Post by the_observer » Fri Jan 18, 2013 12:53 pm

Γεια χαρα σε ολους.

Εδω και καποια λιγα χρονια ασχολουμαι με το Joomla ερασιτεχνικα.

Χρειαζεται τωρα να φτιαξω ενα eshop και αποφασισα να ασχολhθω με καποιο cms που εξιδεικευεται σε αυτο.

Προσπαθω λοιπον να αποφασισω με ποιο απο ολα.Το opencart φαινεται καλη επιλογη.

Πριν ομως ξεκινησω θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει η δυνατοτητα να αλλαξω αυτα που θα βλεπει ο χειριστης του eshop σε κατι ποιο απλο και αν υπστηριζονται ελληνικα.

Δηλαδη να βλεπει για παραδειγμα μονο :

Κατάχώρηση νέου είδους
Επεξεργασία ειδών
Μπλοκαρισμένα είδη
Είδη χωρίς φωτογραφία
Είδη σε προσφορά
κ.λ.π.

Με λιγα λογια υπαρχει η δυνατοτητα να βλεπει ο χειριστης του eshop μονο ορισμενα πραματα που θα αποφασισω εγω ? και οχι ολο το administation panel το οποιο μπορει να τον μπερδευει.

Να με συμπαθατε αν η ερωτηση μου ειναι ανοητη αλλα δεν εχω διαβασει ακομη καθολου για το opencart ουτε manual ουτε to forum.
Συνηθως ψαχνω πριν ρωτησω αλλα αποκλειεται να μπορεσω να διαβασω ολα τα manual απο ολα τα eshop.

Θα ημουν υποχρεος με μια συντομη απαντηση τυπου ναι γινεται η οχι δεν γινεται.
Υπερ του δεοντος θα ηταν και καποιο link σχετικο για να διαβασω.

Επισης , τι δυνατοτητες mobile exei to opencart ?

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

the_observer.

Newbie

Posts

Joined
Thu Jan 17, 2013 3:42 pm

Post by mpolfo » Fri Jan 18, 2013 10:38 pm

φιλε observer

Καταρχας το post το εχεις ξανακανει χθες και σημερα εχεις το ιδιο αλλη μια φορα
ειναι σκοπο να γεμιζουμε το φορουμ με διπλα post
΄λιγη υπομονή να υπαρχει και καποιος που γνωρίζει θα σου απαντησει

Οσο για την ερώτηση σου ναι το opencart κανει αυτα που θελεις και οχι μονο
σε όλα τα opensource προγραμματα μπορεις να κανεις ότι θέλεις ειτε με την πλατφορμα ειτε με κάποιο module είτε με λίγη ασχολεία στον κώδικα
Γενικα πάντως το Opencart κανει τα πάντα

New member

Posts

Joined
Thu Dec 13, 2012 3:04 am

Post by People's Code » Sat Jan 19, 2013 3:44 am

Με λιγα λογια υπαρχει η δυνατοτητα να βλεπει ο χειριστης του eshop μονο ορισμενα πραματα που θα αποφασισω εγω ? και οχι ολο το administation panel το οποιο μπορει να τον μπερδευει.
Να εξαφανιστούν τελείως από το μενού της διαχείρισης, όχι δε γίνεται, αλλά μπορείς με τα προνόμια χρηστών να απαγορεύσεις τη πρόσβαση σε διάφορα σημεία του backend.
Επισης , τι δυνατοτητες mobile exei to opencart ?
Αυτό εξαρτάται από το template που θα χρησιμοποιήσεις

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by the_observer » Sat Jan 19, 2013 3:57 am

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τον χρονο σας.
mpolfo wrote:φιλε observer

Καταρχας το post το εχεις ξανακανει χθες και σημερα εχεις το ιδιο αλλη μια φορα
ειναι σκοπο να γεμιζουμε το φορουμ με διπλα post
΄λιγη υπομονή να υπαρχει και καποιος που γνωρίζει θα σου απαντησει
Δυστυχως το ποστ αυτο το εκανα 4 φορες τις τελευταιες 4 μερες και δεν εμφανιζοταν.Μου ελεγε οτι καποιος admin θα πρεπει να το εγκρινει.Δεν μου ειχε ξανατυχει 4 μερες για να κανω ενα ποστ οποτε νομιζωντας οτι κατι κανω λαθος το ξαναεκανα οποτε να με συμπαθας.

Επισης εχω λαβει κατι περιεργα pm (4 τον αριθμο) απο αντιστοιχους χρηστες αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα για τους διαχειριστες το οποιο κ θα αναφερω αν εξακολουθησει.Προς το παρον το παιρνω ως λαθος η τυχαιο συμβαν.
Να εξαφανιστούν τελείως από το μενού της διαχείρισης, όχι δε γίνεται
Αν αυτο ειναι σιγουρο θα πρεπει να ψαξω καποιο mod τοτε αν υπαρχει κατι η αλλh πλατφορμα γιατι χρειαζομαι οπωσδηποτε να μην εφμανιζει ορισμενα που θα επιλεξω για λογους απλοτητας για τον χειριστη.

Τελος μηπως γνωριζετε αν τα menu και οι επιλογες στο backend μπορει να ειναι ελληνικα ?

Φιλικα,
the_observer.

Newbie

Posts

Joined
Thu Jan 17, 2013 3:42 pm

Post by People's Code » Sat Jan 19, 2013 4:05 am

Τελος μηπως γνωριζετε αν τα menu και οι επιλογες στο backend μπορει να ειναι ελληνικα ?
Ναι, αν χρησιμοποιείς μετάφραση που υποστηρίζει και το backend πχ
http://www.opencart.com/index.php?route ... on_id=9479
Αν αυτο ειναι σιγουρο θα πρεπει να ψαξω καποιο mod τοτε αν υπαρχει κατι η αλλh πλατφορμα γιατι χρειαζομαι οπωσδηποτε να μην εφμανιζει ορισμενα που θα επιλεξω για λογους απλοτητας για τον χειριστη.
Μπορεί να γίνει με extension/vQmod που να ελέγχει ποιος χρήστης έχει κάνει login και να απενεργοποιεί ανάλογα κάποια πράγματα από το menu. (Εννοείται ότι αν ο χρήστης γνωρίζει τα urls των μενού, θα μπορεί πάλι να τα επισκέπτεται απλά δεν θα έχει πρόσβαση γιατί θα την έχεις περιορίσει)

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by spiridoula » Thu Dec 07, 2017 3:54 pm

Γεια σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω...Πως μπορώ να προσθέσω προιόντα σε μια κατηγορία μόνο σαν προβολή χωρίς τιμές και απλά να γράφει κάτω από την φωτογραφία "Επικοινωνήστε για τιμή" ?

Newbie

Posts

Joined
Wed Dec 06, 2017 8:15 pm
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests