Post by JimKarvo » Sat Mar 17, 2012 9:08 am

Καλησπέρα παίδες.

Πρώτο μου site ως e-shop. Προσπαθώ εδώ και μέρες να κανω την αντικαταβολή χρεώσιμη.
Έχω ξεσκισει όλους τους κώδικες PHP, χωρίς αποτέλεσμα.

Έχετε καμία ιδέα πέραν του να αγοράσω ένα module? Θα με ενδιέφερε να μάθω τι και πως, και όχι απλά να πλρώσω κάτι έτοιμο.

Σας ευχαριστώ!!

Newbie

Posts

Joined
Sat Mar 17, 2012 9:05 am

Post by koritsaki » Sun Mar 18, 2012 8:02 am

Θα με ενδιέφερε κι εμένα... αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει!

Newbie

Posts

Joined
Fri Mar 16, 2012 10:17 pm

Post by pedtros » Sat Mar 24, 2012 6:47 am

Καλησπέρα. Κι εγώ νέος είμαι στο OpenCart και έχω τώρα 3-4 μέρες που ασχολούμαι. Το αντιμετώπισα κι εγώ αυτό το πρόβλημα και το έλυσα με λίγο εξυπνάδα και γράψιμο...

Η αντικαταβολή απ' όσο γνωρίζω χρεώνεται τόσο απο τις κούριερ όσο και απο το ταχυδρομείο με ένα φίξ ποσό που κυμαινεται απο 2 έως 3 ευρώ. Υπολόγισα περίπου ένα μέσο όρο 2.5 ευρώ. Έπειτα πήρα το αρχείο item.php τόσο απο τα ελληνικά όσο και απο τα ξένα αρχεία γλώσσας και άλλαξα τους τίτλους και τις περιγραφές Απο per item και ανα τεμάχιο σε "Κούριερ με αντικαταβολή" και "Χρέωση Αποστολής με αντικαταβολή". Μετά έβαλα χρέωση την απλή αποστολή μαζί με την αντικαταβολή χωρίς το ΦΠΑ όμως γιατί το σύστημα το υπολογίζει πάντα στο τέλος. Έτσι ο αγοραστής έχει την επιλογή να διαλέξει την αποστολή του ανάλογα με τον τρόπο πληρωμής του. Εμένα πάντως με βόλεψε πολύ έτσι.

Αν θέλεις τ' αρχεία για να μην ψάχνεσαι, πες μου να σου τα στείλω. Ελπίζω να βοήθησα.

New member

Posts

Joined
Sat Mar 24, 2012 5:53 am

Post by JimKarvo » Mon Apr 02, 2012 10:09 pm

Θα δοκιμάσω τον τροπο σου, αλλα εγω το έκανα με αλλαγή σε μερικα αρχεία!
Και έκατσε πολυ καλα!

Newbie

Posts

Joined
Sat Mar 17, 2012 9:05 am

Post by kostas » Sat Apr 21, 2012 10:19 pm

παιδια ξερη κανεις γιατι οταν γραφω στο catalog/language/greek/shipping/ item.php στα ελληνικα και το κανω αποθηκευση μετα στο καταστημα μου το εχει με ????????????????? (ερωτηματικα)
πχ εχω το
<?php// Text$_['text_title'] = 'Ανά Αντικείμενο';$_['text_description'] = 'Χρέωση Αποστολής ανά Αντικείμενο';?>
και στο καταστημα μου το δειχνει κανονικα με ελληνικουσ χαρακτηρες αλλα μολλις το τροποποιησω
σε
<?php// Text$_['text_title'] = 'Αντικαταβολη';$_['text_description'] = 'Χρέωση Αποστολής με Αντικαταβολη';?>
στο καταστημα της λεξεις που αλλαξα μου της εχει με ερωτηματικα λες και δεν αναγνωριζει την ελληνικη

καμια ιδεα ?
ευχαρηστω

Newbie

Posts

Joined
Sat Apr 21, 2012 9:26 pm

Post by botonakis » Mon Apr 23, 2012 4:39 pm

Φίλε κώστα, πρέπει να αποθηκεύσεις το αρχείο με UTF-8 without BOM. Εάν δε γνωρίζεις πως να το κάνεις αυτό, κατέβασε το Notepad++ και άνοιξε το αρχείο με αυτό. Κάπου στο μενού γράφει Encoding.

