Post by kostas80 » Tue Feb 05, 2013 1:12 am

viva-banner.jpg

viva-banner.jpg (56.04 KiB) Viewed 7303 times

ΝΕΟ: ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ Native Checkout!
Το extension της VIVA Payments για Opencart υποστηρίζει πλέον και την λειτουργεία Native Checkout! Αυτό σημαίνει ότι πλέον μπορείτε να επιλέξετε ανάμεσα από 2 μεθόδους:

α) Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την κλασσική μέθοδο ανακατεύθυνσης του χρήστη στη σελίδα της VIVA Payments οπού εκεί θα εισάγει τα στοιχεία της κάρτας του (redirection method)
β) Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη μέθοδο native checkout κατά την οποία ο χρήστης παραμένει στην σελίδα του ηλεκτρονικού σας καταστήματος και εισάγει εκεί τα στοιχεία της κάρτας του, άρα δεν φεύγει ποτέ από το περιβάλλον της ιστοσελίδας σας!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΝΕΟ: ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ OPENCART 2.χ!
Το extension της VIVA Payments για Opencart είναι πλεόν συμβατό και με την έκδοση 2.0! Πλέον δηλαδή, διατίθεται για όλες τις εκδόσεις Opencart 1.5.x.x και 2.χ.x.x. ;) ;)

Θα ήθελα να ενημερώσω σχετικά με την κατασκευή του νέου μου extension/payment method το οποίο αφορά τις πληρωμές των πελατών του ηλεκρονικού σας καταστήματος μέσω του συστήματος συναλλαγών Viva Payments. Με λίγα λόγια το module αυτό καλύπτει 100% την ανάκγη ενός ηλεκτρονικού καταστήματος για πραγματοποίηση πληρωμών μέσω πιστωτικής κάρτας και μπορεί να αντικαταστήσει το PayPal ή τις ελληνικές τράπεζες καθώς κρατάει χαμηλότερο ποσό προμήθειας.

Το module υποστηρίζει:

- Redirection / Native Checkout
- Άτοκες δόσεις. Μπορείτε να ρυθμίσετε τον αριθμό των άτοκων δόσεων που θα είναι διαθέσιμες στον πελάτη ανάλογα με το συνολικό ποσό της παραγγελίας του
- Ενεργοποίηση / Απενεργοποίση δυνατότητας Κάρτας Αποδείξεων
- Δυνατότητα Test και Live Περιβάλλοντος
- Ενεργοποίηση / Απενεργοποίση δυνατότητας PreAuth συναλλαγής
- Ενεργοποίηση / Απενεργοποίση Recurring Πληρωμών
- Ελληνικά και Αγγλικά

ΝΕΟ: ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ!!!
Θέλετε να αγοράσετε το VIVA PAYMENTS module αλλά έχετε αμφιβολία αν θα δουλέψει σωστά στο δικό σας ηλεκτρονικό κατάστημα?? Κανένα πρόβλημα!! Μπορείτε να αποκτήσετε μια TRIAL version του VIVA PAYMENTS module με όλες τις δυνατότητες ενεργοποιημένες!! Εφόσον μείνετε ικανοποιημένοι μπορείτε να προμηθευτείτε την FULL version!!!

ΝΕΑ ΠΡΟΣΘΗΚΗ*
Σε επέκταση του EXTENSION της VIVA Payments, έχω κατασκευάσει ένα επιπλέον βοήθημα: την επισκόπηση και διαχείριση των πληρωμών που έχουν γίνει μέσω της VIVA Payments κατευθείαν όμως μέσα από το διαχειριστικό περιβάλλον του Open Cart (χωρίς δηλαδή να χρειάζεται η είσοδος μέσα στο περιβάλλον της VIVA).

Έτσι λοιπόν καθώς βλέπετε τις πληροφορίες μιας παραγγελίας μέσα από το διαχειριστικό περιβάλλον του opencart (δηλ ποιος αγόρασε, τι αγόρασε, πως πλήρωσε κτλ) θα μπορείτε ταυτόχρονα να βλέπετε και να επιβεβαιώσετε και τις πληροφορίες της πληρωμής χωρίς όπως προανέφερα να χρειαστεί να συνδεθείτε στο περιβάλλον της VIVA.

