Post by synoidin » Wed Oct 09, 2013 6:44 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω κάποιες κατηγορίες με παρά πολλές υποκατηγορίες η κάθε μια. Αυτό που θέλω είναι να μην εμφανίζονται στο κεντρικο μενου οι υποκατ. επειδη ακριβως ειναι παρα πολλες και γεμίζει η οθόνη. Επισης αν επιλεξεις την μητρικη, εχω βαλει να εμφανιζονται ιο κατηγοριες στα αριστερα, οπου παλι εκει γινονται expand και εμφανιζονται ολες... Σωστα μου εμφανιζονται σα links στην εξειδικευση αναζητησης, μονο εκει θέλω να φαινονται... Πως μπορω να απεργοποιησω το expand των μητρικων κατηγοριων ?

Υπάρχει μια επιλογη στο admin κομμάτι που λέει ,
Στήλες:
Ο αριθμός των στηλών που θα χρησιμοποιηθεί για τις 3 κατώτατες κατηγορίες. Λειτουργεί μόνο για τις μητρικές κατηγορίες του επάνω μενού.


Εκεί βάζω 0 και πάλι δεν παίζει.. By default , έχει την τιμή 1 .

Παρακαλώ κάποιος ας με βοηθήσει.

Newbie

Posts

Joined
Fri Sep 27, 2013 1:51 am

Post by People's Code » Wed Oct 09, 2013 8:09 pm

Πρέπει να αναφέρεις version Opencart και τι theme χρησιμοποιείς. Αν δεν χρησιμοποιείς το default, πόσταρε τον κώδικα του common/header.tpl του theme σου.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by synoidin » Thu Oct 10, 2013 12:51 am

χρησιμοποιω το default template, και η εκδοση ειναι η 1.5.6

ευχαριστω

Newbie

Posts

Joined
Fri Sep 27, 2013 1:51 am

Post by People's Code » Thu Oct 10, 2013 2:41 pm

Οι στήλες ανατίθενται στη μητρική κατηγορία και σπάνε τη μακριά λίστα σε περισσότερες. Δοκίμασε πρώτα να δηλώσεις 3 ή 4 στήλες σε κάθε μητρική κατηγορία και αν πάλι δε σε ικανοποιεί, μπορείς να αφαιρέσεις όπως ζήτησες εντελώς τα μενού αν διαγράψεις τις γραμμές 78 έως 91 στο αρχείο catalog/view/theme/default/template/common/header.tpl:

Code: Select all

      <?php if ($category['children']) { ?>
      <div>
        <?php for ($i = 0; $i < count($category['children']);) { ?>
        <ul>
          <?php $j = $i + ceil(count($category['children']) / $category['column']); ?>
          <?php for (; $i < $j; $i++) { ?>
          <?php if (isset($category['children'][$i])) { ?>
          <li><a href="<?php echo $category['children'][$i]['href']; ?>"><?php echo $category['children'][$i]['name']; ?></a></li>
          <?php } ?>
          <?php } ?>
        </ul>
        <?php } ?>
      </div>
      <?php } ?>

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by synoidin » Fri Oct 11, 2013 12:29 am

Ευχαριστω. Δουλεψε. Να εισαι καλα

Newbie

Posts

Joined
Fri Sep 27, 2013 1:51 am

Post by cristina111 » Wed May 23, 2018 5:16 pm

καλησπερα σας χρησιμοποιώ και εγώ το default template, και η εκδοσή είναι η 1.5.6
και υποκατιγοριες άρχισαν και φεύγουν από την κεντρική κατηγορία και ψαχνω την αιτια SOS PLEASE

Newbie

Posts

Joined
Wed May 23, 2018 4:16 pm
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 68 guests