Post by Marcopolo » Fri May 11, 2012 4:31 pm

Image
exista vreo posibilitate sa arate asa categoriile ?

New member

Posts

Joined
Fri Apr 27, 2012 5:42 pm
Location - Brasov

Post by inactiveaccount9912 » Fri May 11, 2012 8:57 pm

Da, se poate face relativ usor.

Editezi catalog/view/theme/temata/template/module/category.tpl si schimbi codul:

Code: Select all

<?php if ($category['category_id'] == $category_id) { ?>
          <a href="<?php echo $category['href']; ?>" class="active"><?php echo $category['name']; ?></a>
          <?php } else { ?>
          <a href="<?php echo $category['href']; ?>"><?php echo $category['name']; ?></a>
          <?php } ?>
in

Code: Select all

<?php if ($category['category_id'] == $category_id) { ?>
          <a id="categorie-<?php echo $category['category_id']; ?>" href="<?php echo $category['href']; ?>" class="active"><?php echo $category['name']; ?></a>
          <?php } else { ?>
          <a id="categorie-<?php echo $category['category_id']; ?>" href="<?php echo $category['href']; ?>"><?php echo $category['name']; ?></a>
          <?php } ?>

Acum, fiecare link pentru categoriile principale are un id diferit de care te poti folosii in css pentru a le stiliza diferit (adica sa aiba backgroundul diferit).
In css, idul va fii: #categorie-x (unde x este idul categoriei in baza de date).
Pentru a afla Idul fiecare categorii principale, o editezi in admin, si te uiti la url pentru a vedea idul ei. (ex: in url vei vedea index.php?blablabla$category_id=55 => deci idul respective categorii e 55).
Apoi mergi in stylesheet.css si incepi sa stilizezi #category-55 a {setezi padding, background, culoare si ce mai doresti tu;}

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by Marcopolo » Sun May 13, 2012 4:54 pm

sa traiti am inteles o sa fie greu ca nu ma prea pricep la css :) dar ma bucur ca exista totusi o solutie, o sa sap sa vad ce iese .


ms mult pt ajutor

cu respect
Marco

Later edit: presupun ca i-ar trebui si un javascript...care sa faca slide-ul functional ;) am un asemenea fisier de slide.js.. doar k habar n-am cum ar trebuii sa-l implementez ...astept opinii , pareri, sugestii... :)

New member

Posts

Joined
Fri Apr 27, 2012 5:42 pm
Location - Brasov

Post by Marcopolo » Fri May 25, 2012 1:44 am

Scuze pentru postare dubla...doar ca n-am primit raspuns la intrebare m-am gandit sa postez din nou. A-s fi vrut sa sterg postul meu anterior, dar n-am avut dreptul.
eu nu folosesc category.tpl ci modulul depper category module aveti idee cum sa-l modific?

New member

Posts

Joined
Fri Apr 27, 2012 5:42 pm
Location - Brasov

Post by inactiveaccount9912 » Fri May 25, 2012 2:26 am

Deocamdata , ocupa-te de categoriile principale, si cele secundare vor fi afisate cum sunt si acum, dupa click pe categoria principala.Ideea ramane acceasi si pentru modificares pe care o ai tu.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am
Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 102 guests