Πιο συγκεκριμένα μπορείτε:

- Να βλέπετε όλες τις πληροφορίες της πληρωμής για την συγκεκριμένη παραγγελία (πχ ποσό, αριθμό δόσεων, κάτοχο κάρτας, τύπο κάρτας κτλ)
- Να ακυρώσετε μια πληρωμή επιστρέφοντας ταυτόχρονα ολόκληρο ή τμήμα του ποσού

Εννοείται πως για να δουλέψει η παραπάνω προσθήκη, απαιτείται η ύπαρξη του VIVA Payments gateway!

Για όποιον δεν γνωρίζει, η εταιρεία Viva Υπηρεσίες Πληρωμών ΑΕ, ιδρύθηκε τον Δεκέμβριο του 2010. Ως Ίδρυμα Πληρωμών, η εταιρεία λειτουργεί με επίσημη άδεια από την Τράπεζα της Ελλάδος. Ανήκει σε ποσοστό 100% στη Realize ΑΕ που δραστηριοποιείται στο χώρο του Internet από το 2000, έχοντας μεγάλη εξειδίκευση στο σχεδιασμό και την ανάπτυξη τραπεζικών εφαρμογών.

Μπορείτε να επισκευτείτε το website της Viva και να διαβάσετε περισσότερα στην ενότητα Συχνές Ερωτήσεις.

Το κόστος του extension είναι το χαμηλότερο της αγοράς!! Υπάρχει και η συνατότητα εγκατάστασης χωρίς έξτρα κόστος!! Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να μου στέλνετε PM ή email στο k_papad80@yahoo.gr
Last edited by kostas80 on Sat Dec 12, 2015 10:33 pm, edited 26 times in total.

NOT ACTIVE ANY MORE :'(


New member

Posts

Joined
Wed Sep 19, 2012 3:54 am

Post by bka » Tue Feb 05, 2013 10:07 pm

Καλησπέρα Κώστα,

Έχω φτιάξει ένα eshop και ψάχνομαι για τον τρόπο πληρωμών. Χτες ανακάλυψα τα Viva Payments.

Θα ήθελα να ρωτήσω τι άλλο χρειάζεται για να τα χρησιμοποιήσω πέρα από την εγγραφή στο Viva Payments, την αγορά και εγκατάσταση του module σου.

Δηλαδή ένα πρώτο που σκέφτηκα είναι εάν χρειάζεται το site μου να έχει ssl ή με καλύπτει το ότι οι συναλλαγές γίνονται στην σελίδα τους;

- Υπάρχει manual για το πώς χρησιμοποιώ το module?

Ευχαριστώ πολύ

bka
Newbie

Posts

Joined
Mon Feb 04, 2013 6:19 pm

Post by kostas80 » Wed Feb 06, 2013 12:34 am

Καλησπέρα,

Όπως αναφέρεις και εσύ πέρα από την εγγραφή σου στη VIVA και το module αυτό δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο. Επίσης οι συναλλαγές πραγματοποιούνται στο site της VIVA και οι χρήστες μεταφέρονται εκεί μέσω της μεθόδου redirection.

Για το SSL που αναφέρεις, δεν είναι υποχρεωτικό να το έχεις, παρόλα αυτά πρέπει να γνωρίζεις το εξής.

