Post by Zeus-DX » Thu Jun 11, 2015 4:24 pm

Καλημέρα σας!
Χαιρετώ την Ελληνική κοινότητα του Opencart!

Ξεκίνησα να ασχολούμαι με το Opencart εδώ και 2 μέρες και ψάχνομαι διαρκώς και έχω κάποιες απορίες.
Θέλω να δημιουργήσω ένα e-Store μόνος μου για προσωπική μου χρήση.
Δεν γνωρίζω πόσο καλά θα πάει ή πόσο θα το έχω ανοιχτό γιατί είναι πολύ κρίσιμη η εποχή που βιώνουμε αλλά θέλω να ευελπιστώ ότι θα πάει πάρα μα παρά πολύ καλά και γι αυτό έχω ένα σωρό πράγματα στο νου μου και πρέπει να τα έχω από την αρχή.

Το ηλεκτρονικό μου κατάστημα μου θα έχει να κάνει με κινητά τηλέφωνα, tablets, αξεσουάρ συσκευών όπως θήκες, screen protectors κ.α. και ενδεχομένως κάποτε στο μέλλον να βάλω και αλλά πράγματα όπως τηλεοράσεις, υπολογιστές κτλ.

Όπως καταλαβαίνετε ξεκινάω από πάρα πολύ χαμηλά και θέλω να ευελπιστώ ότι μπορεί να φτάσω πολύ υψηλά.

Οι απορίες μου είναι οι ακόλουθες:
1) Υπάρχει κάποιο σύστημα το όποιο με το που κάνει παραγγελία ένας πελάτης να εκτυπώνεται αυτόματα ή να μπορεί να εκτυπωθεί εύκολα με 2 κλικ η απόδειξη λιανικής ή τιμολόγιο που θα έχει επιλέξει ο πελάτης;

2) Να κάνω εύκολα, γρήγορα και άμεσα μαζική εισαγωγή προϊόντων μέσω κάποιου αρχείου με φίλτρα, κατασκευαστές, μοντέλα με εικόνες μέσω κάποιου αρχείου είτε Excel γιατί η εισαγωγή κάθε προϊόντος είναι χρονοβόρα.

3) Ίσως στο μέλλον να θέλω να συμμετάσχω και στο skroutz, τι θα πρέπει να ξέρω εκ των προτέρων;
Γιατί κάπου διάβασα ότι το skroutz έχει τις δικές του προτιμήσεις

4) Θέλω να ενσωματώσω σύστημα στο όποιο να μπορούν να γίνουν πληρωμές μέσω e-Banking, Πιστωτικής/Χρεωστικής Κάρτας και με δώσεις (με τους παραμέτρους της τράπεζας)

5) Επιθυμώ να υπάρχει η δυνατότητα στο πελάτη να επιλέγει πως θέλει να γίνεται η παραλαβή της παραγγελίας του.
Όπως να αποσταλεί στην επιθυμητή διεύθυνση ή να κάνει παραλαβή από κατάστημα

6) Να μπορεί να συνεργαστεί το e-Shop μου με εταιρίες courier ώστε ο πελάτης να μπορεί να ανιχνεύει που βρίσκεται η παραγγελία του.

Έχω ήδη ένα κατάστημα και πουλάω κάποια προϊόντα με απλή ταμειακή ή χειρόγραφα τιμολόγια και συνεργάζομαι με την Γενική Ταχυδρομική για τις αποστολές μου αλλά πρέπει να επεκταθώ.

Δεν μπορώ να επενδύσω για να προσλάβω κάποια εταιρία να μου φτιάξουν την σελίδα και πρέπει να το κάνω μόνος μο και γνωρίζω κάποια πράγματα από κωδικά SQL, HTML, CSS απλώς

