record Store
λάτρεις του βινυλίου προσέλθετε O0

Newbie

Posts

Joined
Sat Nov 20, 2010 7:36 am

Post by konpavlos » Tue Dec 21, 2010 5:01 pm

Με την έναρξη του ηλεκτρονικού μας καταστήματος κάνουμε έκπτωση 10% σε όλα μας τα προϊόντα
εδώ θα βρείτε το κουπώνι
http://www.waxrecordstore.com/newsletter/newsletter.jpg
και έπειτα το site
http://www.waxrecordstore.com

Ευχαριστώ

Newbie

Posts

Joined
Wed Oct 20, 2010 3:18 pm

Post by TasosTech » Thu Jan 26, 2012 10:58 pm


Newbie

Posts

Joined
Thu Jan 26, 2012 6:51 am

Post by johnver » Thu Jan 26, 2012 11:37 pm

TasosTech wrote:http://www.techshop4u.gr
Πολύ ωραίο. Καλές δουλειές!

Δύο παρατηρήσεις:
1. Άλλαξε το "admin" directory με κάτι άλλο. Είναι βασικό ώστε να μην μπορεί ο οποιοσδήποτε να προσπαθήσει να μπει στη διαχείριση.
2. Ο κωδικός του analytics δεν πρέπει να φαίνεται κάτω. Πρέπει να βάλεις στο module ολόκληρο to script που σου δείνει η google, αλλιώς δε θα σε βλέπει σωστά (τουλάχιστον έτσι συνέβει σε μένα με 1.4.8).

Newbie

Posts

Joined
Mon May 24, 2010 3:09 am

Post by TasosTech » Fri Jan 27, 2012 1:48 am

Δύο παρατηρήσεις:
1. Άλλαξε το "admin" directory με κάτι άλλο. Είναι βασικό ώστε να μην μπορεί ο οποιοσδήποτε να προσπαθήσει να μπει στη διαχείριση.

Δεν κατάλαβα ακριβός τι εννοείς ???

Edit : κατάλαβα οκ θα το αλλάξω έχεις δίκιο δεν το έδωσα σημασία
ευχαριστώ για την συμβουλή σου .

Thx tasos

Newbie

Posts

Joined
Thu Jan 26, 2012 6:51 am

Post by johnver » Fri Jan 27, 2012 2:26 am

TasosTech wrote:Δύο παρατηρήσεις:
1. Άλλαξε το "admin" directory με κάτι άλλο. Είναι βασικό ώστε να μην μπορεί ο οποιοσδήποτε να προσπαθήσει να μπει στη διαχείριση.

Δεν κατάλαβα ακριβός τι εννοείς ???

Για τη διαχείριση του site πας: www.mysite.gr/admin
Αν πας στον FTP client θα δεις οτι υπάρχει ο κατάλογος admin κάτω από τον οποίο είναι εγκατεστημένο το κομμάτι του site που έχει να κάνει με τη διαχείριση (εκεί που βάζεις προϊόντα κλπ.). Επειδή αυτό το ξέρουν όλοι (όλα τα CMS έτσι δουλευουν) είναι πιο εύκολο για κάποιον να πάει στην "είσοδο" και να προσπαθήσει να σπασει τον κωδικό εισόδου. Αν διαβάσεις στο φορουμ του opencart σχετικά με την ασφάλεια προτείνεται να αλλάξεις το όνομα του καταλόγου "admin" με κάτι δικό σου (πχ. myadmin). Σε αυτή την περίπτωση θα μπαίνεις με www.mysite.gr/myadmin αλλά αυτό θα είναι μόνο δικό σου. Οδηγίες για να το κάνεις θα βρεις μέσα στο φόρουμ.
Δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνεις, όμως μην υποτιμάς τις πιθανότητες να σου κάνουν ζημιά. Εμένα με "χακάρανε" πριν δυο μήνες χωρίς να έχω κάποιο site παγκόσμιου ενδιαφέροντως.
;)

Newbie

Posts

Joined
Mon May 24, 2010 3:09 am

Post by TasosTech » Fri Jan 27, 2012 2:27 am

johnver wrote:
TasosTech wrote:Δύο παρατηρήσεις:
1. Άλλαξε το "admin" directory με κάτι άλλο. Είναι βασικό ώστε να μην μπορεί ο οποιοσδήποτε να προσπαθήσει να μπει στη διαχείριση.

