Post by kkirkos » Thu Mar 05, 2015 4:15 pm

Καλημέρα!
Έχω κάνει εγκατάσταση το opencart αρχικά σε linux server, όπου όλα δούλευαν μια χαρά, αλλά έπρεπε υποχρεωτικά (για ιδιαίτερους λόγους) να το μεταφέρω σε windows server.

Έκανα τη μεταφορά και ότι αλλαγές χρειαζόταν στο config.php και admin/config.php και το site δουλεύει πάλι μια χαρά με τη διαφορά ότι για να δουλέψει στον windows server έχω δώσει Full Control δικαιώματα στους χρήστες Plesk IIS Anonymous Account και Plesk IIS WP User, κάτι που νομίζω ότι δεν είναι σωστό όσον αφορά την ασφάλεια του site. Αλλιώς προέκυπταν διάφορα προβλήματα στη λειτουργία του site (Internal Server Errors, διάφορα Warning στις σελίδες, Page not found κτλ).

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει όσον αφορά τα δικαιώματα που πρέπει να δώσω σε αυτά τα δύο Group χρηστών στον Windows Server μέσω Plesk Panel ώστε να δουλεύει το site και να περιοριστούν όσο γίνεται τα προβλήματα ασφάλειας;
Ευχαριστώ πολύ! :-)

Newbie

Posts

Joined
Thu Mar 05, 2015 4:03 pm

Post by botonakis » Fri Mar 06, 2015 6:57 am

Θα σου πρότεινα να πάς ξανά σε linux server για οποιοδήποτε λόγο και να πήγες σε windows. Όσοι πήγαν opencart σε windows το μετάνιωσαν...

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Tue Jan 24, 2012 7:55 pm
Location - Athens, Greece

Post by kkirkos » Fri Mar 06, 2015 4:03 pm

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!
Αλλά αν παρ'όλα αυτά πρέπει να μείνω στον windows server;; Τι κάνω;
Και όταν λες "το μετάνιωσαν"; Εννοείς σε θέματα ασφάλειας ή κάτι άλλο;
Ευχαριστώ!

Newbie

Posts

Joined
Thu Mar 05, 2015 4:03 pm

Post by botonakis » Fri Mar 06, 2015 4:43 pm

O Windows server έχει θέματα ασφαλείας γιατί απλά δε γίνεται να ρυθμιστεί σωστά το opencart και οι φακέλοι του.

Το public accessible , σημαίνει άμεσος κίνδυνος.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Tue Jan 24, 2012 7:55 pm
Location - Athens, Greece

Post by kkirkos » Fri Mar 06, 2015 6:51 pm

Ok, ευχαριστώ!

Newbie

Posts

Joined
Thu Mar 05, 2015 4:03 pm
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 260 guests