Post by Baylas » Wed Dec 05, 2012 10:37 pm

Merhabalar yaklaşık iki yıldır OpenCart ile kurduğum ve kullanmakta olduğum bir web sitem var. Zaman ile sitemdeki ürün, üye, sipariş, kategori v.b. içerikler arttı ve artmaya devam etmekte. Esas mesele ise ürün, kategori, marka ve resim eklerken opencart'ın bizden istemiş olduğu bir sıralama numarası var, çoğunuzun dikkatini çekmiştir eminim. Biz bu sıralama numaralarını sadece ana kategorilerde kullandık ve alt kategorileri de galiba otomatikmen alfabetik sıralıyor opencart. Şimdi sizlere sorum ise benim bu sıralama numaralarını girmem mi yoksa girmemem mi sistem için daha sağlıklı ve verimli olur?

Image
Web Tasarım ve Programlama
http://www.baylas.com

New member

Location - Turkey

Post by eka7a » Thu Dec 06, 2012 1:56 am

Sıra numarası girmediğiniz de alfabetik olarak sıralayacaktır.
catalog/controller/product/category.php içindeki $sort = 'p.sort_order'; bu kod varsayılan sıralamayı tanımlar

Burada p.sort_order sıralama numarasını temsil eder. Bunu aşağıdaki kodlar ile isteğinize göre değiştirebilirsiniz. p.sort_order dışında bir şey yazarsanız ürün eklerken yazdığınız sıralama numarasının bir önemi kalmayacaktır. Yazdığınız değere göre ana ve alt kategorilerde sıralama değişecektir.

Benim tavsiyem p.date_added değeridir. Mağazanıza son eklenen ürünler varsayılan olarak ilk sırada çıkar.

Code: Select all

'pd.name' -> ürün adı
'p.model' -> ürün kodu
'p.quantity' -> miktarı
'p.price' -> fiyatı
'rating' - oylama
'p.sort_order' -> sıra numarası
'p.date_added' -> ekleme tarihi

Windows 11 Pro Digital License Key

Active Member

Location - Türkiye

Post by Baylas » Thu Dec 06, 2012 7:29 pm

Öncelikle değerli zamanınızı ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Benim gibi merak edenler olursa bu konuya ulaşırlar umarım.
Ayrıca size bir sorum daha olacak konu ile alakalı. Kategorilerde ne kadar etkilidir sıralama numarası? Girilmesi yada girilmemesi performans açısından iyi yada kötü nedenlere sebep verebilirmi?

------------------------------------------------------------------------------------------
Ekleme olarak sizin dediğiniz gibi varsayılan sıralamada (Kategorilerdeki ürün görünümü) sıra numarasına göre sıralıyor. Fakat tüm ürünlerin sıra numarası "0" olduğu için alfabetik sıralıyor. Yani son eklenen ürünün ön kısma çıkması biraz zor. Heleki benim gibi fazla ürün var ise sitenizde.
Şimdi ben sizin bahsettiğiniz gibi

catalog/controller/product/category.php içindeki $sort = 'p.sort_order';
bu kodu

$sort = 'p.date_added';
olarak düzenledim fakat ilk eklenen başta olmak kaydı ile sıraladı :)
Sonra Yeni Ürünler Modülündeki

(catalog\controller\module\latest.php) $short
değişkenini kontrol ettim ve orda

'order' => 'DESC',
kodunu gördüm. Fakat bizim category.php içindeki ise

$order = 'ASC';
sonra bende category.php içersindeki

$order = 'ASC';
kodunu

$order = 'DESC';
şeklinde düzelttim ve düzeldi :)

Biraz uzun oldu ama umarım sistemin genel çalışmasında sıkıntı yaşatmaz.

Image

New member

Location - Turkey

Post by eka7a » Fri Dec 07, 2012 9:32 am

Kategorilerde bazı ürünleri ilk sıra da çıkarmak için sıra numarası kullanışlıdır ama çok ürün olan bir sitede zahmetli bir iş. İlk sıraya ürün almak istediğinizde tüm sıra numaralarını gözden geçirmeniz gerekecektir.

Sıra numarası, ekleme tarihi ya da diğer seçenekleri seçtiğinizde, biri diğerine oranla hız olarak pek fazla değişiklik göstermeyecektir.

Hızı en çok etkileyen sebeplerden biri üst menüde ve kategori modülünde ürün sayısını göstermekti. Yanlış hatırlamıyorsam 1.5.4.1 de yönetim paneline ürün sayısını kaldırma seçeneği eklendi. 1.5.5(daha yayınlanmadı) de de iyileştirmeler yapıldı.

Windows 11 Pro Digital License Key

Active Member

Location - Türkiye

Post by Baylas » Fri Dec 07, 2012 9:39 pm

Ben hala Sürüm 1.5.3.1 kullanmaktayım yarın Sürüm 1.5.4.1'e geçiş yapayım da beni de sinir ediyor hangi kategoride kaç ürün olduğunun gözükmesi.

Image

New member

Location - Turkey

Post by nacarx » Fri Jan 04, 2019 12:01 am

Yıllar sonra ben de yazdığınız çözümden faydalandım, her ikinize de teşekkür ederim arkadaşlar.

NacarX

New member