Post by newage27 » Sat Nov 10, 2012 11:52 pm

Salut!

Cum pot sa adaug o noua optiune la metode de livrare?

Am setat din admin - transport gratuit, valoare plana(am modificat in livrare prin posta) si vreau sa mai adaug si curier rapid (trebuie sa fie ceva asemanator cu valoare plana, unde sa setez o valoare, dar nu stiu cum sa-l fac sa apara in panoul de admin la metode livrare)

Ma poate ajuta cineva?

Multam frumos.

Attachments

captura.PNG

captura.PNG (21.8 KiB) Viewed 6485 times


Newbie

Posts

Joined
Sat Nov 10, 2012 3:28 pm

Post by vallentin24 » Sun Nov 11, 2012 3:06 pm

la system-localization geozones adaugi curierul.
la extension shipping instaleaza weight based shipping daca vrei valori diferite de transport in functie de greutate.
apoi adaugi valorile de transport, ceva de genul: greutate:pret_fara_tva,greutate:pret_fara_tva:etc..

exemplu 500 grame (plic, tur-retur, urgent curier ) apoi 1 kg

500:16.5,1000:18,9999999:20
la mine am adaugat 9999999 in cazul in care ai produse mai grele, sau din greseala in loc de 500 grame la greutate produs selectezi kg si se blocheaza metoda de livrare.La fel faci la orice curier,TNT, sau fun curier.

daca taxa de transport la curier e fixa poti folosi acelasi modul flat rate, dupa ce adauti curierul la geo zones o sa-ti apara in lista.
sper ca m-am facut inteles.

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am

Post by newage27 » Sun Nov 11, 2012 5:49 pm

Multam mult.

Newbie

Posts

Joined
Sat Nov 10, 2012 3:28 pm

Post by emanuel602 » Fri Apr 19, 2013 2:26 pm

Salut. Mi-ai putea spune si mie unde sau ce trebuie sa modific pentru a agauga cele 2 module de plata? Exact cum a tu. SA fie prin posta.
Adica unde modific ca il loc de: Taxă forfetară Valoare taxei forfetare de livrare sa scrie :posta romana.

Merci anticipat.

New member

Posts

Joined
Sun Sep 16, 2012 7:56 pm

Post by Alexandra Ionela » Sat Aug 09, 2014 1:21 am

Buna ziua!
Am transformat modulul - metode de livrare bazate pe greutate "Weight" in "Ridica din magazin" uitati codul:

<?php
// Text
$_['text_title'] = 'Ridică din magazin';
$_['text_weight'] = 'Ridic personal produsul din magazin';
?>

Ideea este ca nu imi apare aceasta modificare pe site, apare tot metoda de livrare veche si anume ce-a din traducere "Ridica din reprezentanta", va atasez si o poza , sa fie oare din cauza extensiei vqmod? Are cineva vre-o solutie? Multumesc!

Attachments

13-Dec 21.01.42.png

13-Dec 21.01.42.png (15.75 KiB) Viewed 5431 times



Posts

Joined
Fri Aug 01, 2014 1:26 am

Post by Alexandra Ionela » Tue Dec 16, 2014 11:09 pm

Nu este nimeni care sa ma ajute?


Posts

Joined
Fri Aug 01, 2014 1:26 am

Post by inactiveaccount9912 » Tue Dec 16, 2014 11:19 pm

Probabil nu ai configurat bine metoda, uite aici cum o poti folosii pentru n variante de livrare: http://forum.opencart.com/viewtopic.php?f=142&t=86202

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by huha » Thu Dec 18, 2014 1:18 am

Buna seara.
Aici aveti preturile pe care eu le-am trecut la transport in
extensii
transport
Transport Bazat Pe Greutate

pentru

Fan Curier cu ramburs
1:24.18,2:28.33,3:30,4:31.68,5:33.35,6:35.03
Fan Curier fara ramburs
1:18,2:22.13,3:19.2,4:25.48,5:27.15,6:23.25
Posta ROmana cu ramburs
Urmeaza sa le calculez conform preturilor postei, aici rambursul influenteaza un pic valoarea
Posta Romana fara ramburs (am adaugat la pretul final cate 2 ron, pretul unui plic in care urmeaza sa pun produsele mele)
1:3.6,2:5.2,3:6.4,4:7.6,5:8.8,6:10.8

Preturile de la fancurier le-am calculat de pe site-ul lor
se citeste asa

ce este inainte de : este greutatea, ce este dupa : este pretul si intre valori pun ,

toate preturile de mai sus includ TVA

Am nevoie de ajutor sa aflu cum fac ca la transportul fara ramburs sa nu apara optiune
cash la livrare ci plata in cont bancar.
Stiu sa activez plata prin cont bancar dar nu stiu cum sa anulez plata prin cash la livrare cand se selecteaza un transport din poza de mai jos fara ramburs

rezultatul

Attachments

preturi.JPG

preturi.JPG (54.91 KiB) Viewed 5408 times


Newbie

Posts

Joined
Tue Dec 09, 2014 5:37 am

Post by opencartromania » Fri Dec 19, 2014 4:55 pm

Buna ziua!