Έστω ότι κάποιος έχει μεταβεί από το site σου, το οποίο ΔΕΝ έχει SSL, στο site της VIVA, το οποίο ΕΧΕΙ. Εισάγει λοιπόν όλα τα στοιχεία του κανονικά, η VIVA δέχεται την πληρωμή και τώρα θα πρέπει να τον ανακατευθύνει πίσω στο site σου. Επειδή λοιπόν θα μεταφερθεί από ένα ΑΣΦΑΛΕΣ περιβάλλον (HTTPS) σε ένα ΜΗ ΑΣΦΑΛΕΣ (HTTP) o browser θα εμφανίσει στον χρήστη ένα μύνυμα και θα τον ρωτάει να επιβεβαιώσει ότι θέλει να μεταφερθεί από ένα ασφαλές σε ένα μη ασφαλές περιβάλλον. Αν ο χρήστης σε αυτό το κουτάκι πατήσει OXI (ισως επειδή φοβηθεί καθώς αυτό είναι ένα μηνυμα ασφαλείας) ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ ΠΙΣΩ στο site σου με αποτέλεσμα ενώ έχει πραγματοποιηθεί σωστά η συναλλαγή το καταστημά σου δεν θα ειδοποιηθεί ποτέ για αυτό. Αυτός είναι και ο κύριος λογος εγκατάστασης ενός SSL και το ίδιο ισχύει και για τις πληρωμές σε κάποια τράπεζα.

Τώρα όσο για το manual δεν νομίζω ότι χρειάζεται, το όλο θέμα είναι πάρα πολύ απλό. Τα βήματα εγκατάστασης αναφέρονται μεσα σε ένα αρχείο ΤΧΤ μέσα στο zip που θα κατεβάσεις. Η εγκατάσταση γίνεται μια φορά και μετά το ξεχνάς!!

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να μην σε τρόμαξα!! Για ότι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου!

NOT ACTIVE ANY MORE :'(


New member

Posts

Joined
Wed Sep 19, 2012 3:54 am

Post by bka » Wed Feb 06, 2013 6:27 pm

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου.

Σύμφωνα με το σενάριο που μου περιέγραψες θα πρέπει σίγουρα να χρησιμοποιήσω SSL.

Έχεις κάποια πρόταση σχετικά με τι/από που το αγοράζω; Έχω δει διαφορετικά κόστη με διαφορετικά features και επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι τέτοιο δεν είμαι σίγουρη πώς λειτουργεί και τι ακριβώς χρειάζομαι..

bka
Newbie

Posts

Joined
Mon Feb 04, 2013 6:19 pm

Post by kostas80 » Thu Feb 07, 2013 12:11 am

Δηστυχώς η εγκατάσταση κάποιου SSL δεν μπορεί να γίνει από εσένα. Θα πρέπει να απευθυνθείς στην εταιρεία που σου παρέχει τη φιλοξενία του website και να τους πεις ότι θέλεις να εγκαταστήσεις κάποιο SSL. Δεν χρειάζεται να έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, μπορείς να τους ζητήσεις το πιο φθηνό.

Επειδή και εγώ δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα SSL έκανα μια έρευνα στο google με τον όρο "cheap ssl" και σου παραθέτω το πρώτο αποτέλεσμα που βρήκα!

http://www.cheapssls.com/

NOT ACTIVE ANY MORE :'(


New member

Posts

Joined
Wed Sep 19, 2012 3:54 am

Post by leveltgp » Wed Feb 27, 2013 3:28 am

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για το πολύ καλό module σου.Δούλεψε με την πρώτη χωρίς κανένα πρόβλημα.Το συστήνω σε όλους όσους θέλουν online πληρωμές χωρίς να περιμένουν μήνες τις τράπεζες.
Μπράβο σου, θα ξανασυνεργαστούμε σίγουρα .

Level Technical Group
Web & IT Services
http://www.leveltgp.gr
https://www.levelhosting.net
Επαγγελματικές Υπηρεσίες σχεδίασης και φιλοξενίας Ιστοσελίδων


New member

Posts

Joined
Sat Jul 07, 2012 3:25 am
Location - Athens

Post by giakpha » Sun Mar 10, 2013 2:58 am

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ MODULE.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ.ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΕΛΕΙΑ.ΑΜΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ

Newbie

Posts

Joined
Mon Mar 04, 2013 8:42 pm

Post by kostas80 » Thu Apr 11, 2013 1:34 pm

.
Last edited by kostas80 on Tue Sep 24, 2013 11:15 pm, edited 1 time in total.