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Newbie

Posts

Joined
Thu Jun 11, 2015 3:54 pm

Post by botonakis » Mon Jun 15, 2015 5:40 pm

1) Υπάρχει κάποιο σύστημα το όποιο με το που κάνει παραγγελία ένας πελάτης να εκτυπώνεται αυτόματα ή να μπορεί να εκτυπωθεί εύκολα με 2 κλικ η απόδειξη λιανικής ή τιμολόγιο που θα έχει επιλέξει ο πελάτης;
Όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο με την μορφή που σκέφτομαι ότι θες. Επίσης πρέπει να το συνδέσεις με το ERP σου για τιμολόγια με γραμμογράφιση.
2) Να κάνω εύκολα, γρήγορα και άμεσα μαζική εισαγωγή προϊόντων μέσω κάποιου αρχείου με φίλτρα, κατασκευαστές, μοντέλα με εικόνες μέσω κάποιου αρχείου είτε Excel γιατί η εισαγωγή κάθε προϊόντος είναι χρονοβόρα.
ExcelPort ή Total Import Pro ή custom λύση
3) Ίσως στο μέλλον να θέλω να συμμετάσχω και στο skroutz, τι θα πρέπει να ξέρω εκ των προτέρων;
Γιατί κάπου διάβασα ότι το skroutz έχει τις δικές του προτιμήσεις
Δες εδώ
4) Θέλω να ενσωματώσω σύστημα στο όποιο να μπορούν να γίνουν πληρωμές μέσω e-Banking, Πιστωτικής/Χρεωστικής Κάρτας και με δώσεις (με τους παραμέτρους της τράπεζας)
Δες εδώ
5) Επιθυμώ να υπάρχει η δυνατότητα στο πελάτη να επιλέγει πως θέλει να γίνεται η παραλαβή της παραγγελίας του.
Όπως να αποσταλεί στην επιθυμητή διεύθυνση ή να κάνει παραλαβή από κατάστημα
Advanced Shipping Pro
6) Να μπορεί να συνεργαστεί το e-Shop μου με εταιρίες courier ώστε ο πελάτης να μπορεί να ανιχνεύει που βρίσκεται η παραγγελία του.
Custom extension
Έχω ήδη ένα κατάστημα και πουλάω κάποια προϊόντα με απλή ταμειακή ή χειρόγραφα τιμολόγια και συνεργάζομαι με την Γενική Ταχυδρομική για τις αποστολές μου αλλά πρέπει να επεκταθώ.
Δεν μπορώ να επενδύσω για να προσλάβω κάποια εταιρία να μου φτιάξουν την σελίδα και πρέπει να το κάνω μόνος μο και γνωρίζω κάποια πράγματα από κωδικά SQL, HTML, CSS απλώς
Μπορείς να ξεκινήσεις με τα παραπάνω

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Tue Jan 24, 2012 7:55 pm
Location - Athens, Greece

Post by Zeus-DX » Mon Jun 22, 2015 3:44 pm

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.
Είμαι ήδη στην διαδικασία ανάπτυξης της σελίδας μου και έχω παρατηρήσει μια δυσκολία με τα φίλτρα
Δεν μπορώ να τα βάζω γρήγορα και εύκολα και χρείαζεται να τα πληκτρολογώ, θα προτιμούσα να αποτελείται απο checkboxes.
Η σελίδα μου θα βασίζεται πάρα πολύ στα φίλτρα γιατί πχ ένα κινητό τηλέφωνο αποτελείται από:
  • Μάρκα
  • Μοντέλο
  • Ταχύτητα CPU
  • Πυρήνες CPU
  • RAM
  • Storage
  • κτλ.
Όπως καταλαβαίνεις το module του opencart θα νε αρκετά δύσκολο για μένα και θα προτιμούσα κάποιο αλλό που θα νε πιο γρήγορο γιατί έχω να περάσω ένα σορό φιλτρά και δεν μπορώ να κάθομαι να πληκτρολογώ το κάθε ένα

Μήπως έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι?

Newbie

Posts

Joined
Thu Jun 11, 2015 3:54 pm

Post by OpDev » Mon Jun 22, 2015 10:48 pm

Αν θες να περάσεις μαζικά προϊόντα ή να κάνεις μαζικές αλλαγές γιατί δε κοιτάς για τη λύση μέσα απο to csv,
http://www.opencart.com/index.php?route ... on_id=4943

Δοκιμασμένο και αρκετά γρήγορο.

New member

Posts

Joined
Sun Jul 21, 2013 2:32 pm

Post by samsotiriadis » Fri Jul 10, 2015 5:18 pm

http://www.opencart.com/index.php?route ... ort&page=2

Προσωπικα χρησιμοποιω αυτό.
Όχι μόνο προϊόντα αλλα και κατηγορίες που χρειάζεσαι τα φίλτρα για να απλουστεύει αργότερα ο πελάτης την αναζήτηση.

New member

Posts

Joined
Fri Sep 12, 2014 6:20 pm
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests