Post by alecsandramatei » Wed Jun 18, 2014 5:25 pm

salut,
am si eu o intrebare scurta si naiva ptr. cei familiarizati cu programarea : in ce sectiune& care sunt pasii exacti pentru a insera un logo/ cod html/ banner in site?


Posts

Joined
Wed Jun 18, 2014 5:00 pm

Post by inactiveaccount9912 » Wed Jun 18, 2014 6:36 pm

Logo-ul magazinului se insereaza in admin > system > setari > in tabul image.
Pentru inserarea unui baner cu link; In admin la system > design > banere , creati un nou baner si adaugati inagine/i cu sau fara linkuri in banerul create\. Apoi mergeti in admin la extensii > module, editati modulul banner, faceti click pe adaugare modul, selectati banerul recent adaugat, dimensiunile preferate ,layoutul si pozitia apoi salvati. Se poate adauga baner in felul asta pe orice pagina din site in pozitiile stanga , dreapta , sus si jos.
Pentru html: Implicit aveti modulul welcome pe care il gasiti in admin la extensii > module , il editati , adaugati modul si puteti insera cod html cu ckeditor, apoi selectati layoutul si pozitia pe care sa apara. Acesta va avea titlul bine ati venit peste tot pe unde il adaugati, daca nu doriti acest lucru puteti descarca din directorul de extensii unul din multele module de html.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by alecsandramatei » Wed Jun 18, 2014 8:47 pm

Multumesc frumos pentru raspuns. Am urmat pasii indicati de tine, am inserat logoul, este in regula, insa trebuie sa mai "mesteresc" pentru a-l aseaza acolo unde vreau.
Este vorba despre logo-ul unui comparator de preturi si il vreau in coloana stanga, dar nu sus asa cum il pozitioneaza automat, ci in stanga jos.


Posts

Joined
Wed Jun 18, 2014 5:00 pm

Post by inactiveaccount9912 » Fri Jun 20, 2014 1:33 am

Il adaugi cu modul html cum am mai spus pe coloana din stanga cu un numar de ordine mare ca sa apara ultima jos.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by tiptil » Fri Jun 20, 2014 5:16 pm

Buna ziua,

doresc sa pun o imagine pe fundalul site-ului.

Cum procedez?

Multumesc.

New member

Posts

Joined
Fri Apr 12, 2013 2:01 am

Post by inactiveaccount9912 » Sat Jun 21, 2014 8:54 pm

In stylesheet.css al temei, sa sfarsit adugati:

Code: Select all

body { background: url('../image/bodybg.jpg') top center no-repeat; }
si urci o imaginea bodybg.jpg in folderul image din tema.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 75 guests