Post by inactiveaccount9912 » Sun Nov 06, 2011 6:25 pm

Pentru versiunea 1.5.1.3

OpenCart poate fii instalat pe orice server care ruleaza:

Apache or Windows IIS
PHP 5+
MySQL

Setari PHP necesare:

Register Globals: Off
Magic Quotes GPC: Off
File Uploads: On
Session Auto Start: Off

Extensii necesare:

MySQL: On
GD: On
cURL: On
ZIP: On

OpenCart nu va functiona corect sau deloc pe un server ce nu indeplineste aceste cerinte.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by Mcatalin » Wed Dec 21, 2011 5:15 am

Buna seara , sunt un incepator cu aceasta platforma web pentru magazin online si as dori sa cer si eu ajutorul privind versiunea 1.5.1.3 am facut upload pe un server care are distributie ubuntu desktop ultima versiune si am instalat platforma web si am instalat si limba romana pentru admin si web si monedele euro , dolar , lei , dar am probleme la limba engleza ca pe site imi apare butoane care scrie button_cart la produse dar nu inteleg de ce fiind nou in aceasta comunitate , va rog frumos din tot sufletul daca ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi utile , pareri v-as fi recunoscator si sa ma invatati si pe mine cum sta treaba cu acest gen de platforma web pentru magazin online cum se face un site de magazin online .Va multumesc mult pentru intelegere si va urez in continuare o seara placuta si astept un feedback din partea dumneavoastra.

Newbie

Posts

Joined
Tue Dec 20, 2011 12:21 am

Post by nicudica » Thu Dec 22, 2011 3:16 pm

Saluty!

Raspuns simplu:

Limba engleza nu este configurata corespunzator.

Poti foarte simplu verifica:

Image

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania

Post by Mcatalin » Fri Dec 23, 2011 6:38 am

Buna seara nicudica am inteles si am setat cum este in thumbnails atasat de tine pot sa iti trimit un privat sa imi dai un id de mess sa stam de vorba sa ma inveti si pe mine cum sta treaba cu opencart? Sunt incepator in opecart si as dori sa invat si eu opencart ? Astept un feedback din partea dumneavoastra . Va urez o seara placuta in continuare.


Cu stima


Mateescu Catalin

Newbie

Posts

Joined
Tue Dec 20, 2011 12:21 am

Post by nicudica » Fri Dec 23, 2011 3:31 pm

Saluty Mcatalin!

Bine ai venit in "lumea Open Cart"!

Din pacate timpul meu este foarte limitat in privinta suportului, cred ca cel mai indicat este sa postezi aici si mai ales cred ca poti urmari discutiile/solutiilor deja postate pe forum.

Succes!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania

Post by Mcatalin » Fri Dec 23, 2011 6:08 pm

Salut nicudica ok am inteles mai am niste nelamuriri privind tema care am adaugat-o pentru opencart versiunea 1.5.1.3 se numeste ModernStore dar la error log imi da o eroare si anume : PHP Notice: Undefined offset: 8 in /var/www/evonewsmag/catalog/view/theme/ModernStore/template/module/featured.tpl on line 25 si nu stiu de unde sa ii dau de cap de unde este daca ma poate ajuta cineva si a doua nelamurire este ca nu stiu sa adaug tva de 25% pentru romania in opencart. Daca ma poate ajuta cineva si pe mine i-as fi foarte recunoscator .Astept un feedback din partea ta si a celorlalti forumisti. O zi excelenta in continuare si astept un feedback.


Cu stima

Mateescu Catalin

Newbie

Posts

Joined
Tue Dec 20, 2011 12:21 am

Post by nicudica » Fri Dec 23, 2011 8:51 pm

Buna ziua dle. Mateescu Catalin!

Este foarte adevarat ca in momentul in care doresti sa modifici ceva in cod e putin mai dificil mai ales daca nu ai deloc idee despre MVC frameworks.

Daca cele de sus sunt adevarate, atunci va fi foarte dificila depanarea/fix.area unor "cerinte" in cazul tau care trebuiesc indeplinite pentru a putea rula, adapata/modifica un template, module, etc..

Parerea mea este ca un prim pas ar fi, familiazarea ta cu modul de utilizare configurare a acestei platforme care este destul de matura si ofera intr.o proportie destul de mare cam tot ce ar fi nevoie ptr. un start up.

Succes!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania

Post by Mcatalin » Fri Dec 23, 2011 9:00 pm

Buna ziua

Nu inteleg ce doriti sa spuneti

Newbie

Posts

Joined
Tue Dec 20, 2011 12:21 am

Post by nicudica » Wed Dec 28, 2011 5:27 am

Saluty!

Pe scurt ma refeream la faptul ca indicat ar fi sa inveti mai intai utilizarea aceastei platforme, apoi modificarea acesteia.

Cele bune.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 174 guests