Exita posibilitatea creerii unei astfel de optiuni, ca in cazul in care se selecteaza o metoda de plata sau tranport, sa fie afisate o serie de optiuni, spre ex: cu sau fara ramburs, sau numar de rate in cazul procesarii de carduri de debit, etc...

Avem creat ceva similar pe modulul de la payu - adaugat optuni de plata in rate.

Daca va intereseaza, va rog sa ne contactati.

O zi buna

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by Alexandra Ionela » Sun Jan 25, 2015 7:22 am

florinsith wrote:Probabil nu ai configurat bine metoda, uite aici cum o poti folosii pentru n variante de livrare: http://forum.opencart.com/viewtopic.php?f=142&t=86202
Mulțumesc mult! O sa ma uit si revin cu un raspuns..


Posts

Joined
Fri Aug 01, 2014 1:26 am

Post by mariussv » Mon Apr 13, 2015 12:50 am

Salutare!
Dar daca am trei curieri si, in plus, ei au fiecare tarif diferit si intre ei, dar si la livrarea in bucuresti si livrarea in tara? Cum pot face acest lucru?.. Sunt un pic depasit de problema.
Va multumesc!

Newbie

Posts

Joined
Mon Apr 13, 2015 12:48 am

Post by Alexandra Ionela » Sat May 16, 2015 4:33 am

florinsith wrote:Probabil nu ai configurat bine metoda, uite aici cum o poti folosii pentru n variante de livrare: http://forum.opencart.com/viewtopic.php?f=142&t=86202
Buna seara! Scuze pt raspunsul cu intarziere...Nu vrea sa functioneze, cred ca este de la vre-o extensie vqmode. Unul dintre aceste module cu vqmode mai mi-a stricat si altceva si anume... modulul FanCourier nu mai vrea sa functioneze cum trebuie. Uitati eroarea pe care mi-o da:

" Comanda nu a fost procesata de catre FanCourier. Va rugam sa corectati datele de livrare conform mesajului de mai jos: Autentificare incorecta. Contactati administratorul site-ului. 7 "

Problema a fost rezolvata. Datele de autentificare ale modulului erau introduse gresit deoarece am schimbat odata parola si am uitat s'o pun si in modul. Ii multumesc mult domnului Florinsith pentru ajutorul acordat. Toate cele bune!


Posts

Joined
Fri Aug 01, 2014 1:26 am

Post by goio » Tue Oct 11, 2016 4:33 pm

Buna Ziua

Pentru ca am cereri de ridicare personala a comenzilor am decis sa adaug la Metodat De Transport o noua optiune " Livrare GRATUITA In Baia Mare "

In incercat sa urmez pasi sugerati in acest topic , pasi pe care am urmat atunci cand am adaugat si primele variante de transport.

Am mers la(panoul de admin este in limba Romana) Sistem-Zone Geografice unde am adaugat optiunea de livrare "Livrare GRATUITA In Baia Mare "
Image

Pe urma am mers la Extensi-Metode De Livrare unde dupa cum se vede in poza sunt curieri actuali setati cu pretul pentru greutate insa optiunea " Livrare GRATUITA In Baia Mare " creata anterior nu se regaseste .
Image

Astfel la plasarea unei comenzi nu se regaseste aceasta optiune pentru a putea fi selactata de catre clienti.Dupa cum se vede in poza atasata
Image

Ma puteti va rog indruma unde am omis un pas ? sau ce nu am selectat pentru a putea avea si acesta optiune de livrare "Livrare GRATUITA In Baia Mare " cu costul de 0 lei identica cu optiunea "Posta Romana Comanda >300 Lei - 0,00 Lei" (care se regaseste in pozele de mai sus)

Va multumesc anticipat.Va rog sa-mi raspundeti aici sau in PM daca este mai comod sau daca doriti alte detalii sa va ofer.
Sper ca am fost suficient de explicit

www.mag-store.ro este magazinul online (pentru cei care doresc sa observe acest detaliu)

New member

Posts

Joined
Sun Feb 01, 2015 6:25 am


Post by goio » Wed Nov 02, 2016 5:43 am

Problema Rezolvata

Va Multumesc pentru ajutor. ;D

New member

Posts

Joined
Sun Feb 01, 2015 6:25 am

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 304 guests