Η λύση του pedtros αν και "περίεργη" δουλεύει κανονικά για όποιον θέλει να κάνει κάτι τέτοιο χωρίς να χρησιμοποιήσει κάποιο extension.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Tue Jan 24, 2012 7:55 pm
Location - Athens, Greece

Post by kostas » Thu Apr 26, 2012 4:30 am

ευχαρηστω πολυ οντος εφτιαξε τωρα ομως εχω και ενα αλλο θεμα στης πληρωμες η Δωρεάν Παραγγελία δεν εμφανιζεται στο καταστημα
θελω να εχω Τρόπο Πληρωμής ---> τραπεζικο εμβασμα , πληρωμη στο καταστημα και αντικαταβολη καμια βοηθεια
ευχαριστω και παλι

Newbie

Posts

Joined
Sat Apr 21, 2012 9:26 pm

Post by botonakis » Thu Apr 26, 2012 4:56 pm

Κώστα καλησπέρα,

δες εδώ πως μπορείς να βάλεις επιλογή τραπεζικού εμβάσματος:
http://wiki.botonakis.com/index.php/Ope ... k_Transfer

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Tue Jan 24, 2012 7:55 pm
Location - Athens, Greece

Post by kostas » Thu Apr 26, 2012 11:58 pm

καλησπέρα φίλε μου
το τραπεζικο εμβασμα και την πληρωμη στο καταστημα τα εχω φτιάξει αυτο που συμβαινει ειναι οταν απο στης πληρώμες βάζω την αντικαταβολή
1) δεν μου την εμφανιζει στο καταστημα σαν επιλογη και
2) δεν μπορω και να βαλω καποια χρεωση για την αντικαταβολη
ευχαρηστω και παλι

Newbie

Posts

Joined
Sat Apr 21, 2012 9:26 pm

Post by botonakis » Fri Apr 27, 2012 2:59 am

Επειδή δε μπορώ να σε βοηθήσω έτσι, μπορεις να μου δωσεις με pm ενα admin account να δω τι εχεις ρυθμίσει ;

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Tue Jan 24, 2012 7:55 pm
Location - Athens, Greece

Post by mihka73 » Sun Jun 17, 2012 5:54 am

Τι κάνατε τελικά με την αντικαταβολή; Υπάρχει μια λεπτομέρεια που πρέπει να προσέξουμε, όταν κάποιος επιλέξει αντικαταβολή πρέπει να χρεωθεί την αποστολή + την αντικαταβολή και στη συνέχεια στο επόμενο βήμα της πληρωμής να μην έχει επιλογές όπως πιστωτική κάρτα κτλ αφού έχει γίνει η επιλογή της αντικαταβολής παραπάνω...
Τι νομίζετε και εσείς αν μπορεί κάποιος παρακαλώ ας μου απαντήσει διότι φτιάχνω ένα e-shop και ο πελάτης και όχι άδικα θέλει κάτι τέτοιο.
Ευχαριστώ ;D

Newbie

Posts

Joined
Sun Feb 13, 2011 6:28 am

Post by kouope » Fri Feb 16, 2018 3:57 am

καλησπερα,
εχω και εγω ενα site με open cart και στην αντικαταβολη εχω μεχρι 70 ευρω χρεωση 1,80 και απο εκει και ανω δωρεαν .
Σε ποιο αρχειο μπορεί να ειναι αυτο το ποσο (τα 70) για να μπορεσω οταν θελω να το αλλαξω π.χ. σε 60€ ?
ισως υπαρχει απο ενα πρωην προγραμματιστη μου η ειναι με ενα module το gkasios (αν και στο GOP Cash On Delivery δεν βλεπω καμια ρυθμιση)
ευχαριστω

Newbie

Posts

Joined
Sat Nov 07, 2009 5:56 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 59 guests