NOT ACTIVE ANY MORE :'(


New member

Posts

Joined
Wed Sep 19, 2012 3:54 am

Post by kostas80 » Mon Apr 29, 2013 11:27 pm

ΝΕΑ ΠΡΟΣΘΗΚΗ*
Σε επέκταση του EXTENSION της VIVA Payments, έχω κατασκευάσει ένα επιπλέον βοήθημα: την επισκόπηση και διαχείριση των πληρωμών που έχουν γίνει μέσω της VIVA Payments κατευθείαν όμως μέσα από το διαχειριστικό περιβάλλον του Open Cart (χωρίς δηλαδή να χρειάζεται η είσοδος μέσα στο περιβάλλον της VIVA).

Έτσι λοιπόν καθώς βλέπετε τις πληροφορίες μιας παραγγελίας μέσα από το διαχειριστικό περιβάλλον του opencart (δηλ ποιος αγόρασε, τι αγόρασε, πως πλήρωσε κτλ) θα μπορείτε ταυτόχρονα να βλέπετε και να επιβεβαιώσετε και τις πληροφορίες της πληρωμής χωρίς όπως προανέφερα να χρειαστεί να συνδεθείτε στο περιβάλλον της VIVA.

Πιο συγκεκριμένα μπορείτε:

- Να βλέπετε όλες τις πληροφορίες της πληρωμής για την συγκεκριμένη παραγγελία (πχ ποσό, αριθμό δόσεων, κάτοχο κάρτας, τύπο κάρτας κτλ)
- Να ακυρώσετε μια πληρωμή επιστρέφοντας ταυτόχρονα ολόκληρο ή τμήμα του ποσού

*Εννοείται πως για να δουλέψει η παραπάνω προσθήκη, απαιτείται η ύπαρξη του VIVA Payments gateway!

NOT ACTIVE ANY MORE :'(


New member

Posts

Joined
Wed Sep 19, 2012 3:54 am

Post by kostas80 » Tue May 21, 2013 1:44 am

ΝΕΟ: ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ!!!
Θέλετε να αγοράσετε το VIVA PAYMENTS module αλλά έχετε αμφιβολία αν θα δουλέψει σωστά στο δικό σας ηλεκτρονικό κατάστημα?? Κανένα πρόβλημα!! Μπορείτε να αποκτήσετε μια TRIAL version του VIVA PAYMENTS module με όλες τις δυνατότητες ενεργοποιημένες και να την δοκιμάσετε στο κατάστημά σας για 8 ώρες!! Εφόσον μείνετε ικανοποιημένοι μπορείτε να προμηθευτείτε την FULL version!!!

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να μου στέλνετε PM!!

NOT ACTIVE ANY MORE :'(


New member

Posts

Joined
Wed Sep 19, 2012 3:54 am

Post by saksoo » Fri Jun 14, 2013 4:44 pm

Καλησπέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο eshop με viva payments να δω κάποιο demo για το πως δουλεύει.
Γενικά, είδα ότι έχει προμήθεια 2,4% + κατι λίγα.. Συμφέρει πιο πολύ από τράπεζα? (πιο συγκεκριμένα eurobank που σκεφτόμουν);

Newbie

Posts

Joined
Sun May 26, 2013 5:09 pm

Post by kostas80 » Sat Jun 15, 2013 2:06 am

Καλησπερα,

θα προτεινα viva payments γιατι:
1) εχει πιο μικρη προμηθεια απο τις τραπεζες
2) δεν μπλεκεις στην δαιδαλωδη διαδικασια εγκρισης (εχω ακουσει και 1-2 μηνες)
3) εχει πολυ ευκολο διαχειριστικο περιβαλλον συναλαγων σε σχεση με της eurobank
4) προσφερει επιπλεον εργαλεια πληρωμων περαν τις πιστωτικης.
5) εχω ακουσει θετικα σχολια γενικα!

