Post by People's Code » Wed Feb 05, 2014 9:52 am

Πέρα από το erp υπάρχουν και άλλες λύσεις.
Μία από αυτές, είναι να δημιουργήσεις έναν parser σε php που θα κατεβάζει το xml ή το excel ή csv στον server και μετά θα το διαβάζει κάθε 50-50 γραμμές. Όσες χιλιάδες προϊόντα και να είναι δε θα πέσει ούτε το site και ούτε θα το καταλάβει καν ο server αρκεί ο κώδικας που το τρέχει είναι σωστός.
Συμφωνώ με τον Κωνσταντίνο. Τώρα όσον αφορά την ακριβή μεθοδολογία για την απόκτηση των δεδομένων από το αρχείο και την εισαγωγή τους στη βάση, εξαρτάται από τον κάθε developer και τους διαθέσιμους πόρους συστήματος... πχ άλλη προσέγγιση θα υπάρξει σε ένα vps με 512ΜΒ μνήμη και απλό σκληρό και άλλη σε dedicated με 4~8GB μνήμη και SSD.

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω μία ακόμη παράμετρο στην κουβέντα. Επειδή ένα τέτοιο script θα τρέχει στα "τυφλά", σαν ένα μέτρο ασφαλείας πριν πραγματοποιηθεί η αναβάθμιση μέσω Cron, καλό θα ήταν στο script του Cron να υπάρχει ένας έλεγχος της κατάστασης των πόρων του συστήματος. Όλα τα γιουνιξοειδή συστήματα διαθέτουν κάποια μέθοδο ελέγχου των πόρων συστήματος. Μία απλή μέθοδος θα ήταν να δούμε τη χρήση επεξεργαστή/μνήμης με:

Code: Select all

uptime | awk '{print $8}' # AVG CPU load 1min
uptime | awk '{print $9}' # AVG CPU load 5min
uptime | awk '{print $10}' # AVG CPU load 15min
grep MemFree /proc/meminfo | awk '{print $2}' # Memory Free
grep Cached /proc/meminfo | awk '{print $2}' # Memory Cached
και ανάλογα με την ένδειξη των παραμέτρων (ενδέχεται να θέλουν μετατροπή από σύστημα σε σύστημα), να αποφασίσουμε αν θα τρέξει το script ή να στείλει ένα mail ότι ακυρώθηκε λόγω φόρτου συστήματος γιατί το Opencart λειτουργεί με MyISAM tables που δεν είναι fully transactional και δεν επιτρέπουν autorecovery, rollback σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα στο server κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by AlfaComp » Tue Feb 18, 2014 6:16 pm

Καλημέρα στην κοινότητα

Έχω 3 αρχεία xml (με κριτήρια και πεδία που αφορούν Ασφαλιστικές υπηρεσίες) και θέλω να τα ανεβάσω με την προϋπόθεση ότι μεταξύ τους θα "μιλάνε" ..

Στο 1 έχει καλύψεις
στο 2 πακέτα πληρωμής
στο 3 references (όχημα , γεωγραφική περιοχή κτλ)

όπου όλα αυτά δίνουν συγκεκριμένα αποτελέσματα....

ο τρόπος διασύνδεσης θα γίνει στη βάση ή πρίν ανέβουν ?

ελπίζω να σας το μεταφέρω σωστά ..

ευχαριστώ

Newbie

Posts

Joined
Wed Jan 22, 2014 1:13 am

Post by People's Code » Wed Feb 19, 2014 1:27 am

Καλησπέρα

Θα πρότεινα στη βάση, αλλά και έτσι υπάρχουν πάλι δύο επιλογές. Από τους τίτλους των tables που ανέφερες, τα δεδομένα των αρχείων xml θα μπορούσαν να τροποποιηθούν κατά την εισαγωγή για να μπορέσουν να εισαχθούν σε υπάρχοντα tables:

(ενδεικτικά αναφέρω)
πακέτα πληρωμής -> oc_product, oc_product_description κλπ
καλύψεις -> oc_option, oc_option_description, κλπ
references - > oc_attribute, oc_attribute_description, κλπ

ή να δημιουργήσεις νέα tables και να μπουν αυτούσια.

Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει το πλεονέκτημα ότι χρησιμοποιείς την υπάρχουσα υποδομή σε scripts για την ανάκτηση και εμφάνιση των δεδομένων στην εφαρμογή, ενώ στη δεύτερη πρέπει να φτιάξεις δικά σου scripts. Μπορείς να ακολουθήσεις και μία ενδιάμεση λύση να καταχωρήσεις τα πακέτα πληρωμής ως προϊόντα και τα άλλα δύο σε custom tables που θα να χειρίζεσαι με δικά σου scripts για προχωρημένες λύσεις εμφάνισης δεδομένων / προσφορών με javascripts κλπ.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by AlfaComp » Wed Feb 19, 2014 5:15 pm

Opencart-Hellas ευχαριστώ θερμά για την απάντηση .

Γενικότερα άν υπάρχει κάποιος που επιθυμεί να συνεργαστούμε πάνω στο συγκεκριμένο project (για να είμαι σίγουρος απόλυτα για το αποτέλεσμα) ας μου στείλει μνμ και θα επικοινωνήσουμε.

ευχαριστώ

Newbie

Posts

Joined
Wed Jan 22, 2014 1:13 am

Post by ampanta » Tue May 31, 2016 9:26 pm

Καλησπέρα,
εχω ενα xml αρχειο που μου έστειλε το skroutz και θέλω να το βάλω μέσα στο δικο μου eshop που δημιούργησα αυτες τις ημέρες. Πως μπορώ να το κάνω; πρέπει να κατεβάσω κάποιο extender για να το κάνω;

Ευχαριστώ.

Newbie

Posts

Joined
Mon May 30, 2016 5:45 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests