Post by ceid-ass » Sat May 27, 2017 5:08 am

Γεια σας, θα ήθελα να θέσω δύο ερωτήσεις που με ενοχλούν εδώ και μέρες.

[1/2] Έχω δημιουργήσει επιτυχώς ένα κουπόνι που δίνει π.χ. 10% έκπτωση σε κάθε προϊόν του site μου, εάν το κουπόνι χρησιμοποιείται από τους πελάτες.

Στην επιβεβαίωση της παραγγελίας, ο πελάτης εισάγει τον κωδικό κουπονιού του και το κουπόνι συμπεριφέρεται ακριβώς όπως θα έπρεπε.

Το θέμα είναι, ΠΩΣ γνωρίζει ο πελάτης ότι έχει ακόμη ένα κουπόνι; Ξέρω τον κωδικό κουπονιού επειδή είμαι αυτός που το δημιούργησε, αλλά δεν έχω βρει έναν τρόπο να του δώσω - ή ακόμα και να τον ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ - τον πελάτη οτι εχει ενα κουπόνι. Εάν ο πελάτης προσπαθήσει να εισάγει τον σωστό κωδικό κουπονιού, θα πάρει την έκπτωση αλλά δεν ειδοποιείται ποτέ ότι έχει κουπόνι. Υπάρχει λύση σε αυτό ή μου έχει ξεφύγει κατι και έκανα μια ηλίθια ερώτηση;

[2/2] Είναι δυνατόν ένας πελάτης να δωσει έναν κωδικό κουπονιού σε άλλο πελάτη ως δώρο (π.χ. για τα γενέθλιά του);

Ή πρέπει να εφαρμόσω το δώρο χρησιμοποιώντας vouchers;

Ευχαριστώ!!!

Newbie

Posts

Joined
Sat May 27, 2017 4:52 am

Post by koku » Mon May 29, 2017 3:50 pm

Η γρήγορη απάντηση είναι ότι οι πελάτες δεν θα ξέρουν την ύπαρξη του κουπονιού αν δεν τους ενημερώσεις με κάποιον τρόπο.

Δηλαδή, εσύ φτιάχνεις το κουπόνι το οποίο είναι διαθέσιμο σε όλους και πρέπει να το "επικοινωνήσεις". Για παράδειγμα μπορείς να φτιάξεις ένα Banner στην αρχική σελίδα για να το ανακοινώσεις ή μπορείς να στείλεις ένα newsletter ή να το ανακοινώσεις στο facebook. Δεν υπάρχει κάποιος αυτόματος τρόπος να μάθουν οι πελάτες για το κουπόνι μόλις το δημιουργήσεις, αν αυτό είναι που εννοείς.

Αυτό που νομίζω ότι έχεις μπερδέψει (με βάση αυτά που ρωτάς) είναι ότι το κουπόνι ανήκει σε κάποιον συγκεκριμένο πελάτη. Αυτό δεν είναι αλήθεια, τα κουπόνια μπορούν να χρησιμοποιηθούν από οποιονδήποτε. Οπότε στην τελευταία ερώτησή σου, ισχύει ότι μπορεί κάποιος να το πει και σε άλλον αλλά αυτό δεν είναι στην ουσία δώρο γιατί δεν το πληρώνει... είναι έκπτωση που κάνει το κατάστημα. Οπότε ναι τα δώρα είναι άλλη ιστορία και είναι τα vouchers όπου ο πελάτης αγοράζει μια δωροεπιταγή και το σύστημα την στέλνει στο email του "φίλου" του που θα την εξαργυρώσει.

Easy Multi-Store Extension
ACS Courier Vouchers for OpenCart 2, 3 & 4
Skroutz Smart Cart (Έξυπνο καλάθι) for OpenCart
Έλεγχος Εγκυρότητας Ελληνικού ΑΦΜ για OpenCart
Change the style of your OpenCart admin dashboard for free!


Active Member

Posts

Joined
Thu Feb 14, 2013 2:28 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 59 guests