NOT ACTIVE ANY MORE :'(


New member

Posts

Joined
Wed Sep 19, 2012 3:54 am

Post by rodolfos » Sun Jun 30, 2013 10:21 pm

Εξαιρετική εφάρμογη!!!!
Άψογη καθοδήγηση (αν και με τις οδηγίες που είχε μέσα ήταν παιχνίδι η εγκατάσταση της).
Ευχαριστώ Κώστα!
Την συστήνω σε όσους δεν θέλουν να ταλαιπωρηθούν με τρόπο πληρωμής μέσω κάρτας και να
τρέχουν για εγκρίσεις απο τράπεζες και βλακείες γραφειοκρατεικες.
Αρκετά φτήνη,Ελληνική εφάρμογη απο Έλληνα developer με άψογο support και κατανοητή (στα ελληνικά) καθοδήγηση!
Η Viva είναι πιστωποιημένη απο την τράπεζα της Ελλάδος ε.. τι άλλο θέλουμε..?!!
Μπράβο!!

Newbie

Posts

Joined
Thu Apr 05, 2012 6:01 pm

Post by eekostas » Fri Aug 09, 2013 5:02 pm

Κώστα σε ευχαριστούμε. Επαγγελματίας και άψογη συνεργασία. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

New member

Posts

Joined
Sun Jun 02, 2013 11:11 pm

Post by miltos » Mon Sep 02, 2013 6:23 pm

Αγορασα το VIVA Module για το e-shop μου.

Το module δούλεψε οπως επρεπε. Ο Κωστας ηταν εξυπηρετικός και ευγενικός - επαγγελματίας. Η εγκατάσταση απλή και γρήγορη.

Θα ξανασυνεργαζόμουν μαζί του ανεπιφύλακτα.

Πολύ καλό προϊόν. Ευχαριστώ πολύ :)

User avatar
Newbie

Posts

Joined
Mon Jan 07, 2013 10:03 pm

Post by ldslds » Fri Sep 20, 2013 4:22 am

Καλησπέρα και απο έμενα
χρησιμοποιώ και εγώ το module δουλεύει μια χαρά σε mijoshop (joomla +opencart)
ευχαριστώ τον κωστα για τον χρονο να το δοκιμάσει πρώτα σε demo site με mijoshop
και μετά να κάνουμε την συναλλαγή
σχετικά με την viva payments
δεν υπάρχει κανένας λόγος να ασχοληθείτε με τις τράπεζες
απλη ,εύκολη διαδικασία 10-15 μερες ενεργοποίηση

Newbie

Posts

Joined
Mon Sep 09, 2013 3:29 pm

Post by tiligadis » Tue Sep 24, 2013 6:07 am

Τόσο το module όσο και ο δημιουργός αυτού είναι άψογα.

Ακόμα και σε "χαζές" ερωτήσεις έδειξε ίσως περισσότερο επαγγελματισμό και υπομονή από ότι έπρεπε και βοήθησε.

Σε ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια!

Newbie

Posts

Joined
Thu Jan 10, 2013 8:29 pm

Post by sot » Tue Dec 24, 2013 1:40 am

Μόλις έγινε η εγκατάσταση και στη σελίδα μου.
Κανένα απολύτως πρόβλημα και άψογη εξυπηρέτηση από τον Κώστα.

Ευχαριστώ πολύ!

sot
Newbie

Posts

Joined
Thu Dec 12, 2013 11:55 pm

Post by kostas80 » Fri Feb 07, 2014 1:52 am

Το extension της VIVA Payments για το Opencart είναι τώρα διαθέσιμο και για την έκδοση 1.5.6.1!!

NOT ACTIVE ANY MORE :'(


New member

Posts

Joined
Wed Sep 19, 2012 3:54 am

Post by mcde » Sun May 25, 2014 1:21 am

Αγόρασα κι εγώ το module και όλα λειτουργούν σωστά. Είναι τεράστιο πλεονέκτημα να μην μπλέκεις με τις τράπεζες. Κώστα, ευχαριστώ για την εγκατάσταση και την άμεση υποστήριξη!

Newbie

Posts

Joined
Thu May 22, 2014 3:31 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests