Post by alexutzu » Mon Sep 17, 2012 6:16 pm

Buna ziua, ]

Revin cu o intrebare: de unde pot sa resetez ID-ul comenzilor? Am facut cateva teste, si am ajuns la ID 6, si acum vreau sa fie ID 0, ca sa am o ordine exacta la numarul comenzilor.

Multumesc !

Newbie

Posts

Joined
Mon Sep 10, 2012 5:11 pm

Post by hopsieu » Mon Sep 17, 2012 7:14 pm

Si inca o intrebare !!!!!!!
Cum fac ca ID de comanda sa nu fie luat aleatoriu ?

Image
http://fans-shop.ro - "Magazinul suporterilor"


New member

Posts

Joined
Wed Aug 15, 2012 5:00 pm

Post by inactiveaccount9912 » Tue Sep 18, 2012 4:21 am

Sunt doua id-uri diferite insa dupa modul in care ai pus intrebarea pare sa fie aceeasi persoana. De ce?

Stergi totate comenzile facute pana acum.

Id-urile comenzilor nu sunt aleatorii, uneori pare asa din cauza comenzilor abandonate.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by alexutzu » Tue Sep 18, 2012 6:15 pm

Salut,

Nu sunt doua persoane, eu sunt eu, si cealalta persoana e alta.
Probabil ca lui, numerele de comezi ii vin aleatoriu, ceva de genul: 5, 12, 23, 76, 56.
Mie imi pleaca de la 6 in sus,in ordine crescatoare adica, 6, 7, 8, 9, 10. si vreau sa plece de la 1, ca fiind prima comanda.

Am sters toate comenzile facute ca test, insa tot degeaba. Tot asa, imi pleaca de la comanda nr. 6.

Multumesc.

Newbie

Posts

Joined
Mon Sep 10, 2012 5:11 pm

Post by hopsieu » Tue Sep 18, 2012 7:32 pm

Si eu am sters toate comenzile si tot aleatoriu imi da id de comanda.

Image
http://fans-shop.ro - "Magazinul suporterilor"


New member

Posts

Joined
Wed Aug 15, 2012 5:00 pm

Post by xws » Thu Sep 20, 2012 6:28 am

alexutzu wrote:Buna ziua, ]

Revin cu o intrebare: de unde pot sa resetez ID-ul comenzilor? Am facut cateva teste, si am ajuns la ID 6, si acum vreau sa fie ID 0, ca sa am o ordine exacta la numarul comenzilor.

Multumesc !
Salutare,

1. Faci backup din sectiunea de administrare Opencart
2. Iti stergi toate comenzile (inteleg ca au fost de test)
2. Intri in phpmyadmin (din CPanel de ex.), selectezi in partea stanga baza de date a magazinului si apoi click pe SQL (undeva in partea de sus)
3. In fereastra care iti apare, introduci comanda SQL:

Code: Select all

ALTER TABLE `oc_order` AUTO_INCREMENT =1
sau comanda de mai jos daca nu ai prefix pentru tabele (iti recomand sa te uiti prin tabele sa vezi daca ai order sau oc_order):

Code: Select all

ALTER TABLE `order` AUTO_INCREMENT =1
Si apoi apesi butonul [Go]

Succes!

xws
Newbie

Posts

Joined
Mon Dec 12, 2011 4:44 am

Post by stefannick » Mon Dec 09, 2013 11:35 pm

Am si eu o problema cu magazinul online pe platforma OpenCart.
De ceva vreme nu mai pastreaza ordinea comenzilor... de fapt cred ca unele comenzi nu ajung la mine, nu le gasesc nicaieri. Sare peste un numar sau doua de comanda. Mi-e teama sa nu fie o eroare de undeva si sa apara clienti dezamagiti ca n-au fost contactati.
Vorbeati mai devreme de comanda abandonata... dar am observat ca nu ia numar de comanda pana la finalizare. Am facut probe si asa si ia numar corect. Ce sa mai verific?

Newbie

Posts

Joined
Mon Dec 09, 2013 11:25 pm

Post by inactiveaccount9912 » Tue Dec 10, 2013 11:05 am

Sunt intradevar comenzi apandonate, comenzi la care nu a fost apasat butonul confirma comanda, le poti gasii in admin > vanzari > comenzi filtrand dupa status "missing orders" sau "comenzi abandonate".

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by viper80 » Fri Feb 28, 2014 4:15 am

intrebare dupa ce am umblat la auto increment .....nu s-au resetat...am dat truncate la oc_order....dar acum imi apar produse in plus la comanda....nu la toate....doar la unele....un ajutor ? o sugestie? ce trebuie facut sa apara produsele care trebuie in comanda ?

Newbie

Posts

Joined
Sat Jan 05, 2013 7:26 pm

Post by inactiveaccount9912 » Fri Feb 28, 2014 6:54 pm

Trebuia mai intai sa stergi comenzile de test din admin, cred ca: ai golit doar tabelul order, ai adaugat comenzi noi care au aceleasi iduri ca cele sterse, insa acele iduri inca mai au inregistrari in alte tabele order_ , precum order_product

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by utzy » Wed Mar 08, 2017 2:43 am

Am si eu o problema, ptr 1.5.6.4, de aceea nu am mai deschis alt topic.
Vreau sa sterg toate comenzile vechi si foarte vechi, pina la cele mai recente...
Problema e ca, atunci cind sterg o comanda produsele din ea se incarca iar in Stoc ! Am observat ca la 2.3.0.2, la stergerea comenzilor, produsele nu se reincarca in Stoc.
Va rog sa-mi spuneti cum pot rezolva problema.
Multumesc !

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Nov 25, 2011 5:59 am

Post by inactiveaccount9912 » Wed Mar 08, 2017 11:28 pm

In opencart 2.3 stocul e legat de statusul comenzii si se pune inapoi cand setezi comanda la un status de anulare, de aceea nu mai repune stocul la stergere.
In opencart 1.5, poti merge in admin/model/sale/order.php si in metoda deleteOrder comentezi sau stergi codul:

Code: Select all

$order_query = $this->db->query("SELECT * FROM `" . DB_PREFIX . "order` WHERE order_status_id > '0' AND order_id = '" . (int)$order_id . "'");

		if ($order_query->num_rows) {
			$product_query = $this->db->query("SELECT * FROM " . DB_PREFIX . "order_product WHERE order_id = '" . (int)$order_id . "'");

			foreach($product_query->rows as $product) {
				$this->db->query("UPDATE `" . DB_PREFIX . "product` SET quantity = (quantity + " . (int)$product['quantity'] . ") WHERE product_id = '" . (int)$product['product_id'] . "' AND subtract = '1'");

				$option_query = $this->db->query("SELECT * FROM " . DB_PREFIX . "order_option WHERE order_id = '" . (int)$order_id . "' AND order_product_id = '" . (int)$product['order_product_id'] . "'");

				foreach ($option_query->rows as $option) {
					$this->db->query("UPDATE " . DB_PREFIX . "product_option_value SET quantity = (quantity + " . (int)$product['quantity'] . ") WHERE product_option_value_id = '" . (int)$option['product_option_value_id'] . "' AND subtract = '1'");
				}
			}
		}
Apoi iti stergi comenzile si dupa ce ai terminat ar trebuii sa pui codul inapoi daca vrei ca pe viitor sa-ti restaureze stocul la stergerea comenzii.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by utzy » Fri Mar 10, 2017 10:36 am

Multumesc mult, sper sa reusesc !

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Nov 25, 2011 5:59 am

Post by utzy » Thu Aug 31, 2017 12:48 am

Multumesc mult Florinsith pentru ajutor, a mers cu fisierul modificat de tine. O0 O0

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Nov 25, 2011 5:59 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 156 guests