Δεν κατάλαβα ακριβός τι εννοείς ???

Για τη διαχείριση του site πας: http://www.mysite.gr/admin
Αν πας στον FTP client θα δεις οτι υπάρχει ο κατάλογος admin κάτω από τον οποίο είναι εγκατεστημένο το κομμάτι του site που έχει να κάνει με τη διαχείριση (εκεί που βάζεις προϊόντα κλπ.). Επειδή αυτό το ξέρουν όλοι (όλα τα CMS έτσι δουλευουν) είναι πιο εύκολο για κάποιον να πάει στην "είσοδο" και να προσπαθήσει να σπασει τον κωδικό εισόδου. Αν διαβάσεις στο φορουμ του opencart σχετικά με την ασφάλεια προτείνεται να αλλάξεις το όνομα του καταλόγου "admin" με κάτι δικό σου (πχ. myadmin). Σε αυτή την περίπτωση θα μπαίνεις με http://www.mysite.gr/myadmin αλλά αυτό θα είναι μόνο δικό σου. Οδηγίες για να το κάνεις θα βρεις μέσα στο φόρουμ.
Δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνεις, όμως μην υποτιμάς τις πιθανότητες να σου κάνουν ζημιά. Εμένα με "χακάρανε" πριν δυο μήνες χωρίς να έχω κάποιο site παγκόσμιου ενδιαφέροντως.
;)

Edit : κατάλαβα οκ θα το αλλάξω έχεις δίκιο δεν το έδωσα σημασία
ευχαριστώ για την συμβουλή σου .

Thx tasos

Newbie

Posts

Joined
Thu Jan 26, 2012 6:51 am

Post by johnver » Fri Jan 27, 2012 2:41 am

Πρέπει να αλλάξεις στο config.php όπου έχει admin με το καινούριο όνομα καταλόγου (σε 4 - 5 γραμμές το έχει). Όταν κάνεις εγκατάσταση κάποιου καινούριου module ίσως πρέπει να το ξαναπάς σε admin για να το πάρει.
Είναι πολύ εύκολο!

Newbie

Posts

Joined
Mon May 24, 2010 3:09 am

Post by TasosTech » Fri Jan 27, 2012 6:24 am

johnver wrote:Πρέπει να αλλάξεις στο config.php όπου έχει admin με το καινούριο όνομα καταλόγου (σε 4 - 5 γραμμές το έχει). Όταν κάνεις εγκατάσταση κάποιου καινούριου module ίσως πρέπει να το ξαναπάς σε admin για να το πάρει.
Είναι πολύ εύκολο!
Οκ το άλλαξα ευχαριστώ

Newbie

Posts

Joined
Thu Jan 26, 2012 6:51 am

Post by intelcom » Wed May 09, 2012 5:24 am

INTELCOM - Συστήματα Επικοινωνίας & Ασφάλειας

www.intelcom.gr

User avatar
New member

Posts

Joined
Wed Apr 11, 2012 4:33 am
Location - Thessaloniki Greece

Post by TasosTech » Wed May 09, 2012 6:59 am

intelcom wrote:INTELCOM - Συστήματα Επικοινωνίας & Ασφάλειας

http://www.intelcom.gr
Πολύ ωραίο
Καλές δουλειές!

Newbie

Posts

Joined
Thu Jan 26, 2012 6:51 am

Post by intelcom » Sun May 13, 2012 12:52 am

TasosTech wrote:
intelcom wrote:INTELCOM - Συστήματα Επικοινωνίας & Ασφάλειας

http://www.intelcom.gr
Πολύ ωραίο
Καλές δουλειές!
Thanks TasosTech! Να είσαι καλα.

User avatar
New member

Posts

Joined
Wed Apr 11, 2012 4:33 am
Location - Thessaloniki Greece
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 63 guests